Długa zima zabiła co piątą pszczołę. "Są osłabione, a kwitnie rzepak. Mają co robić"

19.05.2013 08:27
Pszczoły są z człowiekiem jako

Pszczoły są z człowiekiem jako "zwierzęta gospodarskie" już od 9 tys. lat (fot. MARCIN KLABAN / AG)

Pszczelarze z Mazur walczą o wzmocnienie pszczelich rodzin, których część jest wciąż osłabiona po długiej zimie. W tym roku w regionie wskutek zimy wyginęło aż 20 proc. pszczelich rodzin.
- Są takie, które są już w całkiem dobrej kondycji, ale są też i takie, które są wciąż osłabione - mówi Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie. - A że zaczęły kwitnąć sady, rzepak i mniszek to pszczoły mają już co robić - powiedział Zysk i dodał, że statystycznie w regionie zimy nie przetrwało 20 proc. pszczelich rodzin. To bardzo dużo, bo w latach poprzednich ten spadek wynosił średnio ok. 10 proc.

Pszczelarze stymulują teraz rozwój pszczół np. poprzez przenoszenie do słabszego ula czerwiu, czyli pszczelich jajeczek, z ula mocniejszego. Pszczelarze dbają też o tzw. napięcia w pszczelich rodzinach - chodzi o to, by pszczoły nie rozłamywały istniejących rodzin poprzez opuszczanie ula.

- Wiosna to najintensywniejszy czas pracy dla pszczelarzy, bo wbrew powszechnemu mniemaniu nie wystarczy, by pszczoła polatała po kwiatach i miód gotowy. Pielęgnacja pszczelich rodzin to zajęcie czasochłonne i wymagające wiedzy - powiedział Zysk.

Pszczoły powinny odzyskać dobrą kondycję, o ile nie załamie się pogoda, np. wystąpią długie deszcze i pod warunkiem, że rolnicy nie będą stosowali szkodliwych dla pszczół oprysków na swoich uprawach. - Zwłaszcza te opryski mogą nam podciąć skrzydła - przyznał Zysk.

Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest kilka tysięcy pszczelich rodzin. Nie wszyscy pszczelarze są zrzeszeni w branżowych związkach, wielu ma po kilka uli np. w przydomowych ogródkach.

Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • babciamarianna

  Oceniono 110 razy 76

  .

  Aż 80 procent roślin, które spożywamy, są zapylane przez pszczoły i inne owady.
  Albert Einstein pisał : Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.

  .

 • babciamarianna

  Oceniono 77 razy 65

  .

  Do robala ____ @ kichchi _____ pszczoła żądląc umiera , jakby ludzie byli tak stworzeni - Świat byłby lepszy ...

  .

 • shadowthrone

  Oceniono 47 razy 35

  Niestety jest to już trzeci rok z kolei kiedy w okolicy nie ma prawie w ogóle pszczół. Kwitnące czereśnie, wiśnie i jabłonie zruciły prawie wszystkie kwiaty bez rozwoju owoców. Parę lat temu brzęczenie pszczół było słychać przez całą wiosnę w sadzie. Teraz latają tylko pojedyncze trzmiele. Nie ma co mówić o osłabieniu pszczół - są już całe rejony gdzie pszczoły po prostu wyginęły i na pomaganie im jest już o wiele za późno. Nie wiem czy to wina GMO i Monsanto, skażenia chemicznego w naszym zapaskudzonym rolnictwie czy może rozwoju różnych środków łączności bezprzewodowej. Na pewno jednak wszyscy odczujemy skutki.

 • trzeciekontozapasowe

  Oceniono 36 razy 32

  Nie żebym się czepiał, ale minimum wiedzy przy pisaniu takiego artykułu by się przydało. Czerwie to larwy, a nie jajeczka pszczół. To tylko tak na marginesie.

 • wyjepka

  Oceniono 33 razy 27

  "Wiosna to najintensywniejszy czas pracy dla pszczelarzy, bo wbrew powszechnemu mniemaniu nie wystarczy, by pszczoła polatała po kwiatach i miód gotowy. Pielęgnacja pszczelich rodzin to zajęcie czasochłonne i wymagające wiedzy - powiedział Zysk."
  -----
  I to tłumaczy straty po zimie ! Zgodnie ze sztuką pszczelarską najintensywniejszy czas pracy pszczelarza to przygotowanie rodzin do zimy. Sezon pszczelarski zaczyna się z końcem września, początkiem października a nie na wiosnę. Ale to wymaga wiedzy i chęci do pracy :-))))

 • szpak.nie

  Oceniono 30 razy 22

  Szerszeni jest dużo w tym roku, jeden, ogromny, siadł mi wczoraj na kuflu i napił się piwa. Szerszenie generalnie nie są groźne, ale zabijają pszczoły - w "Pszczółce Mai" była sama prawda o tym.

 • mirek11768

  Oceniono 24 razy 14

  A gdzie leży ta Mazurwalcza ? :)))))))))

 • kaszebe12

  Oceniono 11 razy 11

  -Na tarasie rozmaryn , pelargonie , jagody w pelnym kwieciu...ani jednej pszczoly , ani trzmiela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje