Długa zima zabiła co piątą pszczołę. "Są osłabione, a kwitnie rzepak. Mają co robić"

19.05.2013 08:27
Pszczoły są z człowiekiem jako

Pszczoły są z człowiekiem jako "zwierzęta gospodarskie" już od 9 tys. lat (fot. MARCIN KLABAN / AG)

Pszczelarze z Mazur walczą o wzmocnienie pszczelich rodzin, których część jest wciąż osłabiona po długiej zimie. W tym roku w regionie wskutek zimy wyginęło aż 20 proc. pszczelich rodzin.
- Są takie, które są już w całkiem dobrej kondycji, ale są też i takie, które są wciąż osłabione - mówi Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie. - A że zaczęły kwitnąć sady, rzepak i mniszek to pszczoły mają już co robić - powiedział Zysk i dodał, że statystycznie w regionie zimy nie przetrwało 20 proc. pszczelich rodzin. To bardzo dużo, bo w latach poprzednich ten spadek wynosił średnio ok. 10 proc.

Pszczelarze stymulują teraz rozwój pszczół np. poprzez przenoszenie do słabszego ula czerwiu, czyli pszczelich jajeczek, z ula mocniejszego. Pszczelarze dbają też o tzw. napięcia w pszczelich rodzinach - chodzi o to, by pszczoły nie rozłamywały istniejących rodzin poprzez opuszczanie ula.

- Wiosna to najintensywniejszy czas pracy dla pszczelarzy, bo wbrew powszechnemu mniemaniu nie wystarczy, by pszczoła polatała po kwiatach i miód gotowy. Pielęgnacja pszczelich rodzin to zajęcie czasochłonne i wymagające wiedzy - powiedział Zysk.

Pszczoły powinny odzyskać dobrą kondycję, o ile nie załamie się pogoda, np. wystąpią długie deszcze i pod warunkiem, że rolnicy nie będą stosowali szkodliwych dla pszczół oprysków na swoich uprawach. - Zwłaszcza te opryski mogą nam podciąć skrzydła - przyznał Zysk.

Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest kilka tysięcy pszczelich rodzin. Nie wszyscy pszczelarze są zrzeszeni w branżowych związkach, wielu ma po kilka uli np. w przydomowych ogródkach.

Zobacz także
Komentarze (91)
Długa zima zabiła co piątą pszczołę. "Są osłabione, a kwitnie rzepak. Mają co robić"
Zaloguj się
 • rypalski

  0

  Monsanto oprocz przemyslu zbrojeniowego i firm produkujacych bron krotka i karabiny ... ma najwieksza firme
  (lobby) zajmujaca sie placeniem do kieszeni politykow USA duzych kwot pieniedzy by omijac prawo - wedlug ostatnich informacji anglojezycznej stacji RT.com ... prezydent Obama jest zagorzalym obronca jej interesow.
  Nie tylko pestycydy czyli niebezpiczne nawet dla czlowieka srodki chemiczne do spryskiwania rolniczych upraw takze do masowego polewania trawnikow w miescie by zabic "mlecze" ... ale takze ukochane komorki telefoniczne zageszczajace atmosfere tysiacami fal elektromagnetycznych sa powodem smierci i wymierania drogocennych dla przyrody i naszego zycia swietych owadow jakimi sa pszczoly.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz -1

  Pszczoły zdechły boście im złodzieje zapasy zimowe, czyli miód ukradli, dając w zamian trochę mało wartościowego cukru.
  Powinien być zakaz handlu miodem, a wtedy pszczoły by żyły.

 • monop2

  Oceniono 2 razy 2

  Zima nie zabiła co piątek pszczoły, a co piątą rodzinę pszczelą.
  Różnica istotna, bo gdyby ubytek 20% pszczół w ramach jednego ula to żadna strata, i tak na wiosnę liczebność ula wzrasta kilkukrotnie. Natomiast śmierć całej rodziny to strata, której się szybko nie odrobi.

 • hera101

  Oceniono 2 razy 2

  Cillian... pomysl zanim cos powiesz.... bez pszczol ludzkosc zginie.powinno sie je specjalnie chronic I dotowac.

 • nf123

  Oceniono 4 razy 2

  KŁAMSTWA!!!

  NIE ZIMA, TYLKO CHEMIA Z MONSANTO

  CZYTAJ W NECIE, OLEJ SKORUMPOWANE MEDIA!

  NIE DAJ SIĘ OGŁUPIAĆ!

 • cillian1

  Oceniono 7 razy -7

  to dobra zima była - mogła wszystkie wytłuc!

 • augenthaler

  Oceniono 6 razy -6

  Miejsce akcji: duze miasto. Centrum. Nieopodal miejski park, niezbyt duzy. Codziennie jakas pszczola w mieszkaniu. Za nia ugania sie kot. W ubieglym roku pszczola uzadlila domownika. Dwa razy - w twarz i reke. Jak to zrobila majac jedno zadlo?

 • szpak.nie

  Oceniono 7 razy 3

  Kiedy w maju mało pszczoły, to wkrótce nie będzie rudego pierdoły.
  Przysłowie staroPOlskie

 • szpak.nie

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyne co w tej sytuacji można zaradzić to POdnieść VAT na owoce. Tusku, do dzieła!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje