Niemcy: krytykowany w Polsce film o wojnie otrzymał prestiżową nagrodę

18.05.2013 20:59
Odtwórcy głównych ról w niemieckim serialu telewizyjnym "Nasze matki, nasi ojcowie", krytykowanym przez Polskę ze względu na przedstawienie AK jako formacji antysemickiej, otrzymali prestiżową nagrodę Bayerischer Fernsehpreis - podała telewizja ZDF.
Aktorzy Katharina Schuettler, Miriam Stein, Volker Bruch, Tom Schilling i Ludwig Trepte otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 20 tys. euro. Przyznawana od 1989 roku Bayerischer Fernsehpreis uważana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w niemieckiej telewizji. ZDF - drugi program niemieckiej telewizji publicznej -jest producentem wyemitowanego w marcu trzyczęściowego filmu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj wieczorem w Monachium.

Autorzy pokazali II wojnę światową - od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec - przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina: oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego również powołanego do wojska młodszego brata Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grety oraz jej chłopaka - Żyda Viktora.

"Nasze matki, nasi ojcowie"

Losy Viktora, który ucieka z transportu do obozu Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK, stały się dla twórców filmu pretekstem do pokazania polskich partyzantów jako zaciekłych antysemitów. Przeciwko takiemu wizerunkowi polskiego podziemia zaprotestowała ambasada RP w Berlinie. ZDF wyraził ubolewanie z powodu odebrania przez Polaków filmu jako niesprawiedliwego i obraźliwego. Stacja zapewniła, że nie chciała relatywizować odpowiedzialności Niemców za wojnę.

ZDF zapowiedział pokazanie w czerwcu dokumentacji o roli AK podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Film obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Jego emisja wywołała w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzuca twórcom filmu, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że "nazistami byli ci inni". Inni twierdzą, że film dobrze ilustruje uwikłanie całego społeczeństwa w hitlerowskie zbrodnie.

Zobacz także
Komentarze (252)
Niemcy: krytykowany w Polsce film o wojnie otrzymał prestiżową nagrodę
Zaloguj się
 • adriani75

  0

  Wiecie co jest najciekawsze? Polacy mieszkający w Niemczech za ten film zapłacili.

  Od tego roku abonament jest obowiązkowy a gościowi który poszedł do sądu i twierdził że to nie konstytucyjne odpowiedzieli, że płacenie za coś czego nie ogląda nie narusza jego praw podstawowych
  Mam pytanie bo moje prawa to jednak narusza. Mieszkam w Monachium i caly czas widze jak to ciągle faszystowskie miasto pozbyło sie już całkowicie odpowiedzialności za przeszłość ale nie pozbyło sie ani mani wyższości ani dumy ze swego landu a że mają pieniadze to zrobią wszystko by teraz wybielić całą historie Właśnie czytam, że chcą dnia upamietniającego ich wypędzeń.
  Byłyby jakieś podstawy prawne do tego by jednak zakwestionować taki wyrok
  W końcu trzeba im pokazać kim byli ich ojcowie i jaka powinna ich kara spotkać za współudział w mordzie zwłaszcza podczas wojny.

 • xxo

  Oceniono 1 raz 1

  Miałem okazję zapoznać sie z tym filmem.

  W sumie nie było tam nic takiego czego nie można np. znaleźć w najnowszej książce-kryminale Pana
  Wrońskiego, która dzieje sie jak zwykle w Lublinie i mówi o próbie zorganizowania pogromu Żydów tuz po wojnie.

 • adin_null_adin

  0

  Nie jest źle: mogli w nagrodę dostać żelazny krzyż, czerwoną gwiazdę albo inne pasiaki.

 • observanto

  Oceniono 2 razy -2

  Szkoda, że ten film nie był nominowany do wyróżnienia:
  www.youtube.com/watch?v=z188D76IDIw

 • popierwsze

  Oceniono 4 razy 0

  Zamiast pisac o niemieckim fałszowaniu historii i akceptowaniu tego faktu przez sprzedajne polskie "elyty" (wcześniej finansowane ), rusofoby i antysemici zaczęli pisać o Rosjanach i Żydach.
  A Niemcy robią swoje.

 • kult_kultury

  Oceniono 3 razy -3

  Dokładnie to samo mówi GROSS tak mocno wspierany przez red. Adama Michnika !!!
  W Jeruzalem Post czytałem o "polskim obozie zagłady Auschwitz. To świadoma i planowa akcja środowisk antypolskich !!!

 • cajmero

  Oceniono 4 razy 4

  Kto tu z piszących obejrzał ten film? Ja widziałem, z racji mieszkania na tzw ziemiach odzyskanych a wyzyskanych.
  W filmie jest wiele racji, dziś też wśród Polaków są nastroje antyżydowskie. Zresztą Polacy zawsze usprawiedliwiają swoje niedowartościowanie, winiąc Żydów, Niemców, Rosjan, Czechów, Chińczyków.
  Zresztą polscy kreatorzy historii są winni, ze zdrajców typu kukliński robi się bohaterów, z bandytów np. Ognia robi się bohatera, gdzie do dziś pamiętają jego wyczyny starzy górale, gdzie ze współpracującej z Niemcami policji granatowej czy nsz tworzy się legendy itd........PISAĆ MI SIĘ NIE CHCE, raczej żygać na to wszystko. Wyjściem z zaklętego kręgu "nienormalności" jest ścisły sojusz z Niemcami i współpraca z Rosją i wszystkimi sąsiadami. I skończcie z rozdrapywaniem ran, też jesteśmy winni, dlaczego nie rozliczamy winnych przegrania w 39 roku?

 • gr_ub_y

  Oceniono 4 razy 4

  Wajdy, Zanussie i Hofandery nie potrafią robić "porządnych" filmów o naszej historii, to Niemce zrobili to za nas.

 • inwinoveritas

  Oceniono 8 razy -2

  Rok 2030. Wiemiecki podręcznik historii : "1 września 1939 roku naród niemiecki bohatersko stanął w obronie ojczyzny podstępnie napadnietej przez dzikie hordy Polaków. Armia niemiecka ruszyła na pomoc Żydom bestialsko mordowanym w Polsce. w tym celu Żydów zakwaterowano w specjalnym ośrodkach wczasowych, ktorych broniły oddziały armii niemieckiej przed polskimi antysemickimi mordercami .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje