Niemcy: krytykowany w Polsce film o wojnie otrzymał prestiżową nagrodę

18.05.2013 20:59
Odtwórcy głównych ról w niemieckim serialu telewizyjnym "Nasze matki, nasi ojcowie", krytykowanym przez Polskę ze względu na przedstawienie AK jako formacji antysemickiej, otrzymali prestiżową nagrodę Bayerischer Fernsehpreis - podała telewizja ZDF.
Aktorzy Katharina Schuettler, Miriam Stein, Volker Bruch, Tom Schilling i Ludwig Trepte otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 20 tys. euro. Przyznawana od 1989 roku Bayerischer Fernsehpreis uważana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w niemieckiej telewizji. ZDF - drugi program niemieckiej telewizji publicznej -jest producentem wyemitowanego w marcu trzyczęściowego filmu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj wieczorem w Monachium.

Autorzy pokazali II wojnę światową - od niemieckiego ataku na ZSRR w czerwcu 1941 roku do kapitulacji Niemiec - przez pryzmat losów pięciorga młodych Niemców z Berlina: oficera Wehrmachtu Wilhelma, jego również powołanego do wojska młodszego brata Friedhelma, zakochanej w Wilhelmie pielęgniarki Charlotte, marzącej o karierze piosenkarki Grety oraz jej chłopaka - Żyda Viktora.

"Nasze matki, nasi ojcowie"

Losy Viktora, który ucieka z transportu do obozu Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK, stały się dla twórców filmu pretekstem do pokazania polskich partyzantów jako zaciekłych antysemitów. Przeciwko takiemu wizerunkowi polskiego podziemia zaprotestowała ambasada RP w Berlinie. ZDF wyraził ubolewanie z powodu odebrania przez Polaków filmu jako niesprawiedliwego i obraźliwego. Stacja zapewniła, że nie chciała relatywizować odpowiedzialności Niemców za wojnę.

ZDF zapowiedział pokazanie w czerwcu dokumentacji o roli AK podczas okupacji niemieckiej w Polsce. Film obejrzało łącznie 21 milionów widzów. Jego emisja wywołała w mediach zaciętą dyskusję o odpowiedzialności Niemców za zbrodnie wojenne. Część publicystów zarzuca twórcom filmu, że wybierając na bohaterów sympatycznych młodych ludzi, podchodzących z dystansem do narodowosocjalistycznej ideologii, zakłamują historię, propagując pogląd, że "nazistami byli ci inni". Inni twierdzą, że film dobrze ilustruje uwikłanie całego społeczeństwa w hitlerowskie zbrodnie.

Zobacz także
Komentarze (252)
Zaloguj się
 • arcywrog

  Oceniono 187 razy 129

  Pewnie nikt z Was tego nie wie, ale za czasów II RP 10% żołnierzy Wojska Polskiego stanowili Żydzi. I jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Smutne jest natomiast to, jak nieznający własnej historii Polacy sami biczują się antysemityzmem, i dają się gnoić inżynierom największych zbrodniczych systemów: Niemcom i Rosjanom, największym tchórzom czyli Francuzom, oraz największym politycznym cynikom, czyli UK :)

 • drozd215

  Oceniono 186 razy 116

  Niemcy: krytykowany w Polsce film o wojnie otrzymał prestiżową nagrodę
  ------
  Pewnie słusznie?
  Skoro Polacy doszli do tego że w wojnie brali udział faszyści, a Niemców tam nie było, to teraz nie mamy się czemu dziwić.

 • abhaod

  Oceniono 143 razy 73

  za 10 lat okaże się, że to Polska rozpoczęła wojnę i wymordowała żydów
  fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/21103_611374275540776_1728824288_n.jpg

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 82 razy 44

  Ja pierdykam...

  "Niemcy: krytykowany w Polsce film o wojnie otrzymał prestiżową nagrodę"

  "Odtwórcy głównych ról w niemieckim serialu telewizyjnym "Nasze matki, nasi ojcowie", krytykowanym przez Polskę ze względu na przedstawienie AK jako formacji antysemickiej, otrzymali prestiżową nagrodę Bayerischer Fernsehpreis - podała telewizja ZDF"

  Debilce. I ten przytyk o 20 tys. euro - do podziału pismaku. Wiedziałbyś, gdybyś sprawdził. Kolejna rzetelność gazeciny.

  Co do serialu - nie filmu, jak głosi tytuł - bardzo dobrze zrobiony. Są nieścisłości, ale to nie dokument. Zerknąć na "Czas honoru", w którym ilość historycznych opowiastek starczyłaby na napisanie II WŚ na nowo.

 • ergosumek

  Oceniono 55 razy 41

  Nie ma żadnego znaczenia, jaka jest prawda historyczna.

  "Naiwni myślą, że fakty w historii to najważniejsze. Otwórzcie oczy: na nie nikt już dawno nie zwraca uwagi. Najważniejsze to ich wyjaśnianie, kąt spojrzenia i masowa propaganda”.

  „Mając pod ręką taki wbijak jak telewizja, można nawet i nie przekonywujące wywody powbijać w głowy otumanione serialami, tańcami na lodzie i innymi trocinami” - to słowa rosyjskiego ministra kultury Miedinskiego...

  A wypisywanie bździn na forach gazetowych ma takie znaczenie jak kupa goowna...
  Wizerunek naszego kraju funkcjonujący na arenie miedzynarodowej spreparowali najlepsi specjaliści od antypolskiej propagandy.
  I nic go nie zmieni....jeśli sami go nie zmienimy.

 • kalebas

  Oceniono 169 razy 31

  Po pierwsze: temat AK nie jest w filmie tematem głównym i został w nim potraktowany marginalnie.
  Po drugie: antysemityzm w Polsce jest rzeczywiście bardzo silny, co wcale nie oznacza, że wszyscy Polacy są antysemitami. Po trzecie: ci, którzy są zbyt młodzi, żeby pamiętać przynajmniej lata 70 w Polsce lub uważają, że za rządów Hitlera wszyscy Niemcy byli nazistami lub ich sympatykami, powinni przeczytać "Rok 1984" Orwella - tam jest genialnie przedstawiony mechanizm funkcjonowania każdego bez wyjątku systemu totalitarnego.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 49 razy 27

  Wydarzenia wojenne dalekie były od czarno-białego stereotypu. Jeżeli już Niemcy drążą te tematy to niech nakręcą film o Rosjance Antoninie Makarowej, która przyłączyła się do oddziałów rosyjskich kolaborantów i własnoręcznie rozstrzelała 1500 partyzantów i komunistów. Polscy szmalcownicy bledną w porównaniu z tysiącami Rosjan i Ukraińców pod dowództwem generała Własowa wiernie służących Hitlerowi i jego siepaczom.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 33 razy 13

  Ważne że płacą po 2 500/miesiąc za zbieranie szparagów-nie mają czasu oglądać TV

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 28 razy 12

  Niestety ale tak było. Polak katolik i patriota z AK nie pasował do Żydów. Zaangażowanie AK w pomoc dla Getta Warszawskiego też było niewielkie. To władze komunistyczne po wojnie wykreowały taki nieskazitelny obraz naszego powstańca akowskiego. W rzeczywistości on taki nie był i czas jest już, aby to odkłamać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje