Homofobia w Europie: Polska w czołówce. "Dyskryminacja, groźby i przemoc"

18.05.2013 18:48
Bohaterowie spotów Kampanii Przeciw Homofobii, o której piszemy/ Mapa dyskryminacji

Bohaterowie spotów Kampanii Przeciw Homofobii, o której piszemy/ Mapa dyskryminacji (Fot. KPH / fra.europa.eu)

Większość europejskich gejów, lesbijek oraz transseksualistów regularnie doświadcza przemocy i dyskryminacji, jak wynika z pracy przedstawionej w Hadze na konferencji na rzecz zrównania w prawach homoseksualistów.
Komisja Europejska (KE) chce kontynuować walkę przeciwko dyskryminowaniu homoseksualistów oraz piętnować przemoc wobec mniejszości seksualnych w Europie. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding zapewniła o tym wczoraj w Hadze na I Konferencji na temat zrównania w prawach homoseksualistów.

Reding ostro potępiła stosowanie przemocy wobec mniejszości seksualnych. - Dyskryminacja i przemoc wobec homoseksualistów jest naruszeniem praw człowieka i jest nie do pogodzenia z europejskimi prawami podstawowymi - oświadczyła komisarz wobec prawie 700 uczestników spotkania, w tym wielu ministrów, parlamentarzystów i przedstawicieli licznych organizacji praw człowieka.

Dyskryminacja, groźby i przemoc

Według przedstawionej w Hadze pracy badawczej w związku z Międzynarodowym Dniem przeciwko Homofobii, dyskryminacja homoseksualistów jest w Unii Europejskiej nadal szeroko rozpowszechniona. Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) przepytała na potrzeby zakrojonej na szeroką skalę pracy badawczej 93 tysiące gejów, osób transseksualnych i biseksualnych z 27 krajów Unii oraz Chorwacji; już wkrótce 28 członka UE.

26 proc. respondentów podało, że z powodu ich orientacji seksualnej było na przestrzeni ostatnich pięciu lat obiektami ataków tak fizycznych, jak i werbalnych. Z kolei 28 proc. osób transseksualnych przyznało, że w ciągu jednego roku co najmniej trzykrotnie grożono im lub ich atakowano. Niektórzy badani twierdzili, że sytuacja pogarsza się nawet w tradycyjnie tolerancyjnych krajach. - Sytuacja jest dziś gorsza niż jeszcze przed czterema laty - powiedział pewien Belg.

W Holandii, pierwszym kraju na świecie, w którym w 2001 roku zalegalizowano małżeństwa gejów, 20 proc. badanych czuje się dyskryminowanych w klubach sportowych, szpitalach, poszukując mieszkania, rozmawiając z bankami albo spędzając wieczorem czas poza domem. Wielu z nich nie ma odwagi zgłaszać takich ataków policji. Jak wynika z pracy FRA, trzech gejów boi się otwarcie przyznać do swojej orientacji seksualnej. Autorzy pracy wskazują, że dyskryminacja często zaczyna się w szkole. Dlatego wielu homoseksualistów dopiero później przyznaje się do swojej orientacji seksualnej.

Homofobia zwłaszcza na wschodzie Europy

Autorzy pracy podkreślają, że większość obywateli w Europie, zwłaszcza na wschodzie kontynentu, potępia miłość między partnerami tej samej płci. "Jednoznacznie przeciwko homoseksualizmowi opowiada się większość mieszkańców Polski, Bułgarii, Litwy i Rosji". Ponad 70 proc. Rosjan uważa, że "gejom i lesbijkom nie wolno żyć wedle ich uznania".

Pełnomocnik rządu federalnego ds. praw człowieka Markus Löning (FDP) wyraził zaniepokojenie, że w wielu regionach świata ludzi się dyskryminuje, prześladuje, napastuje, a nawet morduje z powodu ich orientacji seksualnej. W ponad 70 krajach miłość między partnerami tej samej płci jest ciągle jeszcze nielegalna. Sankcje sięgają od kilku lat pozbawienia wolności po karę śmierci.

Apel ministrów

Na konferencji w Hadze ministrowie z 11 krajów wezwali Unię Europejską, żeby zaczęła skuteczniej zwalczać dyskryminację homoseksualistów. - UE powinna odegrać czołową rolę i piętnować dyskryminację - podkreślono w apelu, który podpisali ministrowie z Polski, Holandii, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Tymczasem Reding wezwała sygnatariuszy apelu, żeby uczynili to samo w swoich krajach.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (364)
Zaloguj się
 • jule

  Oceniono 423 razy 187

  Redaktorzy Gazety Wyborczej juz nie manipuluja tylko zwyczajnie klamia !
  Na stronie glownej tytul:

  "Niemieckie media: Homofobia w Europie? Najgorzej w Polsce",

  a w atrykule nie ma o tym ani slowa. Zadne niemieckie media nie twierdza, ze w Polsce jest najgorzej !
  Wystarczy przeczytac artykul, zeby stwierdzic, ze to wprzez GW wymyslone KLAMSTWO.

  Gazeta Wyborcza poziomem klamstw (dotyczacych Niemcow) i szczuciem na inny narod, osiagnela ilosciowo i jakosciowo poziom hitlerowskiej gadzinowki "Völkischen Beobachter".

 • jawa03

  Oceniono 390 razy 180

  Komisja Europejska rozwiązuje fikcyjne problemy, żebyśmy myśleli że pracują.
  W Europie nie ma żadnej homofobi, tu jest wręcz zbyt duża tolerancja wszytkiego.

  W krajach islamskich za homoseksualizm jest kara śmierci. TO jest homofobia.

 • nanabun

  Oceniono 581 razy 177

  Ja się czuję dyskryminowany, jak sąsiedzi łupią umcy-umcy do późnej nocy, jak mijam na ulicy grupki meneli i ciężko przejść bez zaczepki, jak nie dostaję wypłaty w terminie, jak urzędnik czeka na kopertę żeby załatwić sprawę. TO SĄ REALNE PROBLEMY!!! Czy ktoś się upomni o moje prawo do świętego spokoju? Czy walka jest tylko o prawa homogenizowanych?

 • xdt

  Oceniono 238 razy 78

  Fobia to strach, a tu nie o strach chodzi. To raczej brak akceptacji, musicie jeszcze popracować. Po prostu dość trudno przekonać człowieka, który nie jest daltonistą, że czerwony to zielony.

 • tylkoturbobenzyna

  Oceniono 137 razy 73

  To ja zapodam inny temat. "Pedofilia w Europie. Belgia, z Brukselą stolicą UE, w czołówce. Gwałty na dzieciach, przemoc, głodzenie na śmierć."

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 267 razy 69

  Ja nie krytykuję niemieckiego zamiłowania do skórzanych wdzianek i gruppensexu.
  To też nie jest normalne, więc niech oni się łaskawie od nas odstosunkują.

 • dd1987

  Oceniono 228 razy 30

  90 % komentarzy anty homo a wszystkie na minusie, od razu widac ze to jakas manipulacja bo albo zwolennicy homo nie potrafią pisać tylko klikać albo jest tak jak za Stalina - ludzie głosują ale licznik poparcia ktoś inny ustawia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje