Półnagie kobiety manifestują przeciw przemocy i gwałtom

18.05.2013 14:27
"Obmacać to możesz pomidora" - czytam na transparencie, który trzyma skąpo ubrana dziewczyna w ostrym makijażu
Jest sobota i za chwilę spod pomnika Witosa wyruszy Marsz Szmat, z ang. Slut Walk. Wzorowany na tym, który w 2011 r. zorganizowały działaczki feministyczne z Toronto. Zaprotestowały w ten sposób przeciw słowom oficera kanadyjskiej policji, który poradził kobietom, aby nie ubierały się jak szmaty (sluts), jeśli nie chcą być zgwałcone.

Takie prawdy słyszy się często. "Na pewno prowokowała", "Była pijana", "Ubrała się jak szmata" itd. No więc w Marszu Szmat chodzi o to, żeby ten stereotyp zwalczać. Po pierwsze dlatego, że to przerzucanie odpowiedzialności na ofiarę. Po drugie - statystycznie ofiarami gwałtu padają raczej kobiety ubrane skromnie. Ale gwałty na ulicach czy w parkach to rzadkość. Do przemocy seksualnej w 80 proc. przypadków dochodzi w domach, a gwałcicielem jest bliska osoba.

Słyszy się też, że jak kobieta mówi "nie", to myśli "tak". Nie mam pojęcia, skąd się wzięło to przekonanie. Chyba powstało po to, żeby usprawiedliwić gwałt, czyli sytuację, że kobieta mówi "nie", a mężczyzna robi to "i tak".

Idziemy z transparentami: "Lubię seks, nie jestem dziwką", "Mam prawo nosić dekolt", "W co ofiara była ubrana? Rozmawiamy o modzie czy gwałcie?". Większość uczestniczek i uczestników wygląda zdzirowato. Obcisłe czerwone spódniczki wielkości chustki do nosa, podarte kabaretki, szminka w najbardziej jaskrawym odcieniu czerwieni, cekinowe staniki albo wręcz nagie piersi z sutkami zaklejonymi taśmą. Według polskiego prawa pokazywanie piersi jest wykroczeniem. Tzn. jak się okazało na Marszu Szmat, zakazane są tylko sutki. Kobiece. Faceci swoimi sutkami mogą do woli epatować.

Między maszerującymi biegają reporterzy programu Pyta.pl, którzy szczycą się tym, że wszystko obśmiewają. Chodzą na demonstracje, zadają prowokacyjne pytania - w przypadku sobotniego marszu np. "Czy można panią zgwałcić?", a potem filmują reakcje i wrzucają w sieć. Takie pajacowanie, nieudolne naśladowanie Sashy Barona Cohena, czyli Borata. Sorry chłopcy, nie wychodzi wam.

Rozumiem, że ktoś może uznać, że "paradowanie po ulicach z cyckami na wierzchu" - jak to ujął jakiś adwersarz przemarszu - to zła metoda na walkę z przemocą seksualną. Dla mnie było to doznanie oczyszczające. Kobiety - i myślę, że większość kobiet się ze mną zgodzi - przez całe życie doświadczają jakichś form seksualnego nagabywania: poklepywania, podszczypywania, obmacywania, gapienia się na piersi albo nogi, pogwizdywania, okrzyków "Hej lala!" czy propozycji fellatio wyrażanych niewybredną frazą. Gwałt to ostateczna postać seksualnej opresji. A tym, którzy uważają, że w łapaniu dziewczyn za pośladki nie ma nic złego, powtarzam w imieniu warszawskich szmat: "Obmacać to możesz pomidora!".

Komentarze (232)
Zaloguj się
 • znowu.to.samo

  Oceniono 229 razy 105

  A mnie sie nie podoba nazwa ``marsz szmat`` pierwsze wrażenie jakby naprawdę nazywały same siebie szmatami. Nie lepiej było marsz przeciwniczek przemocy seksualnej czy coś w tym rodzaju????

 • pag777

  Oceniono 242 razy 102

  Twierdzenie że kobieta została zgwałcona bo ubrała się wzywająco to najgorsze draństwo i podłość.

 • irneriusz

  Oceniono 221 razy 69

  Wow, ale tlumy!
  Glupi i idiotyczny sposob protestu sprowadzajace kobiety do roli przedmiotowej. No, ale co kto lubi.

 • coo-baa

  Oceniono 188 razy 60

  To nie marsz tylko 30 osób z jednej klasy na przerwie.

 • bobbin_threadbare

  Oceniono 151 razy 43

  Zabawa dzieci z Facebooka.

  Proponuję następny marsz pod hasłem "Jestem pijaną dziwką".

 • swistak336

  Oceniono 120 razy 34

  Żeby udawać Femen trzeba mieć urodę Femen-istek. Cel jednak osiągnęły. Tyle brzydkich kobiet w jednym miejscu wyłącza ochotę na seks.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 113 razy 29

  Jak ja mam dość tego pokolenia, które myśli, że wszystko im wolno, a gdy coś się stanie, to jest to wina wszystkich wokół. Same prawa, żadnych obowiązków. Żadnego wyczucia ani odpowiedzialności. W takich sytuacjach to tylko ZOMO brakuje. Żenada.

 • magnusg

  Oceniono 46 razy 20

  Dlaczego cycki w domu zostawily?Nawet nie ma na co popatrzec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX