"Ileż się plotkuje!" Papież Franciszek o niszczącej sile obmawiania innych w Kościele

18.05.2013 14:00
Angela Merkel i papież Franciszek podczas spotkania

Angela Merkel i papież Franciszek podczas spotkania (Fot. POOL REUTERS)

Papież Franciszek przestrzegł przed plotkowaniem w Kościele, które jest według niego "niszczące". Podkreślił, że "obgadywanie innych" to popełnianie grzechów, jakimi są dezinformowanie, oszczerstwa i kalumnie. Tajemnicą poliszynela jest, że w Kurii Rzymskiej intrygi i plotki są na porządku dziennym.
Podczas porannej mszy w Domu Świętej Marty, czyli miejscu swego zamieszkania w Watykanie, papież powiedział: "Ile się plotkuje w Kościele! Ileż paplamy my, chrześcijanie!".

"Plotka to po prostu obdzieranie ze skóry, wyrządzanie komuś krzywdy. To tak, jakby się chciało umniejszyć drugą osobę (...), że ten drugi staje się mniejszy ode mnie, a ja czuję się wielki" - mówił Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie. Podkreślił, że "tak być nie może", "plotki są destrukcyjne w Kościele".

- Obgadując kogoś, dopuszczamy się trzech rzeczy: dezinformacji, bo mówimy tylko tę połowę, która jest dla nas wygodna, a drugiej nie - bo nie jest wygodna. Rzecz druga to zniesławienie - wymieniał Franciszek. Wyraził opinię, że ten, kto rozpowszechnia wiadomości o czyichś błędach czy winach, chce zachowywać się tak, "jakby był dziennikarzem". Tymczasem - zastrzegł papież - niszczy się czyjąś reputację.

Jako trzeci Franciszek wymienił szkalowanie kogoś. "To kalumnie, mówienie rzeczy nieprawdziwych. To jest jak zabić brata" - wskazał.

Na koniec podkreślił, że chrześcijanie powinni bronić się przed pokusą "wtrącania się w życie innych". Przestrzegał też przed zazdrością, która szkodzi "wspólnocie chrześcijańskiej". "Stajemy się chrześcijanami o dobrych manierach i złych przyzwyczajeniach" - mówił Franciszek.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 146 razy 132

  Franciszku pamiętaj. Woda tylko butelkowana i otwierana osobiście przez ciebie. Jedzonko tylko ze wspólnego 'garnka". Ty juz nie masz przyjaciół wokół siebie - tam są tylko interesy, które naruszasz.

 • sirseb

  Oceniono 82 razy 64

  odnosze wrazenie, ze F1 ma w swoich ostatnich wypowiedziach konkretna osobe na mysli, a mianowicie "ojca" z torunia.
  :)

 • vomitorium1

  Oceniono 41 razy 35

  rozchodzą się plotki
  że to długo
  nie potrwa

 • mateusz_galecki

  Oceniono 59 razy 33

  Franciszek jest jedynym Papieżem zasługującym na szacunek, reszta to swołocz która pławiła się w luksusach kiedy setki dzieci były gwałcone,,,

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 62 razy 32

  koledzy franciszka wycięli właśnie Polakom niezły numer, zniszczyli bezcenne dziedzictwo przyrody na Łysicy - POLACY WAM TEGO CZARNA ZARAZO NIE WYBACZĄ !
  .
  kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,13932585,Pila_w_serce_gor__Na_szczycie_Lysicy_wycieto_13_jodel.html#BoxSlotII3img.

 • siekier35

  Oceniono 43 razy 27

  sensownie gadający szef największej mafii świata...
  aż się boje myśleć o tym że on wierzy w to co mówi....a jego podwładni tylko wyją po kątach i zgrzytają zębiskami...

 • kalebas

  Oceniono 24 razy 16

  Nie takich Papieży przetrwał już KK.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 45 razy 15

  moim zdaniem każdy Polak który za swój symbol uważa coś innego niż Orła Białego i Biało czerwoną flagę to zdrajca narodu , wiecie o jakim znaku tu mówię...

 • marpiosko

  Oceniono 22 razy 14

  Jak nic-heretyk!
  Aż strach pomyśleć,co się za to Franciszkowi dostanie od"współbraci w kapłaństwie".
  Trucizna,nóż,czy ordynarna spluwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje