Marek Jackowski nie żyje. Założyciel i lider grupy Maanam miał 66 lat

Marek Jackowski

Marek Jackowski (Fot. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA)

Nie żyje Marek Jackowski, założyciel i wieloletni lider Maanamu. Zmarł we Włoszech na zawał serca - poinformowała rzeczniczka zespołu Katarzyna Litwin. Muzyk miał 66 lat.
Jackowski był twórcą zespołu Maanam, jednego z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych w historii. Jak poinformowała Katarzyna Litwin, rzeczniczka Kory Jackowskiej, a wcześniej zespołu Maanam, Marek Jackowski zmarł dziś, 18 maja, we Włoszech śmiercią naturalną.

Zanim Jackowski (ur. w grudniu 1946 r.) założył Maanam, grał w łódzkiej grupie Impulsy, z której powstał zespół Vox Generis. Jackowski nawiązał też współpracę z krakowską Piwnicą pod Baranami. Grał z zespołami Anawa i Osjan.

Historia Maanamu sięga grudnia 1975 r., kiedy Marek Jackowski i Milo Kurtis zagrali koncert w warszawskim Teatrze Studio. Nazwa ich zespołu - Maanam - wyewoluowała od pierwszych liter imion jego założycieli. W 1976 r. po raz pierwszy z Jackowskim i Kurtisem wystąpiła ówczesna żona Jackowskiego - Kora Jackowska.

Jarocin '80

W 1980 r. Maanam nagrał singiel "Boskie Buenos/Żądza pieniądza" i wystąpił na I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji - Jarocin '80, a potem na festiwalu w Opolu, co otworzyło muzykom drogę do sławy. Maanam wystąpił też w filmie Krzysztofa Rogulskiego "Wielka Majówka", co przysporzyło zespołowi kolejnych fanów.

Zespół nagrywał kolejne płyty i zyskiwał rozgłos, ale w roku 1984 r. odmówił wystąpienia na koncercie przyjaźni ze Związkiem Radzieckim. Grupa została umieszczona na czarnej liście, zniknęła z radia, telewizji i prasy. Dzięki fanom zespół wrócił jednak do oficjalnego obiegu.

W roku 1986 r. zespół zawiesił działalność, a na scenę wrócił dopiero w 1991 r. Od tego czasu nagrywał kolejne płyty i grał liczne koncerty w Polsce i za granicą. Zespół rozwiązano ostatecznie w grudniu 2008 roku. Wtedy Kora i Marek Jackowscy wydali oświadczenie, że zespół zawiesza działalność na czas nieokreślony.

Maanam wypromował takie piosenki jak: "Boskie Buenos", "Kocham Cię, kochanie moje", "To tylko tango" czy "Lucciola". Po rozwiązaniu Maanamu Jackowski założył wspólnie z Januszem Iwańskim zespół The Goodboys.

Jackowski od kilku lat mieszkał w Neapolu we Włoszech z żoną Ewą i córkami. Jak poinformowała Katarzyna Litwin, Kora zadedykowała pamięci Marka Jackowskiego swój sobotni koncert w Warszawie.Zapal znicz, napisz wspomnienie

Komentarze (113)
Marek Jackowski nie żyje. Założyciel i lider grupy Maanam miał 66 lat
Zaloguj się
 • 0ficjalny

  0

  [*][*][*] Śpij spokojnie.

 • 01kotek01

  Oceniono 1 raz -1

  Marek Jackowski lider zespołu Maanam praktycznie napisał prawie wszystkie przeboje tego zespołu i wylansował nieznaną Olgę, czyli Korę. Ale z tej Kory prywatnie to był taki numer, że głowa mała... Przeczytajcie sobie w sieci wywiady z nim, opisy, itd..
  Prywatnie jako jego żona przyprawiała mu rogi jak się tylko dało. W czasie trwania małżeństwa miała drugie dziecko z niejakim Sipowiczem, wmawiając swojemu mężu, że to jego. Jackowski wychowywał drugie dziecko prze kilka ładnych lat będąc oszukiwany przez własną żonę, czyli Korę, jako własne...taki numer. Jeszcze ona wywinęła mu trochę innych mniejszych numerow...
  Wystarczy przeglądnąć net...
  Oto głowny zapis np.. Wikipedia.
  "Życie prywatne. Kora była żoną Marka Jackowskiego, z którym zakładała później zespół Maanam. Ich małżeństwo trwało od 1971 do 1984. Ich jedyny syn Mateusz przyszedł na świat w 1972. Po trzech latach małżeństwa i przeprowadzce z rodzinnego Krakowa do Warszawy Kora poznała
  swojego kolejnego partnera, Kamila Sipowicza. Owocem tego związku był jej drugi syn Szymon,
  urodzony w 1976. Był on jednak wychowywany przez Jackowskiego, nieświadomego wówczas, że nie jest
  ojcem dziecka. Sipowicz pracował później przy
  organizacji koncertów Maanamu. U szczytu popularności zespołu w 1984 Kora rozwiodła się z Jackowskim,
  jednak oboje postanowili wciąż dzielić życie zawodowe.
  Wokalistka zamieszkała z Sipowiczem dopiero w 1989,
  po śmierci jego matki, która nie akceptowała tego
  związku. Wtedy para postanowiła założyć własną
  wytwórnię fonograficzną Kamiling Co, wydającą głównie płyty Maanamu. 20 sierpnia 2012 Kora została oskarżona o posiadanie suszu konopi indyjskich"
  Nie jest to bajka jaka jest przedstawiana w kolorowych ustawkach świerszczykach, ale samo życie.
  Moim zdaniem najwyraźniej tej osobie brakuje prywatnie delikatnie mowiąc klasy, jak i jej partnerowi niejakiemu Sipowiczowi.
  Ale takich ludzi teraz w mediach się promuje, nieważne 'jak', byle było 'głośno'...

 • wenge1

  0

  Z szacunkiem do Marka Jackowskiego - w Manam on kompozytorem był!! I to są najświetniejsze lata polskiej muzyki rozrywkowej. Teksty, jednak w większości są Kory!!

 • boobooo

  0

  Niech odpoczywa w pokoju

 • atur22

  Oceniono 2 razy 2

  choc Manam to nie moja muza to jednak spoko gitarnik z niego. fajne miaL brzmienie, melodie i rytmike:-)

 • lidziab

  Oceniono 4 razy 4

  Maanam= świetna muzyka, teksty.
  Marek Jackowski był duszą Maanamu i ... Kory.
  Buenos Aires Marek ...... czuwaj nad porzadną muzyką rockową w Polsce,
  bo jest potencjał tylko, że media robią z tego chłam

 • czoper62

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz już oprócz błękitnego nieba nic Mu więcej nie potrzeba.

 • kenjed

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzo mi imponował, talentem i osobowością jako artysta i człowiek. To wielka strata dla polskiej kultury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje