Korea Północna wystrzeliła trzy rakiety. Kolejne testy

18.05.2013 10:23
Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw

Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych państw (fot. Reuters?KCNA)

Korea Północna wystrzeliła trzy rakiety krótkiego zasięgu, które spadły u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego - twierdzą władze Korei Południowej. To oznacza, że Pjongjang prowadzi kolejne testy.
Według rzecznika południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony Północ wystrzeliła dwa pociski rano, a trzeci w godzinach popołudniowych tamtejszego czasu.

Przedstawiciel ministerstwa w rozmowie z agencją Reutera nie chciał spekulować, czy rakiety odpalono w ramach ćwiczeń wojskowych czy innych szkoleń. - W przypadku jakiejkolwiek prowokacji ministerstwo będzie kontynuowało monitorowanie sytuacji i pozostaje w stanie gotowości - podkreślił.

Przedstawiciel japońskiego rządu potwierdził informacje o wystrzeleniu pocisków, zaprzeczając jednak doniesieniom, jakoby rakiety wylądowały w japońskich wodach. Korea Północna regularnie przeprowadza testy pocisków krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej.

Pogróżki Pjongjangu, nerwowa reakcja świata

W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja na Półwyspie Koreańskim zaogniła się. Pjongjang dokonał trzeciej próby nuklearnej, zapowiadał zmiecenie Południa z powierzchni ziemi, postawił wojska w stan gotowości bojowej i zerwał zawieszenie broni z 1953 r.

Nad Koreą Południową zaczęły latać amerykańskie bombowce B-2, a sztab Południa przygotował plany uderzenia wyprzedzającego na wypadek, gdyby wywiad doniósł o przygotowaniach Północy do ataku nuklearnego. Przez kilka tygodni media były pełne niepokojących doniesień ze wschodniej Azji.

Pjongjang ostrzegł m.in. Japonię o możliwości prewencyjnego uderzenia nuklearnego, a w internecie pojawiły się filmy ukazujące planowaną na trzy dni inwazję na Koreę Południową, atak na Nowy Jork i płonącego Baracka Obamę. Eksperci zastanawiali się, co Kim Dzong Un może rzucić do walki przeciw swoim przeciwnikom, a amerykańska armia rozważała scenariusze dla Korei, również te najczarniejsze - otwartej wojny.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 82 razy 62

  powiadomcie jak będą z łuków walić do przelatujących ptaków.

 • dobry_wieczor

  Oceniono 36 razy 24

  Błagam, zatrudnijcie korektorów. Po bardzo pobieżnej lekturze dostrzegłem cztery błędy interpunkcyjne i jeden fleksyjny. Nie chce mi się przyglądać dogłębniej

 • folwark_polski

  Oceniono 18 razy 18

  tekturowe latają?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 32 razy 14

  Mi się już maili do Agory pisać nie chce. O tej - pożal się - moderce napisałem dwa i bez odzewu.
  Nie mam też zamiaru robić za czyjegokolwiek adwokata.

  Niemniej, były tu posty niejakiego 'bandierarossa'. Żeby weselej było, nie łamały regulaminu, którego to Pan Nożyczkowy nie zna najwyraźniej, a wpisy tnie tak, jak gdyby miał wykroić kreację na Paryski Tydzień Mody.

  Żeby było jeszcze weselej, wisi sobie spam niejakiego użytkownika 'anka-wr', który to pojawia się niemal we wszystkich działach i tematach [pomijając fakt, że to n-te konto, z którego wkleja się ten sam spamerski syf].

  Pan Nożyczkowy może zapozna się z:
  Regulaminem: forum.gazeta.pl/forum/1904849,62605,1617538.html
  Netykietę [którą nasmarował mądry inaczej]: forum.gazeta.pl/forum/0,62605,1617503.html

  Słabo się robi człowiekowi nie na myśl, że komentarze są usuwane, do czego administrator portalu ma pełne prawo, ale z powodu, że są usuwane bezmyślnie. Do tego niezgodnie z regulaminem. Tyczy się to nie tylko działu wiadomosci.gazeta.pl, ale i moto.pl [krytyczne wobec miSZCZa trzepakowego dowcipu Filipa Otto, kobieta.gazeta.pl i e-dziecko.pl - radosna twórczość Oli Długołęckiej, pieniadze.gazeta.pl - ekonomiczno-językowo-merytoryczne n00bostwo niejakiego mapi /Marcin Piotrowski/]. A spam z linkami sobie wisi w najlepsze. Klikać w ikonę kosza można sobie do woli.

  Moderowałem sobie przez dwa lata onetowskie cuda, syf dużo większy niż na agorowych portalach. Nie wpadłbym jednak na to, by odstawiać takie szopki.

  Rozumiem, że autorzy budują swoje ego klikaniem w panelu - "a to 'piiiiiiiiii', usunę mu, zbanuję". Rozumiem, że gospodarka hormonalna świruje. Ja nawet rozumiem, że te artykuliki dłubią ludzie, którzy nie mają zupełnie pojęcia o "dłubanej" materii. Ale wyżywanie się na użytkownikach? Dzięki którym takie portale egzystują? Dzięki którym są "kliki" nabijające odłony reklam, co przekłada się przecież na dochody? Tu nie tylko Pan Nożyczkowy nie rozumie zasad porządnego moderowania, ale i tego, że założenie nowego konta trwa chwilę. O blokowaniu możliwości komentowania rozpisywać się nie będę - idiotyzm, bo wpisy można usuwać, ale po co? Łatwiej nałożyć 'kłódkę' na wątek i tyle. Dodam tylko, że środowisko GW walczyło o wolność wypowiedzi, a co to środowisko robi? Knebel można nałożyć, o ile ma uzasadnienie [w tym przypadku w regulaminie], ale nie prewencyjnie.

  Tyle, Panie Nożyczkowy.

 • sure

  Oceniono 18 razy 10

  "(...)Północ wystrzelił dwa pociski rano, a drugi w godzinach popołudniowych"- N/C

 • 0ficjalny

  Oceniono 24 razy 10

  Dla nich rakiety ważniejsze od żywności.

 • bp_2

  Oceniono 9 razy 5

  Spoko,
  to tylko Kim Un ,,, itd się cieszy, bo ma urodzinki.

 • 31.februarius

  Oceniono 2 razy 2

  Nareszcie!
  Bo już myślałem, że oni się z tym Południem zjednoczyli, czy cóś?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje