Francja legalizuje małżeństwa homoseksualne i adopcje. Pierwszy ślub w lipcu

18.05.2013 09:05
Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne

Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne (Fot. Benjamin Girette AP)

Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Wcześniej francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przyjęta przez parlament ustawa jest zgodna z konstytucją.
Trybunał orzekł, że małżeństwa homoseksualne "nie są sprzeczne z żadną zasadą konstytucji". Choć prawo francuskie przed 1946 rokiem i później, aż do czasów obecnych, "określało małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to ta reguła nie dotyczy ani praw i wolności podstawowych, ani suwerenności narodowej, ani organizacji władz", nie należy więc do zasad podstawowych - orzekł trybunał. Pierwszy ślub homoseksualistów ma się odbyć 1 lipca.

O rozpatrzenie zgodności ustawy z konstytucją Francji i prawem międzynarodowym zwrócili się do trybunału posłowie prawicowej opozycji.

Wczoraj na ulice Paryża wyszli niezadowoleni z ustawy przeciwnicy małżeństw homoseksualnych.

- Cieszę się, że mój rząd dokonał postępu w sferze równości. Najlepsze życzenia dla przyszłych małżonków! - napisał na Twitterze premier Francji Jean-Marc Ayrault bezpośrednio po orzeczeniu trybunału. Ustawa była jednym ze sztandarowych projektów tego socjalistycznego rządu.

Przewodniczący centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) Jean-Francois Cope mówił o "decyzji, której żałuje, lecz którą szanuje".

Zgoda na adopcję dzieci

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i prawicy ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w przypadku par heteroseksualnych. Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Sondaże wskazują, że większość Francuzów popiera małżeństwa par tej samej płci - w badaniu z końca stycznia poparło je 63 proc. Natomiast w sprawie adopcji dzieci przez małżeństwa tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Zobacz także