Francja legalizuje małżeństwa homoseksualne i adopcje. Pierwszy ślub w lipcu

18.05.2013 09:05
Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne

Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne (Fot. Benjamin Girette AP)

Prezydent Francji Francois Hollande podpisał ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Wcześniej francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przyjęta przez parlament ustawa jest zgodna z konstytucją.
Trybunał orzekł, że małżeństwa homoseksualne "nie są sprzeczne z żadną zasadą konstytucji". Choć prawo francuskie przed 1946 rokiem i później, aż do czasów obecnych, "określało małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to ta reguła nie dotyczy ani praw i wolności podstawowych, ani suwerenności narodowej, ani organizacji władz", nie należy więc do zasad podstawowych - orzekł trybunał. Pierwszy ślub homoseksualistów ma się odbyć 1 lipca.

O rozpatrzenie zgodności ustawy z konstytucją Francji i prawem międzynarodowym zwrócili się do trybunału posłowie prawicowej opozycji.

Wczoraj na ulice Paryża wyszli niezadowoleni z ustawy przeciwnicy małżeństw homoseksualnych.

- Cieszę się, że mój rząd dokonał postępu w sferze równości. Najlepsze życzenia dla przyszłych małżonków! - napisał na Twitterze premier Francji Jean-Marc Ayrault bezpośrednio po orzeczeniu trybunału. Ustawa była jednym ze sztandarowych projektów tego socjalistycznego rządu.

Przewodniczący centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) Jean-Francois Cope mówił o "decyzji, której żałuje, lecz którą szanuje".

Zgoda na adopcję dzieci

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i prawicy ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w przypadku par heteroseksualnych. Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Sondaże wskazują, że większość Francuzów popiera małżeństwa par tej samej płci - w badaniu z końca stycznia poparło je 63 proc. Natomiast w sprawie adopcji dzieci przez małżeństwa tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Zobacz także
Komentarze (156)
Zaloguj się
 • jasiek054

  Oceniono 125 razy 41

  To jest chyba dziesiąta wiadomość w ciągu 48 godzin na głównej stronie na temat homo-związków. Ja wszystko rozumie, ale to aż tak ważne że stanowi tu myśl przewodnią ???

 • staalkeer

  Oceniono 97 razy 21

  GW sraczki juz dostaje z tymi homo związkami, jest 9.30 a już minimum 5 artykułów o tym było.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 34 razy 16

  Ja mam darmową radę, która powinna rozwiązać problem wszystkich przeciwników ślubów homoseksualnych. NIE ZAWIERAJCIE TAKICH ZWIĄZKÓW!

 • his_dudeness

  Oceniono 94 razy 10

  Francja z zamiłowaniem niszczy dorobek wypracowany przez pokolenia.
  Najpierw wpuścili muzułmanów (czego teraz bardzo żałują), a teraz bawią się w "tolerancję", która z prawdziwą tolerancją nie ma nic wspólnego.
  Będą płakać homo-środowiska płakać dopiero jak im muslimy szariat wprowadzą i ich kamienować zaczną ...

 • imw

  Oceniono 27 razy 9

  Kiedy legalizacja małżeństw poligamicznych?

 • odowk

  Oceniono 20 razy 4

  To pokazuje, że jednak Francja to część cywilizacji chrześcijańskiej. I bardzo dobrze. Trzeba zrozumieć swoich bliźnich.

  W kraju cywilizacji islamskiej bliźnich o innych poglądach się nie próbuje zrozumieć, a jedynie ubiczować, ukamienować i poderżnąć gardło.

 • m.arco

  Oceniono 15 razy 3

  Homoseksualizm to zboczenie czy to się komuś podoba czy nie. Nie ma żadnej możliwości by udowodnić,że homoseksualizm zboczeniem nie jest bo to jest niemożliwe.
  Ale adopcja dzieci przez tych zboczeńców to już jest ZBRODNIA!

 • m.arco

  Oceniono 18 razy 2

  Homoseksualizm jest zboczeniem bo opiera się na nienaturalnym akcie seksualnym, wyuzdanym eksperymencie seksualnym , to tak samo jak uprawiać seks z butelką czy innym obcym narzędziem. Zbliżony jest do aktu zoofilii. Osobnicy tej samej płci podobnie jak i innych gatunków nie mają genitaliów przystosowanych do współżycia, inne twierdzenie jest prostactwem.
  Adopcja dzieci to straszna zbrodnia gdyż polega na molestowaniu dziecięcej psychiki i brutalną ingerencję w nią w celu produkcji następnych zboczeńców homoseksualnych i przeorientowaniu naturalnych odruchów ludzkich. Powtarzam to ogromna ZBRODNIA!

 • skasowana

  Oceniono 4 razy 2

  Liczba łapek w górę/dół przy komentarzach świadczy o tym (niejako) co nas czeka.
  Łapki albowiem są wynikiem:
  - określonych poglądów
  - trollowego zidiocenia

  Jakby nie patrzeć - dobrze nie jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje