Sikorski: Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę"

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę", gronie pięciu-sześciu państw, wbrew którym nie można w Unii podjąć żadnej decyzji - mówi "Gazecie Wyborczej" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sikorski przekonuje, że znaczenie Polski w Europie rośnie. - Zresztą taki status mamy już w wielu dziedzinach, np. w polityce wschodniej czy energetycznej. Siedem lat temu mogliśmy tylko tego się domagać. Dziś bez nas w tych kwestiach w UE nic się nie dzieje - stwierdza.

O Rosji: Jest trudno. Sprzeczne interesy

- Stosunki polsko-rosyjskie są i będą trudne, bo w wielu sprawach mamy sprzeczne interesy - stwierdza Sikorski. Za przykład daje dążenia Rosji do integracji euroazjatyckiej, a w przypadku Polski interesem jest umacnianie się w Unii Europejskiej. Po raz kolejny poruszona zostaje kwestia wraku smoleńskiego tupolewa. - Tajemnicą pozostaje dla mnie brak gotowości strony rosyjskiej do zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa. Przecież sam wrak nie ma dla Rosjan żadnej wartości. Nadal będziemy się o naszą własność upominać - stwierdza Sikorski.

O PiS: Kaczyński dzieli Polaków na patriotów i zdrajców

Pytany o polityczne awantury, które się pojawiły przy temacie przejęcia tarnowskich Azotów przez Rosjan, stwierdza. - Histerię rozkręca PiS i udziela się ona innym. To, że Jarosławowi Kaczyńskiemu, który według własnego uznania dzieli Polaków na patriotów i zdrajców, udaje się szantażować społeczeństwo swoimi stanami emocjonalnymi, jest jego sporym sukcesem. Uważam, że poważne propozycje zawsze warto poważnie rozważyć. Rosja jest naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym. Setki miejsc pracy w Polsce zależą od wymiany z Rosją.

Więcej czytaj na stronie "Gazety Wyborczej">>

Zobacz także
 • Donald Tusk i Radosław Sikorski Tusk i Sikorski na liście 500 najbardziej wpływowych na świecie
 • Radosław Sikorski Sikorski: Bredniami smoleńskimi udało się zasiać wątpliwość w głowach Polaków
 • Radosław Sikorski w programie Tomasza Lisa Sikorski u Lisa: Arcybiskup Głódź wyświadczył mi dobro
Komentarze (69)
Sikorski: Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę"
Zaloguj się
 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  Radek Niedoradek - trzymający władzę dzięki kluczowi od drzwi, jako europejska babcia klozetowa.Ten to ma teraz władzę. ;-)

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  Prostak bo prostak, ale fantazję ma !

 • koniu800

  0

  przestań ćpać radek

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Sikorski: Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę"
  -----------
  Powinien jedynie dodać - miałem sen.......

 • iremus

  0

  Ciągle im mało
  finanse.wp.pl/kat,104132,title,Urzednik-duzo-zarabia-ale-jeszcze-wieksza-dostaje-nagrode,wid,15306807,wiadomosc.html?ticaid=1109d4&_ticrsn=3

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Polskę ? Raczej Zbigniewa Brzezińskiego szczekającego na polecenie Czerwonychszyldów.!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 3 razy 1

  << Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę", gronie pięciu-sześciu państw, >>
  Sny o potedze, owszem mozna roic, ale na Boga, trzeba miec choc minimum wiarygodnosci, ktorej Waszec nie ma i miec nie bedzie.
  Sloneczko Paru wypalilo sie, zanim na dobre rozblyslo nad brukselskim niebem. Adwokata [juz] nie POtrzebuje, szczegolnie gdy jest nim Pierwszy Dyplomatolek III RP.

 • jamj

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli, jak to się bzdurzy Radusiowi, w Unii będzie dominowała, a ściślej "trzymała władzę" grupa 5-6 państw, bez zgody których nic się w Unii nie będzie mogło wydarzyć, to ta Unia nadal będzie miała coś wspólnego z demokracją?

 • 54bodek

  Oceniono 5 razy 5

  Pomarzyć, to pan, panie ministrze, może sobie po cichutku. Głośno i publicznie takich rzeczy się nie mówi, bo to wywołuje skutek wręcz odwrotny, od zamierzonego.
  Przypomnę tylko maksymę Napoleona Bonaparte : "Od wzniosłości do śmieszności tylko jeden krok"
  warto o tym pamiętać.
  ----------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje