Sikorski: Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę"

18.05.2013 07:57

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę", gronie pięciu-sześciu państw, wbrew którym nie można w Unii podjąć żadnej decyzji - mówi "Gazecie Wyborczej" minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sikorski przekonuje, że znaczenie Polski w Europie rośnie. - Zresztą taki status mamy już w wielu dziedzinach, np. w polityce wschodniej czy energetycznej. Siedem lat temu mogliśmy tylko tego się domagać. Dziś bez nas w tych kwestiach w UE nic się nie dzieje - stwierdza.

O Rosji: Jest trudno. Sprzeczne interesy

- Stosunki polsko-rosyjskie są i będą trudne, bo w wielu sprawach mamy sprzeczne interesy - stwierdza Sikorski. Za przykład daje dążenia Rosji do integracji euroazjatyckiej, a w przypadku Polski interesem jest umacnianie się w Unii Europejskiej. Po raz kolejny poruszona zostaje kwestia wraku smoleńskiego tupolewa. - Tajemnicą pozostaje dla mnie brak gotowości strony rosyjskiej do zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa. Przecież sam wrak nie ma dla Rosjan żadnej wartości. Nadal będziemy się o naszą własność upominać - stwierdza Sikorski.

O PiS: Kaczyński dzieli Polaków na patriotów i zdrajców

Pytany o polityczne awantury, które się pojawiły przy temacie przejęcia tarnowskich Azotów przez Rosjan, stwierdza. - Histerię rozkręca PiS i udziela się ona innym. To, że Jarosławowi Kaczyńskiemu, który według własnego uznania dzieli Polaków na patriotów i zdrajców, udaje się szantażować społeczeństwo swoimi stanami emocjonalnymi, jest jego sporym sukcesem. Uważam, że poważne propozycje zawsze warto poważnie rozważyć. Rosja jest naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym. Setki miejsc pracy w Polsce zależą od wymiany z Rosją.

Więcej czytaj na stronie "Gazety Wyborczej">>

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 59 razy 31

  Przylepiło się gó... do statku i krzyczy że
  nim steruje.
  Zatracają już samoocenę.

 • 13perun

  Oceniono 26 razy 20

  Czy można poważnie traktować osobnika, który mówi, że biskupowi wolno więcej ?

 • unamatita

  Oceniono 42 razy 20

  "Widzę Polskę w "grupie trzymającej w Europie władzę" " - co ćpasz Radku?
  Chciałby spróbować tego samego.
  u.

 • avatar70

  Oceniono 37 razy 19

  Kolejne urabianie ciemnoty .. w jakim to super-duper kraju zyjemy ...
  Na mnie prosze nie liczyc ja na wybory nie ide ... wszystkich w tym sejmie bym was wywalil na zasilek abyscie posmakowali prawdziwego zycia w naszej pieknej i coraz silniejszej Polsce .. a po czterech latach zapytal.. i co podoba sie ????

 • kain_brat_abla

  Oceniono 29 razy 17

  Trzymajcie się mocno koryta bo w najbliższych wyborach was oderwą.

 • 68jacekw

  Oceniono 34 razy 16

  No pewnie!!Dowodem jest dodanie do pakietu hotelowej TV polskich wiadomości na wyraźne żądanie min.Radka.(pobyt w Berlinie).A blokada portu w Szczecinie przez niemiecko-rosyjską rurę,podpisywanie w ciemno niekorzystnych dla Polski paktów(klimatyczny,fiskalny),dyskryminacja Polonii na Litwie itp.to takie nieistotne drobiazgi.

 • krk01

  Oceniono 32 razy 16

  i jeszcze jedno " a matka wie ze ćpiesz?"

 • iglxxx

  Oceniono 22 razy 12

  Widzisz siebie i paru swoich kumpli i nie wycirreaj sobie geby Polska jestescie zwyklymi karierowiczami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX