PO proponuje spółki cywilne zamiast zw. partnerskich. "To poniżające"

18.05.2013 07:00
Aktywiści z akcji

Aktywiści z akcji "Miłość nie wyklucza" podczas pikiety przed Sejmem 10 lipca 2012 r. (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

- To poniżające traktowanie - tak o pomyśle Platformy Obywatelskiej mówią działacze LGBT. Dla nich projekt ustawy nie zawiera tego, co dla środowisk zainteresowanych zawarciem związku partnerskiego było najważniejsze, czyli słowa "związek" - czytam w "Gazecie Wyborczej".
Słowo "związek" zostało nawet wykreślone z tytułu ustawy. Zamiast "związku partnerskiego" mamy w tytule "partnerstwo". Czy warto zatem walczyć o ustawę, której nie chcą zainteresowani? - Warto - odpowiada Artur Dunin z PO, który na polecenie prezydium klubu PO wraz konserwatystami PO Jerzym Kozdroniem i Elżbietą Achinger przerobił swój pierwotny projekt ustawy o związkach partnerskich.

Dunin mówi: - Jestem świadom ułomności projektu, ale mam nadzieję, że w toku prac w parlamencie coś uda się poprawić.

Gazeta zwraca uwagę, że projekt pozbawia partnerstwo ludzkiego wymiaru, a akcent stawia na związek gospodarczy, bo zamiast "związku" będzie "spółka". Stosunki majątkowe między partnerami mają być bowiem uregulowane zgodnie z przepisami dotyczącymi spółki cywilnej - jak wiadomo zawiązywanej w celach biznesowych, a nie wspólnego pożycia i wspierania się. Projekt wskazuje na odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, które stanowią że: "Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług". Prawdopodobnie przepisy mówiące o wzajemnej trosce i opiece zbyt kłuły konserwatystów w oczy jako ich zdaniem zarezerwowane wyłącznie dla "małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny" (cytat z art. 18 konstytucji).

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (189)
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 74 razy 64

  Platforma tonie! Wzięła na swoją arkę polityków z każdej opcji i teraz sama nie wie czym jest i dokąd zmierza. PSL znów zwycięża ponieważ jednym celem tej partii jest utrzymanie przywilejów dla ludzi będących w KRUS nie mylić z rolnikami bo są setki tysięcy ludzi prowadzących działalność gospodarczą.

 • zozo00

  Oceniono 90 razy 52

  No to niech placa podatek CIT!!!!!! Kochani poslowie z PO puszczajcie baki moze bedzie mniej posranych pomyslow

 • jk1962

  Oceniono 137 razy 47

  Upokarzanie obywateli z powodu orientacji seksualnej może być gwoździem do trumny PO. Proponuję posłom PO zastanowić się co oznacza "obywatelska" w nazwie ich partii. Mam nadzieję że ciągle nie to samo co "prawo" i "sprawiedliwość" w nazwie PIS.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 68 razy 42

  .
  ''czy warto zatem walczyc o ustawe, ktorej nie chca zainteresowani''
  .
  Alez prosze panstwa , o czym tu w ogole mowa ?
  .
  Czy zainteresowani chcieli 23 % VAT ?
  Czy zaintersowani chcieli emerytur po 67 ?
  ACTA ? ZUS. OFE ?
  Reformy wszystkiego i niczego ?
  .
  Rudy i platfusy inaczej nie potrafia , oni tak zawsze.
  Walcza jak lwy w interesie Obywatela.
  .

 • dryl1

  Oceniono 94 razy 20

  Śmieszny problem. Większość Polaków zastanawia się co do gara włożyć . Chłopaki i dziewczyny uspokójcie nerwy i do pracy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje