Archeologiczna sensacja. Duński nastolatek znalazł skarb z ery wikingów

17.05.2013 21:28
Monety odnalezione w Danii

Monety odnalezione w Danii (Fot. Stokke Brothers AP)

Szesnastoletni Michael Stokbro Larsen natrafił w ubiegłym roku na polu w północnej Danii na prawdziwy skarb. Rzecznik Duńskiego Muzeum Narodowego potwierdził dziś, że znalezione przez chłopaka przedmioty pochodzą z ery wikingów. To największe takie znalezisko od 1939 r.
Michaela Stokbro Larsena często można ponoć spotkać spacerującego z wykrywaczem metali. Jego pasja doprowadziła do wspaniałego archeologicznego odkrycia.

Wśród odnalezionych przez Larsena w ubiegłym roku przedmiotów są m.in. monety. Noszą one charakterystyczny wzór, przypisywany królowi Danii i Norwegii Haraldowi Sinozębemu - poinformował rzecznik Duńskiego Muzeum Narodowego Jens Christian Moesgaard. Sinozęby (ojciec Svena Widłobrodego) jest uważany za tego, który sprowadził chrześcijaństwo do Norwegii i Danii.

- To kolejny ważny element historycznej układanki - powiedział Moesgaard. Podkreślił, że to pierwszy od 1939 r. przypadek odkrycia tak dużej liczby monet z ery wikingów.

Wśród odnalezionych przedmiotów jest m.in. wisiorek wyobrażający Młot Thora:

Wisiorek wyobrażający Młot Thora, fot. Stokke Brothers AP

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • whitetooth

  Oceniono 239 razy 203

  Ciekawe znalezisko. W Polsce też są sensacyjne znaleziska, lecz z uwagi na to, że skarb państwa wszystko zabiera, znalazcy nie ujawniają takich faktów. Szkoda

 • srull

  Oceniono 155 razy 109

  Kawał z siwą brodą:

  "Trzech Szwedów, Lars, Larsen i Larsoden na wojnie poznało trzy Czeszki. Postanowili się z nimi ożenić. W Czechach chą zmienić nazwiska na bardziej czeskie, idą do urzędu i opowiadają o swojej sprawie. Na to urzędnik:
  - A po co macie zmieniać?! Wystarczy jak będzie się wasze dotychczasowe nazwiska czytało wspak. Jak ty jesteś Lars, to będziesz Sral. Ty Larsen - Nesral, a ty Larsoden - Nedosral"

  srull

 • ontos2

  Oceniono 79 razy 67

  "Jego pasja doprowadziła do wspaniałego archeologicznego odkrycia."

  W Wolsce brzmiałoby tak: jego pasja doprowadziła go za kratki.

 • tomesio

  Oceniono 85 razy 61

  W normalnych krajach to możliwe. Ale nie w tej cholernej Polsce. U nas miałby on i jego najbliżsi wjazd policji oraz prokuratora na karku - bo przecież pewnie jeszcze coś schował dla siebie.

 • pawel.lewski

  Oceniono 40 razy 36

  Spróbujcie sobie wyobrazić jakich wspaniałych znalezisk będą się dokopywać cywilizacje, które powstaną po katastrofie naszej cywilizacji, czy one będą w stanie skatalogować ten cały syf przez nas pozostawiony.
  To na pewno będzie horror i wykończenie budżetu wszelkiej wielkości.

 • avatar70

  Oceniono 40 razy 34

  W Polsce wszelakiego rodzaju znaleziska nie ma chocby najmniejszego sensu zglaszac ... po co robic sobie problemy z prokuratura i policja ?? Lepiej to sprzedac za granica.. a chetnych nie brakuje i calkiem fajne pieniadze mozna zarobic ..
  Szlag czasami czlowieka trafia ze nasi politykierzy zamiast tworzyc prawo bryluja w telewizji .. ( zreszta ...... moge to zrozumiec .. bo co moga robic kiedy jedyne co toto potrafi to szczekac i szczac na wlasny ogrodek ) .. a my cooo ???? a my kombinujemy dalej .. :)

 • cezar85

  Oceniono 19 razy 11

  "... natrafił w ubiegłym roku" - trzeba szybko duńczykom przekazać

  pewnie jeszcze nie wiedzą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane