Nowy B787 dreamliner LOT-u wylądował w Warszawie. "Ma zmodernizowane akumulatory"

17.05.2013 17:56
Z okazji przylotu dreamlinera lotnisko Chopina opublikowało na Twitterze okolicznościowe zdjęcie

Z okazji przylotu dreamlinera lotnisko Chopina opublikowało na Twitterze okolicznościowe zdjęcie (fot. Lotnisko Chopina/Twitter)

Nowy Boeing 787 Dreamliner należący do Polskich Linii Lotniczych LOT ok. godz. 16.30 wylądował w piątek na warszawskim Lotnisku Chopina. Samolot przyleciał prosto z fabryki Boeinga w Stanach Zjednoczonych. To trzecia tego typu maszyna należąca do LOT-u.
Samolot o numerach rejestracyjnych SP-LRC wystartował z lotniska Paine Field pod Seattle, tuż obok fabryki Everett, ok. godz. 7.00 naszego czasu. Pilotowali kapitanowie LOT-u: Jerzy Makula, który siedział też za sterami pierwszego dreamlinera w drodze do Polski, oraz Andrzej Szymański i Krzysztof Turkiewicz.

- Nowy B787 ma całkowicie zmodernizowane akumulatory - zapewnił rzecznik PLL LOT Marek Kłuciński. Przylotem dreamlinera pochwaliło się też na Twitterze Lotnisko Chopina:Samolot, który będzie od dziś latał w barwach LOT-u, był wykorzystywany przez producenta w lotach testowych tuż przed tym, jak w kwietniu amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowane akumulatory do dreamlinerów.

Awaria akumulatorów torpeduje dreamlinery

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary.

Do sierpnia LOT będzie miał 5 dreamlinerów

Trwa wymiana akumulatorów w pierwszym dreamlinerze należącym do PLL LOT w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii. Na naprawę akumulatorów czeka drugi samolot, który został uziemiony na płycie warszawskiego Lotniska Chopina. Oba dreamlinery pod koniec maja mają po naprawie wrócić do przewoźnika.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami LOT-u 5 czerwca nowy dreamliner uda się w pierwszy rejs do Chicago. Spółka spodziewa się, że czwarty samolot otrzyma w lipcu, a piąty w sierpniu.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 39 razy 15

  "Do sierpnia LOT będzie miał 5 dreamlinerów",

  które na początku września odlecą do Etiopii po zimowe opony.

 • hare-hare

  Oceniono 55 razy 11

  będzie łatwo rozpoznawalny--po kłębach dymu

 • langston

  Oceniono 22 razy 10

  ciekawe która liniia dostenie te Dreamlinery prawie za friko w ramach "prywatyzacji"
  pewnie Lufthaza

 • dvla

  Oceniono 19 razy 5

  To Heniusia Bochniasz przeze Boeinga na Polskę znowu premię przytuliła

  Ponoć ma nam jeszcze wcisnąć 2 takie dreamsajsnery

 • tamerlan80

  Oceniono 10 razy 4

  Jako polski podatnik domagam się darmowego biletu na przelot tym samolotem - w końcu państwo ładowało w LOT pieniądze pochodzące m.in. z moich podatków.

 • skilt

  Oceniono 21 razy 3

  wg Skrzydlatej Polski (maj 2013) - 'polskie' - wyleasingowane!! nie kupione-B787 miały wymieniane akumulatory w ETIOPII!!!! Bo rząd Etiopii zadbał aby tam umieścić odpowiednie centrum serwisowe B787. Wg FAA naprawa każdego B787 do stanu lotnego będzie kosztować ca 0,5 mln $!!
  Z kolei za serwisowanie "polskich" B787 będą odpowiadać Brytyjczycy i Holendrzy (bo z nimi podpisano odpowiednie umowy). Kolejna kasa wyprowadzona z RPjakiśtamnumer
  Konsekwentnie więc w ciągu całego okresu eksploatacji 'polskich' B787 setki tysięcy PLN zostanie "wyeksportowanych".
  Jak więc widać Polacy jeżdżą do roboty do Wielkiej Brytanii i Holandii, Teraz więc wypada aby otwarli nowy kierunek: ETIOPIA. TO JEST TO.

  DLa ułatwienia: dzisiejszy "zbawca" LOTu - p. Mikosz - jest tym, za którego "kupowano" te cuda techniki ( www.tvn24.pl/biznes-gospodarka,6/sebastian-mikosz-nowym-prezesem-pll-lot,304725.html ) a było to oczywiście za rządów PO i Tusia (2010).
  "Pogratulować" PO na czele z Tusiem poczucia humoru!!!

 • sisi2gogo

  Oceniono 15 razy 3

  Jak 18 latek, który chwali się, że tatuś kupił mu samochód na urodziny. A sam góvno ma i góvno potrafi.

 • bornintheusa

  Oceniono 6 razy 2

  Ale cacko!!! wiadomo made in USA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane