Nowy B787 dreamliner LOT-u wylądował w Warszawie. "Ma zmodernizowane akumulatory"

17.05.2013 17:56
Z okazji przylotu dreamlinera lotnisko Chopina opublikowało na Twitterze okolicznościowe zdjęcie

Z okazji przylotu dreamlinera lotnisko Chopina opublikowało na Twitterze okolicznościowe zdjęcie (fot. Lotnisko Chopina/Twitter)

Nowy Boeing 787 Dreamliner należący do Polskich Linii Lotniczych LOT ok. godz. 16.30 wylądował w piątek na warszawskim Lotnisku Chopina. Samolot przyleciał prosto z fabryki Boeinga w Stanach Zjednoczonych. To trzecia tego typu maszyna należąca do LOT-u.
Samolot o numerach rejestracyjnych SP-LRC wystartował z lotniska Paine Field pod Seattle, tuż obok fabryki Everett, ok. godz. 7.00 naszego czasu. Pilotowali kapitanowie LOT-u: Jerzy Makula, który siedział też za sterami pierwszego dreamlinera w drodze do Polski, oraz Andrzej Szymański i Krzysztof Turkiewicz.

- Nowy B787 ma całkowicie zmodernizowane akumulatory - zapewnił rzecznik PLL LOT Marek Kłuciński. Przylotem dreamlinera pochwaliło się też na Twitterze Lotnisko Chopina:Samolot, który będzie od dziś latał w barwach LOT-u, był wykorzystywany przez producenta w lotach testowych tuż przed tym, jak w kwietniu amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowane akumulatory do dreamlinerów.

Awaria akumulatorów torpeduje dreamlinery

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary.

Do sierpnia LOT będzie miał 5 dreamlinerów

Trwa wymiana akumulatorów w pierwszym dreamlinerze należącym do PLL LOT w centrum serwisowym Boeinga w Etiopii. Na naprawę akumulatorów czeka drugi samolot, który został uziemiony na płycie warszawskiego Lotniska Chopina. Oba dreamlinery pod koniec maja mają po naprawie wrócić do przewoźnika.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami LOT-u 5 czerwca nowy dreamliner uda się w pierwszy rejs do Chicago. Spółka spodziewa się, że czwarty samolot otrzyma w lipcu, a piąty w sierpniu.

Zobacz także
Komentarze (47)
Nowy B787 dreamliner LOT-u wylądował w Warszawie. "Ma zmodernizowane akumulatory"
Zaloguj się
 • janiekow

  0

  Jedno jest jest chyba pewne - rozproszenie produkcji elementów konstrukcyjnych Boeinga 787 po dosłownie całym świecie było ryzykownym krokiem z punktu widzenia logistyki i bezpieczeństwa samych płatowców. Także presja ekonomii na dopuszczenie typu do użytkowania liniowego wydaje się być w dużej części odpowiedzialna za problemy techniczne. Od razu z taśmy produkcyjnej do eksploatacji - jak w czasie wojny! Bo za płotem czeka...Airbus!

 • iremus

  0

  A Sebastian Mikosz pojechał do Częstochowy z modłami na jasną górę? Wypadałoby uczcić taki sukces.

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ....Nowy B787 dreamliner LOT-u wylądował w Warszawie. "Ma zmodernizowane akumulatory".....
  Cud! Istny cud! Jak on to zrobił ?!! Na prawdę cud techniki. Może zamiast akumulatorów podłączyli mu baterie słoneczne z klimatyzacją?

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Powinni zaopatrywac pasazerow w spadochrony.
  LOT to nie lot to przygoda.
  LOT linia dla odwaznych.
  LOTeria

 • mallory71

  Oceniono 3 razy 1

  Lot chwili się trzecim boeingiem.... ??? Kojarzy mi się z kwili (z rozpaczy) lub chyli (się ku upadkowi).

  Korekta komputerowa zawiodła? Ja robię błędy, bo nie jestem dziennikarzem największego opiniotwórczego medium.

 • easy_maniek

  Oceniono 3 razy 1

  Wielkie nieLOTy wracają!!

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 7 razy 1

  Loodzie, pamientajta skakać na lewom stronem, bo te dziury co je wywiercili w afryce co majom odprowadzać ogień ma sterburte.

 • tamerlan80

  Oceniono 10 razy 4

  Jako polski podatnik domagam się darmowego biletu na przelot tym samolotem - w końcu państwo ładowało w LOT pieniądze pochodzące m.in. z moich podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje