Będą zarzuty dla mec. Rogalskiego? TVN 24: Grozi mu nawet wydalenie z palestry

Rafał Rogalski

Rafał Rogalski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

- Trwają czynności wyjaśniające. Ostatnie dokumenty, na które oczekuje rzecznik, powinny do nas wpłynąć na początku przyszłego tygodnia. Sprawa jest tak dobrze rozpoznana, że nie będziemy zwlekać z podjęciem decyzji - mówi radiu TOK FM Jakub Jacyna z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Z kolei z informacji TVN 24 wynika, że rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zdecydował już, iż postępowanie dotyczące informacji przekazywanych ostatnio w mediach przez mec. Rafała Rogalskiego powinno toczyć się nie "w sprawie", a "przeciwko" prawnikowi.

Rogalski wyłamuje się z wierzących w zamach w Smoleńsku

Chodzi o wywiad Rogalskiego dla "Rzeczpospolitej", w którym odniósł się on do czasu, gdy był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. "Główni odpowiedzialni za katastrofę zginęli na pokładzie tupolewa. Stawiam na zasadniczą winę po stronie polskiej" - mówił "Rz" mec. Rogalski.

- Gdyby to polegało na prawdzie, to by było dla mnie niezrozumiałe - powiedział mec. Rogalski, który od dziennikarza dowiedział się o tym wniosku. - Znam przepisy prawa i kodeks etyki adwokackiej. Nie naruszyłem ani tajemnicy zawodowej, ani Kodeksu karnego, w kontekście przepisów o ujawnieniu tajemnicy. Wszczynanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko mnie byłoby dziwne i niezrozumiałe - zapewnił zarazem.

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej

Kodeks etyki adwokackiej stanowi m.in., że adwokat zobowiązany jest "zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych". "Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują" (...). "Obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie" - głoszą te zasady.

Wcześniej w medialnych wypowiedziach pełnomocnik Kaczyńskiego akcentował wątki możliwego wytworzenia w Smoleńsku sztucznej mgły czy też rozpylenia nad lotniskiem helu. Dziś bije się w piersi, niedawno stwierdził, że "nie zgadzał się z kategorycznymi stwierdzeniami dotyczącymi zamachu", w "Kropce nad i" u Moniki Olejnik kwestionował też wiarygodność ekspertyz zespołu Antoniego Macierewicza.

Wszczęcie postępowania

O wszczęcie postępowania wobec Rogalskiego wystąpiła Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa ona, że w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", którego udzielił jako były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mecenas Rogalski naruszył tajemnicę adwokacką.

Zdaniem NRA, adwokat powinien unikać formułowania niemerytorycznych ocen dotyczących prowadzonej sprawy oraz formułowania i publicznego prezentowania wniosków, które wykraczają poza rzeczową potrzebę. - Nie wolno nigdy adwokatowi wykorzystywać zainteresowania opinii publicznej prowadzonymi sprawami do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - powiedziała Krasowska w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

Zobacz także
 • W ostatnich dniach Rafał Rogalski, wieloletni adwokat Jarosława Kaczyńskiego zmienił zdanie ws. Smoleńska Jak mecenas Rafał Rogalski zmieniał zdanie
Komentarze (226)
Będą zarzuty dla mec. Rogalskiego? TVN 24: Grozi mu nawet wydalenie z palestry
Zaloguj się
 • blski

  0

  A on taki ladny.
  Adwokat powinien byc jak wsciekly pies, powinienem chyba przeprosic pieski.

 • szczuras99

  0

  Rogalski wyjawil "tajemnica zawodowa" klienta ze Smolensk to byl wypadek i straci fuche awdokata . hehehe

 • 12jane

  Oceniono 1 raz -1

  Kaczyńi będzie robił wszystko by gościa zniszczyć ,bo mu się przeciwstawił,a kaczyski jest bogiem i panem,tego świata.....

 • panprezes123

  0

  Ten pseudoadwokat jest personifikacją specyfiki osobników należących do kaczej sekty i jej ostatecznych konsekwencji w przypadkach nie mieszczących się w skali lojalności w-g kryteriów "Jojo". Potraktowali go z tym samym wdziękiem jak kiedyś niejakiego Zbigniewu i jego kumpla - osobnika powszechnie znanego pod ksywą "gnida".

 • kula5211

  Oceniono 1 raz -1

  Co chcecie od Rogalskiego

  Przecież był zleceniodawca ,który kazał okłamywać Polaków -- za niego się weźcie

  nie wiecie kto ??????????????????????? Kwa, Kwa , Kwa i jeszcze sam nie płacił

 • lisa2

  Oceniono 1 raz 1

  No, warto by już założyć konto bankowe na zrzutkę dla bezrobotnego.

  Przecież on już nigdy nie dostanie pracy w dziedzinie prawa.

 • mariuszet

  Oceniono 3 razy 3

  A jaką tajemnicę wygadał ten adwokacina ? Może mnie kto oświeci. Powiedział to co wielu od dawna mówi, a dostępu do objętych tajemnicą informacji nie miał bo takich nie ma. Wszystko jest jawne, dostępne w internecie. Zapomniałem, ze niedostępne są "dowody" "ekspertów Macierewicza", ale o nich raczej gość się nie wypowiadał.

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  A twierdził że zmądrzał.

 • 1europejczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Facet zaczął im swoimi tekstami obnażającymi ten ichni przestępczy prawniczy półświatek zagrażać.

  Uwolnił się od Kaczyńskiego to niby dlaczego w ten sam sposób nie miałaby się uwolnić od wpływów tej bezkarnej przestępczej prawniczej hołoty w naszym kraju.

  Ta szybkość "działania" w tym przypadku Rady Adwokackiej jest zdumiewająca w świetle tego co działo się jeszcze parę lat temu w sprawie przestępczego środowiska adwokackiego w Gdańsku.
  Tam solidarność palestry z chronionymi przez nią przestępcami była taka, że trzeba było pod fałszywym pretekstem przewieść kilka ciężarówek archiwów do Białegostoku by można było kontynuować śledztwo w której podejrzanymi byli adwokaci.

  Dzisiaj nie minęło kilka dni a Krakowska już wie kto jest winien.

  Ta jej nadgorliwość wzbudza poważne podejrzenia szczególnie w aspekcie tych dotychczasowych doświadczeń z solidarnością "zawodową" post nomenklaturowej adwokackiej hołoty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje