Będą zarzuty dla mec. Rogalskiego? TVN 24: Grozi mu nawet wydalenie z palestry

17.05.2013 14:07
Rafał Rogalski

Rafał Rogalski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

- Trwają czynności wyjaśniające. Ostatnie dokumenty, na które oczekuje rzecznik, powinny do nas wpłynąć na początku przyszłego tygodnia. Sprawa jest tak dobrze rozpoznana, że nie będziemy zwlekać z podjęciem decyzji - mówi radiu TOK FM Jakub Jacyna z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Z kolei z informacji TVN 24 wynika, że rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zdecydował już, iż postępowanie dotyczące informacji przekazywanych ostatnio w mediach przez mec. Rafała Rogalskiego powinno toczyć się nie "w sprawie", a "przeciwko" prawnikowi.

Rogalski wyłamuje się z wierzących w zamach w Smoleńsku

Chodzi o wywiad Rogalskiego dla "Rzeczpospolitej", w którym odniósł się on do czasu, gdy był pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego w śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej. "Główni odpowiedzialni za katastrofę zginęli na pokładzie tupolewa. Stawiam na zasadniczą winę po stronie polskiej" - mówił "Rz" mec. Rogalski.

- Gdyby to polegało na prawdzie, to by było dla mnie niezrozumiałe - powiedział mec. Rogalski, który od dziennikarza dowiedział się o tym wniosku. - Znam przepisy prawa i kodeks etyki adwokackiej. Nie naruszyłem ani tajemnicy zawodowej, ani Kodeksu karnego, w kontekście przepisów o ujawnieniu tajemnicy. Wszczynanie sprawy dyscyplinarnej przeciwko mnie byłoby dziwne i niezrozumiałe - zapewnił zarazem.

Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej

Kodeks etyki adwokackiej stanowi m.in., że adwokat zobowiązany jest "zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych". "Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują" (...). "Obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie" - głoszą te zasady.

Wcześniej w medialnych wypowiedziach pełnomocnik Kaczyńskiego akcentował wątki możliwego wytworzenia w Smoleńsku sztucznej mgły czy też rozpylenia nad lotniskiem helu. Dziś bije się w piersi, niedawno stwierdził, że "nie zgadzał się z kategorycznymi stwierdzeniami dotyczącymi zamachu", w "Kropce nad i" u Moniki Olejnik kwestionował też wiarygodność ekspertyz zespołu Antoniego Macierewicza.

Wszczęcie postępowania

O wszczęcie postępowania wobec Rogalskiego wystąpiła Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej. Uważa ona, że w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", którego udzielił jako były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mecenas Rogalski naruszył tajemnicę adwokacką.

Zdaniem NRA, adwokat powinien unikać formułowania niemerytorycznych ocen dotyczących prowadzonej sprawy oraz formułowania i publicznego prezentowania wniosków, które wykraczają poza rzeczową potrzebę. - Nie wolno nigdy adwokatowi wykorzystywać zainteresowania opinii publicznej prowadzonymi sprawami do promowania własnej osoby lub własnych osobistych poglądów - powiedziała Krasowska w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

Zobacz także
Komentarze (226)
Zaloguj się
 • djemen

  Oceniono 216 razy 176

  O Matko!!! A to juz niemowienie o zamachu jest karalne?

  Przespalem wybory czy co?

  Myslalem ze IV RP dopiero nadchodzi...

 • hans_close

  Oceniono 198 razy 148

  Wyjście z sekty zawsze wiązało się z poważnymi kłopotami a niekiedy z niebezpieczeństwem śmierci.
  Sekty chronią swoje tajemnice nawet za cenę życia tych, którzy chcą je zdradzać.

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 117 razy 105

  Rosjanie mawiają w takich przypadkach: "i cnotę stracił i rubla nie zarobił"...

 • jamcijest44

  Oceniono 94 razy 58

  W ostatnim "Nie" na jedynce fajny tekst o mecenasie. Polecam wszystkim, którzy chcieliby w nim teraz widzieć "jedynego sprawiedliwego" demaskującego szaleństwa prezesa i Antosia. A tak naprawdę to taka sama kanalia jak oni, tyle że po wypadnięciu z łask Polskęzbawa, przepełniona goryczą i zawiścią, i stąd gotowa gryźć rękę, która go dotąd karmiła. Wart Pac pałaca...

 • annx78

  Oceniono 53 razy 31

  yhy.. Palestra sie czysci czy chce Deser.pl zaliczyc??

 • rabingoldblatt

  Oceniono 14 razy 10

  to wszystko ma jednak sens.

  Jak mecenas mówił o helu na mankietach ofiar o sztucznej mgle i pancernej brzozie to ci wszyscy "rzecznicy" siedzieli cicho bo wiedzieli ze to bzdura. Jak Rogalski zaczął mówić z sensem a dokładnie o odpowiedzialności za wypadek organów państwa i konkretnych ludzi z szeroko pojetej "władzy" to się okazało że wyjawił tajemnice śledztwa. :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje