Wielka Brytania: Liczba chrześcijan spada szybciej niż myślano

17.05.2013 07:47
Muzułmanie podczas modlitwy

Muzułmanie podczas modlitwy (Fot. ATHAR HUSSAIN REUTERS)

"Chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii stoi w obliczu katastrofalnego załamania. Liczba wiernych spada o 50 procent szybciej niż przewidywano. Wśród młodych rośnie za to liczba wyznawców Islamu", podaje "Daily Telegraph", w oparciu o wyniki Narodowego Urzędu Statystycznego. W Anglii w ciągu dekady liczba chrześcijan zmniejszyła się o 10 proc.
Analiza spisu powszechnego wskazuje na daleko posuniętą laicyzację społeczeństwa brytyjskiego. Ok. 1/4 ludzi nie przyznaje się do żadnej religii. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza wśród młodych ludzi. 1/3 osób w wieku 25-29 lat deklaruje się jako niewierzący. 1,7 mln młodych osób uznaje się za chrześcijan.

Wielka Brytania to nie tylko kraj o powiększającej się populacji osób niewierzących i zmniejszającej się liczbie chrześcijan (spadku tego nie zdołał powstrzymać nawet masowy napływ Polaków), ale jednocześnie kraj o gwałtownie rosnącej liczebnie społeczności muzułmańskiej.

Co dziesiąta osoba poniżej 25. roku życia jest teraz muzułmaninem. W sumie wykazano 75-procentowy wzrost tej populacji w Anglii i Walii w ciągu ostatniej dekady. Spis pokazuje, że w ostatniej dekadzie liczba osób uznających się za chrześcijan w Anglii i Walii spadła o 4,1 mln, czyli 10 proc.

Najsilniejsza grupa to Polacy

Ponadto badania pokazują, że więcej imigrantów, głównie z UE, osiedliło się w W. Brytanii w dekadzie 2001-11 niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności - poinformował brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).

Największa fala imigrantów napłynęła w latach 2004-09, a więc po przyjęciu do UE dawnych państw komunistycznych, a najliczniejsi w tej grupie są Polacy.

Imigrantów z państw europejskich w ostatniej dekadzie było więcej niż we wcześniejszym czterdziestoleciu, gdy przeważali kolorowi imigranci z państw będących w przeszłości koloniami brytyjskimi.

W grupie wiekowej 25-34 lat, najbardziej reprezentatywnej dla ostatniej fali imigrantów z UE, 1/5 podała jako macierzysty język polski. Z wcześniej opublikowanych danych ONS wynika, że liczba Polaków mieszkających na Wyspach to prawie 600 tys. osób, a polski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem po angielskim (w Walii nieznacznie wyprzedza go walijski). Dalsze miejsca za polskim zajmują języki urdu i bengalski, którymi mówi się w Pakistanie i Indiach.

Imigranci w wieku produkcyjnym

Ok. połowy Polaków, którzy przyjechali do W. Brytanii, to osoby w wieku 25-34 lat. Wśród 7,5 mln mieszkańców Wysp urodzonych za granicą, Polacy są najliczniejszą grupą przed Irlandczykami, Hindusami z Indii, Włochami i Pakistańczykami.

3,4 mln obcokrajowców miało w 2011 r. brytyjski paszport. Popularny jest zwłaszcza wśród imigrantów z Indii i Pakistanu.

ONS zauważa, iż imigranci zasilili grupę ludności w wieku produkcyjnym. Obraz siły roboczej w Wielkiej Brytanii nie odbiega od innych państw UE, w których 30-40 proc. ludności w wieku 20-50 lat urodziło się zagranicą. Ludność Wysp wynosi ok. 61 mln. Według danych z marca br. liczba ludności w wieku produkcyjnym wynosiła 29,7 mln.

Zobacz także
Komentarze (324)
Zaloguj się
 • z-zimny

  Oceniono 242 razy 146

  Jak Polacy emigranci zaczną przechodzić na islam to będzie koniec chrześcijaństwa, postawią mi w mieście meczet.
  Ktoś mi podpowie co takiego atrakcyjnego w tej wierze pomijając raj z dziewicami bo na bombową rozrywkę mało kto się pisze.

 • kamuta

  Oceniono 191 razy 121

  Muzułmanie nie muszą już walczyć w Europie. Za 20 lat będzie ich tyle, że będą mogli stanowić prawo i sprawować władzę na starym kontynencie.
  Stara Europa wymiera. Dzietność w śród niemuzułmanów jest zastraszająco niska wyniku czego oddajemy nasz kontynent w ręce Mahometów. Jeśli kogoś dziś drażni Kościół Katolicki to niech będzie przygotowany na to że już nie długo za naszą zachodnią granicą słychać będzie tylko allah akbar.

 • ooiuyy78

  Oceniono 83 razy 69

  "Wśród młodych rośnie, za to liczba wyznawców Islamu", podaje Daily Telegraph. - to nie jest tak, że wśród młodych rośnie liczba wyznawców islamu tylko po prostu rośnie liczba młodych imigrantów, którzy JUŻ są wyznawcami islamu (plus po jakimś czasie rodzą im się kolejne dzieci, które są indoktrynowane islamem od małego). Żeby sobie ktoś nie pomyślał, że biali Brytyjczycy rezygnują z chrześcijaństwa na rzecz islamu. To absurd.
  Ta liczba wyznawców islamu rośnie głównie procentowo, gdy porównujemy między sobą różne religie. Gdy wrzucimy do tych statystyk ludzi nie wyznających żadnej religii to okaże się, że najszybciej rośnie grupa właśnie tych niewiernych.

 • jawa03

  Oceniono 119 razy 61

  Tak demokracja jest niszczona od wewnątrz.
  Aby zło wygrało - wystarczy że dobrzy ludzie nic nie będą robili.

 • babciamarianna

  Oceniono 110 razy 54

  .

  Więcej Michalika, więcej Rydzyka a ostatnio radomskiego Wójcika i .... polski Kościół znika

  .

 • ferroetigni

  Oceniono 154 razy 52

  Liczba chrześcijan spada, bo pewnie Watykan podsyła do Anglii polskich księży na misję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje