Wielka Brytania: Liczba chrześcijan spada szybciej niż myślano

17.05.2013 07:47
Muzułmanie podczas modlitwy

Muzułmanie podczas modlitwy (Fot. ATHAR HUSSAIN REUTERS)

"Chrześcijaństwo w Wielkiej Brytanii stoi w obliczu katastrofalnego załamania. Liczba wiernych spada o 50 procent szybciej niż przewidywano. Wśród młodych rośnie za to liczba wyznawców Islamu", podaje "Daily Telegraph", w oparciu o wyniki Narodowego Urzędu Statystycznego. W Anglii w ciągu dekady liczba chrześcijan zmniejszyła się o 10 proc.
Analiza spisu powszechnego wskazuje na daleko posuniętą laicyzację społeczeństwa brytyjskiego. Ok. 1/4 ludzi nie przyznaje się do żadnej religii. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza wśród młodych ludzi. 1/3 osób w wieku 25-29 lat deklaruje się jako niewierzący. 1,7 mln młodych osób uznaje się za chrześcijan.

Wielka Brytania to nie tylko kraj o powiększającej się populacji osób niewierzących i zmniejszającej się liczbie chrześcijan (spadku tego nie zdołał powstrzymać nawet masowy napływ Polaków), ale jednocześnie kraj o gwałtownie rosnącej liczebnie społeczności muzułmańskiej.

Co dziesiąta osoba poniżej 25. roku życia jest teraz muzułmaninem. W sumie wykazano 75-procentowy wzrost tej populacji w Anglii i Walii w ciągu ostatniej dekady. Spis pokazuje, że w ostatniej dekadzie liczba osób uznających się za chrześcijan w Anglii i Walii spadła o 4,1 mln, czyli 10 proc.

Najsilniejsza grupa to Polacy

Ponadto badania pokazują, że więcej imigrantów, głównie z UE, osiedliło się w W. Brytanii w dekadzie 2001-11 niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności - poinformował brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).

Największa fala imigrantów napłynęła w latach 2004-09, a więc po przyjęciu do UE dawnych państw komunistycznych, a najliczniejsi w tej grupie są Polacy.

Imigrantów z państw europejskich w ostatniej dekadzie było więcej niż we wcześniejszym czterdziestoleciu, gdy przeważali kolorowi imigranci z państw będących w przeszłości koloniami brytyjskimi.

W grupie wiekowej 25-34 lat, najbardziej reprezentatywnej dla ostatniej fali imigrantów z UE, 1/5 podała jako macierzysty język polski. Z wcześniej opublikowanych danych ONS wynika, że liczba Polaków mieszkających na Wyspach to prawie 600 tys. osób, a polski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem po angielskim (w Walii nieznacznie wyprzedza go walijski). Dalsze miejsca za polskim zajmują języki urdu i bengalski, którymi mówi się w Pakistanie i Indiach.

Imigranci w wieku produkcyjnym

Ok. połowy Polaków, którzy przyjechali do W. Brytanii, to osoby w wieku 25-34 lat. Wśród 7,5 mln mieszkańców Wysp urodzonych za granicą, Polacy są najliczniejszą grupą przed Irlandczykami, Hindusami z Indii, Włochami i Pakistańczykami.

3,4 mln obcokrajowców miało w 2011 r. brytyjski paszport. Popularny jest zwłaszcza wśród imigrantów z Indii i Pakistanu.

ONS zauważa, iż imigranci zasilili grupę ludności w wieku produkcyjnym. Obraz siły roboczej w Wielkiej Brytanii nie odbiega od innych państw UE, w których 30-40 proc. ludności w wieku 20-50 lat urodziło się zagranicą. Ludność Wysp wynosi ok. 61 mln. Według danych z marca br. liczba ludności w wieku produkcyjnym wynosiła 29,7 mln.

Zobacz także
Komentarze (324)
Wielka Brytania: Liczba chrześcijan spada szybciej niż myślano
Zaloguj się
 • wasserski

  0

  dlaczego wyznawcy mahometa wystawiają swoje 4 litery w kierunku NIEBA,to profanacja tam mieszka nasz ukochany PAN BÓG ze swoim synkiem

 • arahat1

  Oceniono 2 razy 0

  dalej niech wpuszczaja bez ograniczen reczniki i mocno opalonych...a atakuja blade twarze...

 • kazbez74

  0

  Liczba chrzescijan w GB spada nie tyle ze wzgledu na odchodzenie od chrzescijanstwa, a ze wzgledu na masowe mnozenie sie wszelkiej masci muzlumanskich imigrantow. Statystyczny bialy Brytyjczyk konczy na jednym max 2 dzieciach, a muzlumamnin plodzi duzo wiecej.
  Zla koncycja chrzescijanstwa w UK to nie problem wiary ale przede wszytkim demograficzny.

  W odroznieniu od PL kosciol katolicki jest tutaj czyms marginalnym wiec wszelkie wybryki patologicznych osobnikow pokroju Rydzyka czy pijaka Glodzia nie maja na problem wplywu. Kosciol katolicki zerujacy na panstwie i zniechecajacy ludzi do chrzescijanstwa zaklamanymi kaplanami to problem typowo polski.

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Agresywny Islam tak samo jak Al-Kaida jest manewrowana przez Syjonistow I skierowana przeciwko nam: bialej rasie I niesemickiej kulturze oraz religii. Az tyle i tylko tyle.

 • pandada

  Oceniono 5 razy 3

  Islamofobom, ku pokrzepieniu roztrzęsionych serduszek:

  Procent wyznawców islamu w populacjach państw europejskich

  Albania 82.1
  Bośnia i Hercegowina 41.6
  Macedonia 34.9
  Cypr 22.7
  Czarnogóra 18.5
  Bułgaria 13.4
  Rosja 11.7 (także tereny położone w Azji)
  Francja 7.5
  Belgia 6.0
  Austria 5.7
  Szwajcaria 5.7
  Holandia 5.5
  Niemcy 5
  Szwecja 4.9
  Lichtenstein 4.8
  Grecja 4.7
  Wielka Brytania 4.6
  Dania 4.1
  Gibraltar 4
  Serbia 3.7
  Norwegia 3
  Włochy 2.6
  Słowenia 2.4
  Luksemburg 2.3
  Hiszpania 2.3
  Chorwacja 1.3
  Andora 1.1
  Irlandia 0.9
  Ukraina 0.9
  Finlandia 0.8
  Portugalia 0.6
  Monako 0.5
  Mołdowa 0.4
  Węgry 0.3
  Malta 0.3
  Rumunia 0.3
  Białoruś 0.2
  Estonia, Islandia, Polska, Litwa, Słowacja po 0.1
  Czechy, San Marino, Wyspy Owcze po mniej niż o.1
  Watykan 0

 • 1group

  Oceniono 4 razy -2

  Jak oni uważają arabów za anglików,to jasne że ilość chrześcijan będzie się zmniejszać,
  Amerykę odkryli.

 • maniakon

  Oceniono 5 razy -3

  ostatni moment zeby prawnie zakazac religii wszelkich w europie i skonfiskowac majatki koscielne - jesli nie to islam

 • skok

  Oceniono 1 raz 1

  lata pracy
  www.youtube.com/watch?v=XU8LIwRUQJM&NR=1&feature=endscreen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje