Matki mogą wyciągnąć od państwa nawet 60 tys. zł. Potrzebne zmiany w przepisach

17.05.2013 07:28
Oddział ZUS

Oddział ZUS (Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG)

Jeśli rząd nie przyspieszy zmiany przepisów, matki będą mogły wyciągnąć od państwa po 60 tys. zł rocznie. Straty budżetu wyniosą setki milionów złotych - pisze "Rzeczpospolita".
Procedura wyciągania świadczeń z ZUS nie jest skomplikowana - wystarczy, że matka niedługo przed porodem założy "firmę" i zapłaci maksymalnie wysoką składkę ubezpieczeniową. Już jeden przelew daje kobiecie prawo do wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Do tej pory mogła go otrzymywać przez pół roku, od czerwca - przez rok. Nowe przepisy, jak alarmuje "Rzeczpospolita", mogą pomóc nieuczciwym matkom wyciągnąć nawet po 59,2 tys. zł z ZUS.

Straty budżetu w setkach milionów złotych

Według informacji "Rz" obecnie trwa ostry spór między resortem pracy a resortem finansów ws. uwag do przepisów. Ministerstwo Jacka Rostowskiego chce, by na rok pełnego zasiłku mogli liczyć jedynie ci, którzy opłacają składki dłużej niż 9 miesięcy. Nie zgadza się z tym resort pracy, przekonując, że taka polityka nie sprzyja rodzinom, a nieuczciwe wyciągnięcie świadczeń jest niezwykle trudne.

Jakiekolwiek zmiany w przepisach mają wejść w życie najszybciej po trzech miesiącach od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw. Nawet gdyby Sejm i Senat uporały się z nimi w czerwcu, najwcześniej zaczną obowiązywać jesienią. Tymczasem - jak wylicza "Rz" - gdyby z luki w prawie skorzystało tylko 10 tys. matek, strata budżetu wyniosłaby 0,6 mld zł.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Zobacz także
Komentarze (132)
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 445 razy 249

  " matki będą mogły wyłudzić po 60 tys. złotych rocznie "

  Korzystanie przez matki z przysługujących im praw nazywacie wyłudzeniem ???
  Wyłudził to Flaszka działeczkę na upozorowane "cele sakralne".

 • the_tree_of_truth

  Oceniono 226 razy 170

  Jakim kurna nieuczciwym. To państwo jest nieuczciwe. Zamiast ładować pieniądze w roczny macierzyński powinni zapewnić wszystkim potrzebującym żłobki. Powinny tez jakoś pomóc mamom, które nie mają prawa do macierzyńskiego bo były zatrudnione na śmieciówkach...

 • grzegozrz

  Oceniono 178 razy 112

  Co znaczy "wyłudzić"?! Jesli jest to legalne - a jest, bo poslowie idioci takie prawo ustanowili - to powinnismy sie cieszyc i postulowac, by wszystkie matki tak robily. Dzieki za mily prezent! ;)

 • asd1128

  Oceniono 142 razy 106

  Wyłudzić? Czy Wam kompletnie odp....? Jacyś wysoko opłacani kretyni z immunitetem tworza prawo, którego nie rozumieją, a że są bucami to nie słuchają mądrzejszych, zgodnie z tym prawem moge pobierac zasilek i to jest wyłudzenie? Walcie sie.

 • tatajulci

  Oceniono 127 razy 103

  jak to nieuczciwe? pewno bylo uczciwe dopóki nikt o tym nie wiedzial poza ekipa z wiejskiej i ich rodzinami!

 • senpai-michael

  Oceniono 119 razy 77

  To chyba jedyna forma pomocy jaką to państwo zapewnia matkom. A nazywacie to wyłudzeniem...

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 75 razy 61

  Nieuczciwe matki, będą mogły wyłudzić? Dla kogo i kto tworzył tę furtkę, który orzeł z naszych buców był tym zainteresowany?

 • cypich

  Oceniono 55 razy 37

  tu jest jeden problem dla ministerstwa pracy - mianowicie na razie zbyt mało ludzi wyłudza, tylko znajomi królika. MP dopiero ruszy swoje 4 litery jak już będzie powyłudzane czyli jak podatnicy poniosą już straty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje