Senat apeluje o ponowne osądzenie winnych śmierci Przemyka. Jest uchwała

16.05.2013 20:21
Grzegorz Przemyk

Grzegorz Przemyk (Fot. Fotonova)

Senat przyjął dzisiaj uchwałę, w której oddał hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci. Senatorowie potępili w uchwale "sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu" i zaapelowali o ponowienie próby osądzenia winnych. - Zgłaszamy pretensję do wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił w dość jasnej sprawie tamtego mataczenia wyprostować i skazać winnych - mówił senator PO Łukasz Abgarowicz.
Za przyjęciem uchwały głosowało 77 senatorów; nikt nie był przeciw i się nie wstrzymał. W uchwale, której projekt przygotowali senatorowie PiS, przypomniano, że 12 maja 1983 r. funkcjonariusze MO zatrzymali na Starym Mieście w Warszawie maturzystę, młodego poetę Grzegorza Przemyka i że następnie "został on skatowany przez milicjantów i zomowców" w komisariacie przy ul. Jezuickiej, oraz że zmarł 14 maja w szpitalu.

"Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych PRL fabrykowano dowody mające obciążyć winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, ukrywając te, które wskazywały na popełnienie zbrodni przez milicjantów. Konsekwencją tuszowania zbrodni było uwięzienie sanitariuszy oraz prześladowanie rodziny Grzegorza Przemyka i Jego przyjaciół" - głosi uchwała.

"Sprawcy zabójstwa Grzegorza Przemyka uniknęli odpowiedzialności. Także po odzyskaniu niepodległości nie udało się ich osądzić i ukarać" - podkreślono w uchwale. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia bezpośrednich sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu. Apelujemy do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, by ponowiły próbę osądzenia winnych" - głosi uchwała.

"Po 30 latach od tragicznej śmierci Grzegorz Przemyk zajmuje należne Mu miejsce w historii zmagań o wolną i niepodległą Polskę. Jego ofiara nie poszła na marne. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje Mu hołd" - czytamy.

"Wybiela się gen. Jaruzelskiego, zmywając z jego rąk krew"

Przedstawiciel wnioskodawców uchwały, senator PiS Jan Maria Jackowski, w czasie debaty przed przyjęciem uchwały podziękował senatorom za to, "że stanęli na wysokości zadania" i umożliwili prace nad nią w trybie ekspresowym. Podkreślił, że zabicie Przemyka wstrząsnęło opinią publiczną nie tylko ze względu na okrucieństwo sprawców. - Mieliśmy do czynienia z obrzydliwym spektaklem tuszowania zbrodni politycznej przy zaangażowaniu najwyższych ówczesnych czynników partyjnych, rządowych i służb specjalnych - powiedział.

Senator PO Bogdan Klich powiedział, że Senat ma szansę naprawić błąd Sejmu, któremu nie udało się przyjąć uchwały w 30. rocznicę śmierci Przemyka. Zaznaczył, że tekst senackiego projektu "czyta się o wiele lepiej" niż projekt sejmowy, który - jego zdaniem - wymagał pewnego dopracowania. Dodał, że przypomnienie śmierci Grzegorza Przemyka powinno przeciwdziałać częstemu ostatnio "pokazywaniu PRL jako lat szczęśliwości". Mówił, że "wybiela się gen. Jaruzelskiego, zmywając z jego rąk krew, jak również stawia się pomnik Edwardowi Gierkowi".

"To hańba wymiaru sprawiedliwości III RP"

Senator PO Łukasz Abgarowicz przekonywał, że jest to jedna z najważniejszych uchwał w tej kadencji Senatu. - Nie tylko ze względu na tekst uchwały (..), ale również dlatego, że zgłaszamy pretensję do wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił w dość jasnej sprawie tamtego mataczenia wyprostować i skazać winnych - podkreślił.

- To hańba wymiaru sprawiedliwości III RP, chcę, by to wybrzmiało, że to nie tylko nasza dezaprobata, ale żeby wymiar sprawiedliwości zrozumiał, że rośnie w nas gniew - dodał.

We wtorek uchwałę ws. 30. rocznicy śmierci Przemyka miał przyjąć Sejm. Projekt, zaakceptowany przez komisję kultury, nie trafił jednak pod obrady ze względu na sprzeciw SLD. W tej sytuacji posłowie na początku wtorkowego posiedzenia Sejmu uczcili rocznicę jedynie minutą ciszy. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że komisja kultury zajmie się projektem jeszcze raz, oraz że zająć się nim może również prezydium Sejmu.

Iwiński odsunięty od prac nad uchwałą Sejmu

Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury poseł SLD Tadeusz Iwiński zaprotestował przeciwko fragmentowi projektu mówiącego, że "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów jako winnych śmierci maturzysty". Iwiński domagał się usunięcia z tego zdania początkowego fragmentu: "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych". Posłowie nie zgodzili się jednak na proponowaną przez Iwińskiego zmianę.

Ostatecznie SLD przygotował własny projekt uchwały. Projekt autorstwa Iwińskiego głosi: "W 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Jego pamięci. Śmierć młodego poety w wyniku pobicia w komisariacie Milicji Obywatelskiej była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń okresu stanu wojennego. Wyrażamy ubolewanie, że organy wymiaru sprawiedliwości do tej pory nie ustaliły odpowiedzialnych za tę zbrodnię, którą jednoznacznie potępiamy".

Dzisiaj Iwiński został jednak na mocy decyzji lidera Sojuszu Leszka Millera odsunięty od prac nad uchwałą Sejmu. Jak zapewnił rzecznik SLD Dariusz Joński, Sojusz będzie dążyć do porozumienia ws. uchwały.

Jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80.

30 lat temu milicjanci na warszawskiej Starówce śmiertelnie pobili 19-letniego maturzystę Grzegorza Przemyka. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. - do dziś nie do końca wyjaśniona.

Ojciec Przemyka, przyjaciel zmarłego maturzysty oraz adwokat, mec. Maciej Bednarkiewicz nadal walczą przed stołecznym sądem o wznowienie umorzonego w 2012 r. przez IPN śledztwa w sprawie utrudniania przez władze z lat 80. wyjaśnienia tej zbrodni.

Zobacz także
Komentarze (143)
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 74 razy 48

  Nie bylo w polsce sprawiedliwosci i na pewno nie bedzie. To nie sa sady, to beznadzieja polskiego wymiaru sprawiedliwosci.

 • fred_die

  Oceniono 61 razy 47

  Czemu władza ustawodawcza ingeruje w sprawy władzy sądowniczej?
  Art 10.1 konstytucji mówi wyraźnie że są one rozdzielone.
  "Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej."

 • 2perfecthousewife

  Oceniono 118 razy 46

  Za co właściwie ten hołd? Że mu milicjanci wpieprzyli? Po obecnej RP takich kombatantów będą setki.

 • el_bigos

  Oceniono 62 razy 34

  "Senat przyjął dzisiaj uchwałę, w której oddał hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci"
  Naprawdę trzeba ustawę,żeby komuś oddać hołd? Rozumiem,że kraniec możliwości ustawodawczych naszego sejmu.Szkoda,że nie zajmują się prawdziwymi problemami...

 • serpikomiko

  Oceniono 78 razy 32

  Głos zabiera Klich - to sprzedajne ..... "Tworcy" nowej historii nie przypominają, że wyrok już był i byli skazani. Ale oni wiedzą lepiej.
  Zbrodnia jest zbrodnią, ale niedługo usłyszymy, ze Przemyk wielkim Polakiem był. Podobno poetą. I na pewno wydał wiele dzieł. Podobno walczył.
  Prawda jest taka, że patrol MO zwinął go w czasie rozróby na Starym Mieście. A "patrioci"-sprzedawczyki z POPiS-u mówią, że "swoje zycie złożył w walce o wolność ". W jakiej walce ?
  Czy w takiej samej , jak bracia kKaczyńscy, Tusk, Bul i reszta, chodzący do szkół, na studia, robiący dyplomy i doktoraty oraz notatki w komunistycznych zeszytach w kratkę ?

 • folwark_polski

  Oceniono 63 razy 31

  bez względu na wszystko winny ma być, nawet jeżeli będzie to pierwszy lepszy z brzegu towarzysze, senat rozpieprzyć setka leniwych pasożytów

 • popijajac_piwo

  Oceniono 66 razy 24

  Teraz, Bogu dzięki, mamy dyktaturę czarnuchów w kieckach i potem czytamy o dzieciach w zamrażarce...

 • bjuras

  Oceniono 32 razy 22

  Uczcić Przemyka proszę! To równy wielkim: Słowackiemu, Tuwimowi, Fredrze...
  Chapeau bas dla tego artysty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje