Senat apeluje o ponowne osądzenie winnych śmierci Przemyka. Jest uchwała

16.05.2013 20:21
Grzegorz Przemyk

Grzegorz Przemyk (Fot. Fotonova)

Senat przyjął dzisiaj uchwałę, w której oddał hołd Grzegorzowi Przemykowi w 30. rocznicę jego śmierci. Senatorowie potępili w uchwale "sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu" i zaapelowali o ponowienie próby osądzenia winnych. - Zgłaszamy pretensję do wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił w dość jasnej sprawie tamtego mataczenia wyprostować i skazać winnych - mówił senator PO Łukasz Abgarowicz.
Za przyjęciem uchwały głosowało 77 senatorów; nikt nie był przeciw i się nie wstrzymał. W uchwale, której projekt przygotowali senatorowie PiS, przypomniano, że 12 maja 1983 r. funkcjonariusze MO zatrzymali na Starym Mieście w Warszawie maturzystę, młodego poetę Grzegorza Przemyka i że następnie "został on skatowany przez milicjantów i zomowców" w komisariacie przy ul. Jezuickiej, oraz że zmarł 14 maja w szpitalu.

"Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych PRL fabrykowano dowody mające obciążyć winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, ukrywając te, które wskazywały na popełnienie zbrodni przez milicjantów. Konsekwencją tuszowania zbrodni było uwięzienie sanitariuszy oraz prześladowanie rodziny Grzegorza Przemyka i Jego przyjaciół" - głosi uchwała.

"Sprawcy zabójstwa Grzegorza Przemyka uniknęli odpowiedzialności. Także po odzyskaniu niepodległości nie udało się ich osądzić i ukarać" - podkreślono w uchwale. "Senat Rzeczypospolitej Polskiej potępia bezpośrednich sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu. Apelujemy do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, by ponowiły próbę osądzenia winnych" - głosi uchwała.

"Po 30 latach od tragicznej śmierci Grzegorz Przemyk zajmuje należne Mu miejsce w historii zmagań o wolną i niepodległą Polskę. Jego ofiara nie poszła na marne. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje Mu hołd" - czytamy.

"Wybiela się gen. Jaruzelskiego, zmywając z jego rąk krew"

Przedstawiciel wnioskodawców uchwały, senator PiS Jan Maria Jackowski, w czasie debaty przed przyjęciem uchwały podziękował senatorom za to, "że stanęli na wysokości zadania" i umożliwili prace nad nią w trybie ekspresowym. Podkreślił, że zabicie Przemyka wstrząsnęło opinią publiczną nie tylko ze względu na okrucieństwo sprawców. - Mieliśmy do czynienia z obrzydliwym spektaklem tuszowania zbrodni politycznej przy zaangażowaniu najwyższych ówczesnych czynników partyjnych, rządowych i służb specjalnych - powiedział.

Senator PO Bogdan Klich powiedział, że Senat ma szansę naprawić błąd Sejmu, któremu nie udało się przyjąć uchwały w 30. rocznicę śmierci Przemyka. Zaznaczył, że tekst senackiego projektu "czyta się o wiele lepiej" niż projekt sejmowy, który - jego zdaniem - wymagał pewnego dopracowania. Dodał, że przypomnienie śmierci Grzegorza Przemyka powinno przeciwdziałać częstemu ostatnio "pokazywaniu PRL jako lat szczęśliwości". Mówił, że "wybiela się gen. Jaruzelskiego, zmywając z jego rąk krew, jak również stawia się pomnik Edwardowi Gierkowi".

"To hańba wymiaru sprawiedliwości III RP"

Senator PO Łukasz Abgarowicz przekonywał, że jest to jedna z najważniejszych uchwał w tej kadencji Senatu. - Nie tylko ze względu na tekst uchwały (..), ale również dlatego, że zgłaszamy pretensję do wymiaru sprawiedliwości, który nie potrafił w dość jasnej sprawie tamtego mataczenia wyprostować i skazać winnych - podkreślił.

- To hańba wymiaru sprawiedliwości III RP, chcę, by to wybrzmiało, że to nie tylko nasza dezaprobata, ale żeby wymiar sprawiedliwości zrozumiał, że rośnie w nas gniew - dodał.

We wtorek uchwałę ws. 30. rocznicy śmierci Przemyka miał przyjąć Sejm. Projekt, zaakceptowany przez komisję kultury, nie trafił jednak pod obrady ze względu na sprzeciw SLD. W tej sytuacji posłowie na początku wtorkowego posiedzenia Sejmu uczcili rocznicę jedynie minutą ciszy. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że komisja kultury zajmie się projektem jeszcze raz, oraz że zająć się nim może również prezydium Sejmu.

Iwiński odsunięty od prac nad uchwałą Sejmu

Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury poseł SLD Tadeusz Iwiński zaprotestował przeciwko fragmentowi projektu mówiącego, że "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów jako winnych śmierci maturzysty". Iwiński domagał się usunięcia z tego zdania początkowego fragmentu: "Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych". Posłowie nie zgodzili się jednak na proponowaną przez Iwińskiego zmianę.

Ostatecznie SLD przygotował własny projekt uchwały. Projekt autorstwa Iwińskiego głosi: "W 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Jego pamięci. Śmierć młodego poety w wyniku pobicia w komisariacie Milicji Obywatelskiej była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń okresu stanu wojennego. Wyrażamy ubolewanie, że organy wymiaru sprawiedliwości do tej pory nie ustaliły odpowiedzialnych za tę zbrodnię, którą jednoznacznie potępiamy".

Dzisiaj Iwiński został jednak na mocy decyzji lidera Sojuszu Leszka Millera odsunięty od prac nad uchwałą Sejmu. Jak zapewnił rzecznik SLD Dariusz Joński, Sojusz będzie dążyć do porozumienia ws. uchwały.

Jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80.

30 lat temu milicjanci na warszawskiej Starówce śmiertelnie pobili 19-letniego maturzystę Grzegorza Przemyka. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. - do dziś nie do końca wyjaśniona.

Ojciec Przemyka, przyjaciel zmarłego maturzysty oraz adwokat, mec. Maciej Bednarkiewicz nadal walczą przed stołecznym sądem o wznowienie umorzonego w 2012 r. przez IPN śledztwa w sprawie utrudniania przez władze z lat 80. wyjaśnienia tej zbrodni.

Zobacz także
Komentarze (143)
Senat apeluje o ponowne osądzenie winnych śmierci Przemyka. Jest uchwała
Zaloguj się
 • cillian1

  Oceniono 2 razy 2

  do czasu, aż te styropianowe łajzy będą mieć takie symbole jak Przemyk - nie będzie lepiej!

  A dla porównania - czym biznesmen, udoopiony (przepisami/układami/spiskami) przez władzę po 1989 r.

  Różni się od Przemyka?
  Prócz tego że żyje - oczywiście.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Niechże senat potępi też policjantów z Poznania za zamordowanie młodego i niewinnego człowieka, za zamordowanie studentki z Łodzi i jakiegoś tam kibola, który niczym nie różnił się od tego łepka z okresu komuny. A tak na poważnie, niech Senat się zajmie nadchodzącą lipcową rocznicą zbrodni wołyńskiej, gdzie Ukraincy w bestialski sposób wymordowali około 200 tysięcy Polaków.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 2 razy 2

  Senat moze sobie apelowac do woli. Czekam teraz na apel do Slonca zeby swiecilo jasniej i do tzw. efektu cieplarnianego zeby ustapil.
  Tzw. demokratyczna Polske zbudowano (m.in. przez zasiadajacych w senacie) na zgniliznie i szambie. I smrod niestety bedzie z nami przez kolejne dziesieciolecia.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 2 razy 2

  Zakłamana zgnilizno, chwalicie się jakimś świstkiem papieru i wypisanymi na nim pobożnymi życzeniami a morderców bierzecie jako doradców do Rady Państwa. Ten kto nie dostrzega tej bezczelności i cynizmu naprawdę niedomaga umysłowo i powinien wystąpić o żółte papiery dostanie je bez problemu.
  Z poważaniem

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  te darmozjady nie maja co robić i pierdołami się zajmują.
  A co z obecnymi bandytami w mundurach policji, ci co pobili panią Jabłońska, zamordowali nastolatka i drugiego postrzelili ze jest sparaliżowany a sady uznały ich za niewinnych

  czy senatorzy i posłowie tez w tych sprawach zrobią uchwały ?

  jak widzę co kumple Przemyka zrobili z Polska to żałuje ze nie zrobiono jak w Chinach z nimi porządek

 • poznan56

  Oceniono 4 razy -4

  Jak sie czyta niektore komentarze wlosy staja z przerazenia. Co to za ludzie? Albo dawni ubiacy, albo "nowe" pokolenie, ktore w stanie wojennym nosilo koszule w zebach czy przyszlo na swiat jeszcze pozniej. Kazdy normalnie myslacy czlowiek wie, ze p. Blida swiadomie popelnila samobojstwo. To byl jej wybor. Przemyk nie mial zadnego wyboru. Zostal zakatowany.

 • fbjs2

  Oceniono 6 razy -2

  Komuno, wroc! Tak mowi wielu uczestnikow tego forum
  Hanba i wstyd! Mordercy i ich obroncy.

 • acer59

  Oceniono 8 razy 4

  POsrańczoPISdzielskie solidaruchowo-styropianowo-katolsko-prawiczkowe wsteczne pajace polityczne i pismackie znalazły sobie temat zastępczy : śmierć rozećpanego i rozpijaczonego żółtodzioba , rozpuszczonego synalka chorej psychicznie wariatki , "opozycjonistką" zwanej . Podajcie , GWniane i inne pismaki , okoliczności zatrzymania tego ćpuna i jego zachowanie , a mit pryśnie jak gó..no trafione granatem ! (jak z niejakim Pileckim) . Będą teraz wałkować ten zmurszały temat bo to lepsze niż rozwodzenie się nad szambem po PO-PISdolskich rządach kato-styro-solidaruchowych debilnych oszołomów , nieudaczników , złodziei , lodziarzy , nePOtów i kleszych dupolizów , a przy okazji dmuchany pretekst do lania gnojówki na eseldeków którym poparcie niebezpiecznie dla POPISdolców WZRASTA . Ot , typowa akcja kato-bolszewicko-prawicowej chołoty i jej zaprzedanych pismackich wyrobników , nic więcej .

 • kazik2500

  Oceniono 6 razy -2

  Typowe dla morderczych rezimow: nikt nie winny, nikt nie odpowiedzialny, chlopak nie zyje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje