Rosjanie protestują, więc Putin będzie latał do pracy śmigłowcem

16.05.2013 18:23
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie udawał się do pracy na Kremlu śmigłowcem, a nie w kawalkadzie samochodowej - powiadomił jego rzecznik Dmitrij Pieskow. Ma to uspokoić mieszkańców Moskwy, niezadowolonych z korków powodowanych przez prezydencką kawalkadę.
Jak wyjaśnił rzecznik, na Kremlu zbudowano nowe lądowisko dla śmigłowców i "prezydent skorzysta z niego przy najbliższej sposobności". Pieskow zapewnił, że miejsce wybrano tak, by "uniknąć skutków szkodliwych dla zabytków architektury".

Rzecznik poinformował też, że Putin będzie latał na Kreml rosyjskim śmigłowcem Mi-8. Nie sprecyzował, jak często szef państwa będzie korzystał z tego środka transportu. Do tej pory Putin przylatywał na Kreml śmigłowcem, ale było to sporadycznie - przypomina Reuters.

Stowarzyszenie niezadowolonych z przejazdów dygnitarzy

W drugiej połowie zeszłego roku, kiedy Putin rzadko przyjeżdżał na Kreml, pojawiły się pogłoski, że ma problemy ze zdrowiem. Pieskow tłumaczył jednak, że prezydent nie wyjeżdża ze swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie pod Moskwą, bo nie chce narażać mieszkańców Moskwy na stanie w korkach.

Przy codziennych przyjazdach na Kreml i powrotach do Nowo-Ogariowa policja zwykle zamykała ulice już na kilkanaście minut przed przejazdem kawalkady, co na wiele godzin paraliżowało ruch w centrum stolicy. Niezadowoleni z przejazdów dygnitarzy i łamania przez nich przepisów ruchu drogowego Rosjanie powołali stowarzyszenie Niebieskie Wiaderka. Aktywiści organizacji publikują w internecie zdjęcia i filmiki dokumentujące naruszenia, których na rosyjskich drogach dopuszczają się kierowcy uprzywilejowanych pojazdów.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (103)
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 31 razy 25

  Koszty zostaną mniej więcej takie same, a mieszkańcy odetchną :) Zaraz przyjdzie ziggy i naskrobie coś o strachu przed zamachem albo czymś takim ;)

 • stasieczek5

  Oceniono 36 razy 22

  Ludzie !
  Czy myśmy ogłupieli w krytykanctwie ?
  To prezydent jednej z potęg światowych. Ma jeździć tramwajem albo metrem ? A prezydent USA porusza się samochodem po Waszyngtonie ?

 • bardzouparty

  Oceniono 67 razy 17

  Bardzo roztropnie bo:
  1- Pan Prezydent zmarnuje mniej czasu i więcej zrobi dla Rosjan;
  2- Przelot śmigłowcem jest znacznie tańszy, niż przejazd kawalkady samochodów z kierowcami i ochroną.
  3- Pan Prezydent będzie mniej poirytowany i będzie lepiej pracował.
  Pan Putin- to prawdziwy włodarz.
  Dlaczego w Polsce tacy ludzie zostali odstawieni na bocznicę?
  żydki- podjudzanie na inne narody powoli przestaje działać.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 17 razy 15

  Ziggy, Tobie z Krzywickiego mailem zlecenia wysyłają? :)

 • supertlumacz

  Oceniono 9 razy 5

  Dziwię się że jeszcze nie zastosowali rozwiązania stosowanego w USA.
  Tradycja?! Przecież Stalin praktycznie często nocował na Kremlu.

  Głowy obu państw mają podobny zakres uprawnień, a więc tym bardziej. BHO , podobnie jak wszyscy jego poprzednicy, zamieszkuje wraz z rodziną w Białym Domu. Jedyna praktyczna różnica to ta że Kreml nie był budowany jako współczesny obiekt mieszkalny. Można adaptować niewielką cześć Kremla na tymczasowe mieszkanie służbowe dla aktualnego prezydenta i jego rodziny.

  Te klapki na oczach to chyba trochę tak jak u mnie. Wychowany w warszawskich blokach uważałem osobną ubikację i łazienkę za przejaw luksusu i po latach projektantowi domu trudno było mnie przekonać do zalet połączenia tych pomieszczeń... :))))

 • wydeusz

  Oceniono 8 razy 4

  Kto chociaż raz był w Moskwie, wie ile prawdy jest w tych wypocinach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje