Mucha, Nowak i Szumilas wylecą z rządu? Źródła: Wejdą Kidawa, Raś i Gawłowski

16.05.2013 15:49
Posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Rekonstrukcja rządu niemal na pewno obejmie resorty edukacji i sportu, możliwe są też zmiany w Ministerstwach Transportu, Środowiska oraz Administracji - informują nieoficjalnie źródła w PO. Wśród kandydatów na ministrów wymieniani są: Małgorzata Kidawa-Błońska, Ireneusz Raś i Stanisław Gawłowski.
Premier Donald Tusk na początku roku zapowiedział "dużą renowację" rządu, do której ma dojść latem. Rozmówcy w klubie PO spodziewają się, że podczas rekonstrukcji rządu z gabinetu odejdzie m.in. minister sportu Joanna Mucha. Ostatnio minister znalazła się w ogniu krytyki opozycji w związku z ustaleniami NIK dotyczącymi możliwych nieprawidłowości przy organizacji m.in. ubiegłorocznego koncertu Madonny na Stadionie Narodowym.

Wcześniej Mucha była obwiniana za - jak pisały media - ubiegłoroczną kompromitację na "basenie narodowym", kiedy to ulewny deszcz uniemożliwił rozegranie na stadionie w Warszawie meczu Polska - Anglia.

Raś za Muchę

Według informacji ze źródeł w partii Muchę na stanowisku ministra sportu mógłby zastąpić Ireneusz Raś. Jednak polityk ten jest wymieniany także jako ewentualny kandydat na prezydenta Krakowa. Część polityków PO uważa, że Raś nie ma dużych szans na wygranie tych wyborów, a jego wejście do rządu umożliwiłoby wystawienie w Krakowie Jarosława Gowina, który deklarował możliwość startu na prezydenta tego miasta.

Niewykluczone jest również, że o fotel prezydenta Krakowa będzie ubiegać się europosłanka PO Róża Thun. - Kraków wart jest kobiety - przekonywała Thun w poniedziałek w Radiu Kraków. Zastrzegła jednocześnie, że na razie koncentruje się na pracy w Parlamencie Europejskim. Jednak część polityków z zarządu PO jest sceptyczna wobec tej kandydatury. - Sprawdza się w PE, ale w wyborach samorządowych jest niewybieralna - ocenił polityk z zarządu partii.

Do wymiany Szumilas i Nowak?

Źródła w PO wśród kandydatów do dymisji wymieniają też minister edukacji Krystynę Szumilas oraz ministra transportu Sławomira Nowaka, który jednak, jak oceniają, dobrze radzi sobie w resorcie, jednak ma poważne wpadki wizerunkowe, szkodzące Platformie.

Dodatkowo we wtorek okazało się, że firma Alpine Bau zerwała kontrakt na budowę odcinka autostrady A1. Firma tłumaczy, że niemożliwe stało się "konstruktywne rozwiązanie sporu" z zamawiającym, czyli GDDKiA. PiS po raz kolejny wezwało premiera do dymisji Nowaka, tym razem pod hasłem: "Jak nie za zegarki, to za A1". Odwołania Nowaka chce także Solidarna Polska.

Z kolei konto Szumilas obciąża m.in. zamieszanie wokół reformy dotyczącej posłania do szkół sześciolatków. Reforma, korygowana kilkukrotnie wobec silnego i zorganizowanego (m.in. akcja "Ratuj maluchy") oporu niektórych rodziców, nadal wywołuje wiele kontrowersji. Nową minister edukacji mogłaby zostać wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Boni będzie europosłem?

Niewykluczone, że lipcowa rekonstrukcja przyniesie też zmiany na stanowisku ministra administracji i cyfryzacji. Michał Boni informował w ostatnim czasie, że rozważa ubieganie się o mandat europosła. Jego start nie jest jednak przesądzony, bo - jak oceniają rozmówcy PAP - Boni może mieć kłopoty z uzyskaniem mandatu w Warszawie, a w innych częściach kraju jego szanse byłyby jeszcze mniejsze. - Niewykluczone, że Boni zamiast europosłem zostanie raczej urzędnikiem unijnym - powiedział polityk z władz partii.

O podobnych zamiarach minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej informowały media, jednak sama minister nazwała te doniesienia spekulacjami. "Jeszcze nie pora na decyzje. Nie ma decyzji ani mojej, ani premiera Tuska. Listy będą układane dopiero, myślę, za pół roku" - przekonywała w kwietniu Kudrycka.

Niskie notowania Arłukowicza

Z kolei minister środowiska Marcin Korolec stara się - jak donoszą media - o stanowisko w UNIDO, organizacji Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju przemysłowego. Druga kadencja dyrektora UNIDO Kandeha Yumkelli z Sierra Leone upływa pod koniec roku. Możliwym następcą Korolca jest jego zastępca, wiceminister Stanisław Gawłowski, który wielokrotnie był wymieniany jako potencjalny kandydat na to stanowisko.

Według ostatnich sondaży publikowanych w mediach relatywnie niskie notowania ma - obok Szumilas, Muchy i Nowaka - również minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Zobacz także
Komentarze (171)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 193 razy 171

  Polskie życie polityczne:
  -rekonstrukcje rządu,
  -procesy o zniewagę,
  -ochrona kolesi przed aresztem,
  itp
  Jak i kiedy władza ma zająć się żywotnymi sprawami państwa w takim nawale prac...

 • matyldas1234

  Oceniono 117 razy 111

  Podobno od lata wymianie ministrów będzie towarzyszyć symboliczna wymiana zegarków.

 • zb1k

  Oceniono 95 razy 89

  Ras to wybitny sportowiec, no i lata praktyki w zarzadzaniu wielkimi firmami.
  "Ukończył studia na Wydziale Historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Należał do Porozumienia Centrum[1]. W latach 1999–2002 pełnił funkcję Dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa Andrzeja Gołasia. W latach 2002–2005 był radnym Krakowa, wybranym z listy PiS. Pełnił też funkcję przewodniczącego Dzielnicy XVI Miasta Krakowa. Był członkiem katolickiej organizacji Rycerze Kolumba."

  Kidawa to chyba na ministra kultury
  "Absolwentka IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W 1982 ukończyła studia na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
  W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Od 1994 do 2005 była producentem filmowym w spółce Gambit Production."

  Staszek teoretycznie ma wyksztalcenie, jesli ta szkola zarzadzania jest podobna do tej opolskiej to... gratuluje humoru.
  "Uzyskał licencjat w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie, a następnie magisterium w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji.
  W drugiej połowie lat 80. działał w Ruchu Wolność i Pokój, od 1988 w KPN. Od 1996 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Darłowa. W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku zachodniopomorskim, następnie do 2005 zajmował stanowisko zastępcy prezydenta Koszalina."

 • milorex10

  Oceniono 107 razy 73

  Tak naprawdę w tym rządzie dominują dyletanci. Co by Tusk nie wymienił, pewnie dalej będzie po staremu. PO jak widać nie miało i nie ma odpowiednich fachowców. Ma tylko dobry pijar, gdyż wmówiło ludziom, że jesteśmy zieloną wyspą, choć powolutku zaczynamy tonąć. Całe zło siedzi w polskich patologiach, na czele z ZUS i KRUS. Nadmierne przywileje służb mundurowych, rolników, górników i innych pustoszą budżet i powodują, że co roku brak kilkadziesiąt miliardów na wypłatę emerytur i rent. Ostatnio by starczyło na bieżące wypłaty emerytur, Tusk podkradł pieniądze Polaków z OFE. Za kilka lat i to nie wystarczy. Wariant grecki blisko. Aby temu zapobiec, wystarczy patologie zlikwidować, jednak Tuskowi brak odwagi. To typowy tchórz.

 • biberstein1863

  Oceniono 95 razy 69

  Juz sie szykuje cholota z PO na lepsze koryta - koryta europjskie sa wieksze i wiecej paszy sie w nich zmiesci zeby napchac im te wiecznie ninazarte geby

 • zygosz

  Oceniono 80 razy 60

  PO !

  Dzis po szesciu latach PO sypie sie od
  srodka ,bedzie potrzebna miotla i szczotka.
  A balagan bedzie wielki,trzeba szykowac
  tez worki i taczki beda potrzebne ,bo porzadek
  trzeba zrobic wszedzie.

 • phillip_lee_81

  Oceniono 59 razy 55

  Popieram RAŚ :-))))

  Żartuję,tacy sami urzędasy od nic-nie-robienia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje