Tusk zastąpi Barroso? Szef Chadeków w UE: Jest na krótkiej liście naszych kandydatów

16.05.2013 15:38
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformował szef chadeków w PE Joseph Daul. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 roku.
- Nazwisko (Tuska) zaczęło krążyć w zeszłym roku i krąży nadal. Ale mówiąc szczerze, w tym momencie nie zapytamy go wprost (o kandydowanie - PAP), także ja nie zapytam. Ale jest potencjalnym kandydatem wraz z innymi - powiedział Daul w Dreźnie, gdzie rozpoczęło się posiedzenie chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), czyli największej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą PO i PSL.

Daul podkreślił, że decyzji o wysunięciu konkretnego kandydata chadeków nie należy się spodziewać przed końcem tego roku lub początkiem przyszłego. Zależy to od tego, czy CDU/CSU utrzyma władzę w Niemczech, czy też chadeków zastąpią tam socjaliści z SDP.

- Nie będzie dyskusji o tym przed wyborami w Niemczech we wrześniu. Teraz trwają dyskusje na poziomie partii o profilu kandydata lub kandydatki - powiedział Daul.

Wśród innych potencjalnych kandydatów EPL, poza Tuskiem, wymienił obecnego francuskiego komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta i luksemburską komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Dodał, że także obecny przewodniczący KE, wywodzący się z chadecji Jose Manuel Barroso może zechcieć zostać na trzecią kadencję. Mianem dobrego kandydata określił też premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa.

We wrześniu 2012 roku bawarski polityk CSU i wiceprzewodniczący PE z ramienia chadeków Manfred Weber powiedział, że kandydatura Tuska na szefa KE "wzniosłaby politykę europejską na nowy poziom". Była to reakcja - jak wyjaśnił Daul - na ogłoszenie, że polityk niemieckiej socjaldemokracji Martin Schulz, obecny przewodniczący PE, będzie kandydatem socjalistów na szefa KE.

Merkel poprze kandydaturę Tuska?

Głośno było też o poparciu ewentualnej kandydatury Tuska przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, co miałoby duże znaczenie, gdyby CDU/CSU pod jej wodzą wygrało nadchodzące wybory w Niemczech. W komentarzach prasowych wskazywano jednak na opór Francuzów, którzy nie chcą, by szefem Komisji był polityk spoza strefy euro.

W 2014 roku po wyborach do PE liderzy UE zadecydują ponadto, kto obsadzi pozostałe kluczowe stanowiska w UE, zastępując szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

W kwietniu ekspert think tanku Centre for European Reform Hugo Brady pisał, że Donald Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji. Niemniej partyjny kompromis obowiązujący przy podziale stanowisk w Brukseli będzie zapewne wymagał, by tylko jedno z tych stanowisk obsadził chadek, a drugie przypadnie przedstawicielowi drugiej wielkiej rodzinie politycznej, czyli socjalistom. Pierwszeństwo należeć się będzie ugrupowaniu, które wygra wybory do Parlamentu Europejskiego.

W Brukseli panuje oczekiwanie, że idąc do wyborów, partie skupione w europejskich rodzinach politycznych z góry określą, kto jest ich wspólnym kandydatem na szefa KE; polityk ten będzie "lokomotywą" i "twarzą" kampanii na poziomie unijnym.

Zobacz także
Komentarze (325)
Tusk zastąpi Barroso? Szef Chadeków w UE: Jest na krótkiej liście naszych kandydatów
Zaloguj się
 • ociectadeusz

  Oceniono 1 raz 1

  Nadaje się. Dołączy w nagrodę do wyprzedawczyków J.Lewandowskiego i Buzka.

 • dumlat

  Oceniono 1 raz 1

  A ja uważam , że dla Polskli byloby dobrze gdyby Donald Tusk zostal Przewodniczącym komisji Europejskiej.
  To może sie stać tylko przy poparciu Berlina (Merkel ) i Paryża (Hollande ). Jesli tak się stanie - to popracie nastąpi to będzie zupełnie mozliwe. A Wasze złośliwe komentarze sa obrzydliwe. Tusk to najwybitniejszy premier Polski od wielu lat i ładnie mowi, To inteligentny gość. i nie cham ani burak. Polska potrzebuje prestiżu. !!!!!!!!!

 • jozek46

  Oceniono 1 raz -1

  Piszecie kiepskie żarty i gdyby omne były opublikowane 1 kwietnia to miałoby sens.Czyżby w UE nie było mądrych ludzi tylko sami zdrajcy???Czy nie wystarczy ,że już unia nagrodziła pireszego zdrajcę w osobie Lewandowskiego ,który nigdy nie powinien wyleźć z polskiego więzienia???

 • kawa_i

  Oceniono 1 raz -1

  Moze byc i szefem NATO, UE, NAFTY i Unii Panstw Zachodniej Afryki razem wzietych ale jesli nie bedzie dbal o swoj kraj, bedzie podwyzszal podatki i wyzyskiwal Polakow to dla nich i tak bedzie nikim.

 • lw73

  Oceniono 1 raz 1

  I dobrze niech spada to w PL będzie lepiiej

 • tot14

  Oceniono 1 raz 1

  Spokojnie:

  Z archiwum polskich kandydatów do instytucji międzynarodowych:

  2008 r.: Kwaśniewski i Sikorski kandydatami na szefa NATO, ten pierwszy był czarnym koniem (Według "Spiegla"),

  2011 r.: Balcerowicz kandydatem na szefa MFW,

  Kandydat nawet na najkrótszej liście kandydatów nadal pozostaje tylko kandydatem :)

  Nie chwalmy dnia przed zachodem slońca

 • terminatorbzdur

  Oceniono 1 raz -1

  no to jest szansa ze unie rozp....li

 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz -1

  W przypadku awansu Radka, na pewno było by niepowtarzalnie ciekawie, nie trzeba by oglądać amerykańskich filmów wojennych aby mieć wypieki na twarzy...
  A co do Tuska, to jakaś marchewka zawsze musi istnieć. Na pewno nikt inny niż on w obecnej sytuacji nie okiełznał by partii, koalicjanta, ani sytuacji w kraju.

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 1 raz -1

  A nie lepiej zostać np ....królem Anglii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje