Tusk zastąpi Barroso? Szef Chadeków w UE: Jest na krótkiej liście naszych kandydatów

16.05.2013 15:38
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformował szef chadeków w PE Joseph Daul. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 roku.
- Nazwisko (Tuska) zaczęło krążyć w zeszłym roku i krąży nadal. Ale mówiąc szczerze, w tym momencie nie zapytamy go wprost (o kandydowanie - PAP), także ja nie zapytam. Ale jest potencjalnym kandydatem wraz z innymi - powiedział Daul w Dreźnie, gdzie rozpoczęło się posiedzenie chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL), czyli największej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą PO i PSL.

Daul podkreślił, że decyzji o wysunięciu konkretnego kandydata chadeków nie należy się spodziewać przed końcem tego roku lub początkiem przyszłego. Zależy to od tego, czy CDU/CSU utrzyma władzę w Niemczech, czy też chadeków zastąpią tam socjaliści z SDP.

- Nie będzie dyskusji o tym przed wyborami w Niemczech we wrześniu. Teraz trwają dyskusje na poziomie partii o profilu kandydata lub kandydatki - powiedział Daul.

Wśród innych potencjalnych kandydatów EPL, poza Tuskiem, wymienił obecnego francuskiego komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta i luksemburską komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding. Dodał, że także obecny przewodniczący KE, wywodzący się z chadecji Jose Manuel Barroso może zechcieć zostać na trzecią kadencję. Mianem dobrego kandydata określił też premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa.

We wrześniu 2012 roku bawarski polityk CSU i wiceprzewodniczący PE z ramienia chadeków Manfred Weber powiedział, że kandydatura Tuska na szefa KE "wzniosłaby politykę europejską na nowy poziom". Była to reakcja - jak wyjaśnił Daul - na ogłoszenie, że polityk niemieckiej socjaldemokracji Martin Schulz, obecny przewodniczący PE, będzie kandydatem socjalistów na szefa KE.

Merkel poprze kandydaturę Tuska?

Głośno było też o poparciu ewentualnej kandydatury Tuska przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, co miałoby duże znaczenie, gdyby CDU/CSU pod jej wodzą wygrało nadchodzące wybory w Niemczech. W komentarzach prasowych wskazywano jednak na opór Francuzów, którzy nie chcą, by szefem Komisji był polityk spoza strefy euro.

W 2014 roku po wyborach do PE liderzy UE zadecydują ponadto, kto obsadzi pozostałe kluczowe stanowiska w UE, zastępując szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

W kwietniu ekspert think tanku Centre for European Reform Hugo Brady pisał, że Donald Tusk jest "zdecydowanym faworytem" na nowego szefa Komisji Europejskiej, a jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - na nowego szefa unijnej dyplomacji. Niemniej partyjny kompromis obowiązujący przy podziale stanowisk w Brukseli będzie zapewne wymagał, by tylko jedno z tych stanowisk obsadził chadek, a drugie przypadnie przedstawicielowi drugiej wielkiej rodzinie politycznej, czyli socjalistom. Pierwszeństwo należeć się będzie ugrupowaniu, które wygra wybory do Parlamentu Europejskiego.

W Brukseli panuje oczekiwanie, że idąc do wyborów, partie skupione w europejskich rodzinach politycznych z góry określą, kto jest ich wspólnym kandydatem na szefa KE; polityk ten będzie "lokomotywą" i "twarzą" kampanii na poziomie unijnym.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (325)
Zaloguj się
 • vanrad

  Oceniono 385 razy 253

  Donald T. po prostu ewakuuje się w bezpieczne miejsce ... bo może nie mieć tyle szczęścia co Tymoszenko ...

 • swan_ganz

  Oceniono 349 razy 235

  to już trzy lata temu było jasne bo już wówczas każdy ćwierćinteligent wiedział (patrząc na to co Donald wyprawia w naszym kraju), ze on nie służy Polakom tylko ekipie banksterów oraz korporacji czerpiących zyski ze zniewolenia tubylców....
  Odnieście teraz tą marną postać "polskiego" premiera do postaci węgierskiego premiera, ich konkretne posunięcia w gospodarce czy polityce a następnie przypomnijcie sobie rekcje MFW, UE czy agencji ratingowych i na końcu popatrzcie we własne portfele to będziecie wiedzieć, ze napisałem szczerą prawdę jakbym stał na sądzie ostatecznym...

  On nie jest naszym premierem bo nie zabezpiecza naszych interesów tyle realizuje politykę, która napisał mu ktoś w Citi...

 • losiu4

  Oceniono 254 razy 118

  taaa... to już teraz lemingi wiecie dlaczgo ryży zachowywał się i zachowuje tak a nie inaczej. Że wszystko zlewa, co najwyżej wykonuje posłusznie to co mu Merklowa czy jakiś lewus brukselski każe

  pozdrawiam

  losiu

 • deemo54

  Oceniono 116 razy 66

  No to juz PO UE!
  Europa nie przezyje jeszcze jednego aferała z PO dawniej KLD.
  Mają juz jednego specjaliste Lewandowskiego teraz Tusk.

 • adammichnikoff

  Oceniono 103 razy 57

  Szanse na reelekcję chadeków w germanii - zerowe. Więc sajonara angela, a wraz z nią na śmietnik historii malarz i sprzedawca jagodzianek spod dworca w gdansku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje