20 ankiet i zarabiasz 1 tys. zł. Jak w Polsce korumpuje się lekarzy

Lekarz

Lekarz (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

- Współpraca specjalistów z firmami farmaceutycznymi pozostaje w sferze niedomówień. Nikt się tym nie chwali, ale także nie uważa takich praktyk za naganne - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?, który rozmawia z lekarzami o korupcji.
Od 2016 roku pacjenci będą mogli sprawdzać, z jakimi firmami farmaceutycznymi współpracuje lekarz. Obowiązek jawności wprowadza europejska organizacja zrzeszająca firmy tej branży, czytamy w dzienniku.

Jak teraz wygląda korumpowanie przez firmy farmaceutyczne? - Kiedy potrzebuję wyjechać na kongres, zwracam się do firmy, z którą mam dobre kontakty, by opłaciła uczestnictwo - przyznaje w rozmowie z "DGP" jeden ze specjalistów z Warszawy.

Inny sposób to ankiety, które specjaliści dostają od przedstawicieli medycznych. Lekarze mają zaznaczać, jak pacjenci reagują na dany lek. Za każdą ankietę otrzymują kilkadziesiąt złotych. - Można więc wypełnić 20 od ręki i zarobić 1 tys. zł - mówi jeden z lekarzy. Firma nie korzysta z wyników ankiety, lecz chce, by lekarz sprzedawał konkretny lek.

Więcej czytaj w "Dzienniku Gazecie Prawnej">>

Zobacz także
 • Sala operacyjna "Niestety, jestem lekarzem. I pacjenci stoją po drugiej stronie barykady. Walczcie sami" [LIST]
 • Matka 3,5-letniego Jasia: Dziecko umarło, bo lekarz potraktował je jak paczkę do nadania [WYWIAD]
Komentarze (185)
20 ankiet i zarabiasz 1 tys. zł. Jak w Polsce korumpuje się lekarzy
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 2 razy 2

  "Inny sposób to ankiety, które specjaliści dostają od przedstawicieli medycznych. Lekarze mają zaznaczać, jak pacjenci reagują na dany lek. Za każdą aych weedle nkietę otrzymują kilkadziesiąt złotych. - Można więc wypełnić 20 od ręki i zarobić 1 tys. zł - mówi jeden z lekarzy. Firma nie korzysta z wyników ankiety, lecz chce, by lekarz sprzedawał konkretny lek."

  Artykuł jjak zwykle w GW pisał gimbus... a to co opisał to się nazywa badania kliniczne IV fazy, konieczne przy wprowadzaniu na rynek każdego nowego leku, badania do których przymusza UE, którą głaszcze i pieści GW, a jednocześnie opluwa lekarzy postępujących wedle wskazań tejże UE...

 • kaczkaposmolensku

  Oceniono 4 razy 4

  ciemny, smolenski, pisowski lud z radoscia opluwa lepszych od siebie
  a kto jest na pewno lepszy?
  napewno jako cala grupa zawodowa lepsi sa lekarze

  a wiec typowa, polska, chamska zawisc przystepuje do dziela

  w tym dziele wspiera ja kompletna glupota i ignorancja
  pseudointeligentow pokroju Ludwika Dorna, Mariusza Kaminskiego i Zbigniewa Ziobry,
  ktorzy nawet nie wiedza o czym mowia,
  nie rozumieja po prostu znaczenia uzywanych przez siebie slow

  bo racje ma klioes, ze jest naduzyciem uzywanie pojecia korupcja
  w odniesieniu do wolnych zawodow - ono odnosi sie do urzednikow!

  i tak dochodzimy do istoty problemu: to urzednicy - sami skorumpowani -
  ukierunkowuja dziennikarzy na lekarzy;

  ZLODZIEJ KRZYCZY: "LAPAJ ZLODZIEJA!" ...Polska po prostu. :-)))

 • georgeb

  0

  skiter
  Czyli naciągasz ich na swoją dupę.
  Ponieważ piszesz, że jesteś rodzaju męskiego, to jesteś pedziem?? Tak, zgadłem??

 • rubo45

  Oceniono 3 razy 3

  Sponsorowanie kongresów jest traktowane jako przychód, wystawiany jest PIT i podatek płaci lekarz, wie o tym Urząd Skarbowy, nie można więc przesadzić z wyjazdami zwłaszcza na kongresy zagraniczne bo później w kwietniu ból wielki - kilka tys podatku do zapłaty. W ankiety bawią się tylko młodzi lekarze. Specjalistom szkoda czasu na wypełnianie, w tym czasie można wykonać zabiegi, za które zarobi się dużo więcej (legalnie! na kontrakcie). Sponsorowanie wyjazdów zagranicznych, które nie mają nic wspólnego z kongresami naukowymi czy szkoleniami, jest bardzo popularne w innych branżach które korzystają ze środków publicznych, np. w budownictwie przez firmy produkujące materiały budowlane, jakoś dziennikarze o tym nie piszą.

 • an9991

  Oceniono 8 razy 6

  Większość ludzi na tym forum oburza, że lekarze zaczęli wreszcie, po dziesiątkach lat otrzymywania marnych pensji, zarabiać niezłe pieniądze. Z cała pewnością nie są to (względnie) zarobki, które możnaby porównywać z pensjami w innych krajach Europy czy szeroko rozumianego Zachodu. To nie jest przecież jakiś reglamentowany zawód. Każdy może studiować medycynę. Trzeba było się uczyć a nie wylewać teraz swoje frustracje na forach internetowych.
  Zbyt bliska współpraca z firmami farmaceutycznymi nie jest może najlepszą formą dodatkowego zarobkowania, ale nie jest to zabronione. I pomimo opinii wiekszości, lekarze nie ryzykują zdrowia pacjentów dla paru złotych. Szkoda, że nie mówi się otych wszystkich przypadkach, kiedy naciągają firmy na darowizny leków (często drogich) dla pacjentów. No ale przecież to Polska.

 • doriano123

  Oceniono 3 razy 3

  Kto wypełniał 20 ankiet? Mi w życiu zaproponowali 2. Więcej za tym ganiania niż zarobku, nie mówiąc o smrodzie. 20 pacjentów i zarabiasz 2 tyś. Po co komu durne ankiety.

 • house_md

  Oceniono 1 raz 1

  Jak dziennikarze i politycy (zwłaszcza senator Bolesław P, i Bartosz A. ) zaczynają wypowiadać się o korupcji wśród lekarzy to przypomina mi się cytat z Sienkiewicza:
  "Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni" .

 • raster10

  Oceniono 3 razy 1

  należy jednak uściślić - że płatne ankiety to w tej chwili wyłącznie domena firm generyczncyh produkujących zamienniki. Firmy te i ich badziewne produkty wychwalane sa pod niebiosa bo rzekomo takie same a tańsze - prawda jest inna. Producenci podróbek, produkowanych w 99% na bazie indyjskich i pakistańskich substancji czynnych zabijają się między soba, korumpuja apteki i lekarzy - a traci pacjent. Traci bo przebadany, dobry lek oryginalny nieraz jest droższy o kilak zł lub w niemal tej samej cenie - a w aptece proponują w świetle prawa syf zamiennik. Pacjenci - wykupujcie to co na recepcie a nie to co aptekarzyna wam wciska.

 • ucago

  Oceniono 4 razy 2

  A kto, kurna, ma wypełniać ankiety o działaniu leków? Babka klozetowa.
  Kiedyś to się nazywało Reklama, a teraz Korupcja.
  Debilny kraj gdzie jeden zazdrości drugiemu. Już Bismark wypowiadał się na ten temat i miał rację.
  Każdy chce żeby były drogi i autostrady byle nie w pobliżu jego domu. Każdy chce by powstawał firmy i przedsiębiorstwa, byle dalej od jego działki.
  I co ciekawe każdy chce by powstawały wiatraki energetyczne l maszty telefoniczne - byle na mojej działce!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje