20 ankiet i zarabiasz 1 tys. zł. Jak w Polsce korumpuje się lekarzy

16.05.2013 09:38
Lekarz

Lekarz (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

- Współpraca specjalistów z firmami farmaceutycznymi pozostaje w sferze niedomówień. Nikt się tym nie chwali, ale także nie uważa takich praktyk za naganne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", który rozmawia z lekarzami o korupcji.
Od 2016 roku pacjenci będą mogli sprawdzać, z jakimi firmami farmaceutycznymi współpracuje lekarz. Obowiązek jawności wprowadza europejska organizacja zrzeszająca firmy tej branży, czytamy w dzienniku.

Jak teraz wygląda korumpowanie przez firmy farmaceutyczne? - Kiedy potrzebuję wyjechać na kongres, zwracam się do firmy, z którą mam dobre kontakty, by opłaciła uczestnictwo - przyznaje w rozmowie z "DGP" jeden ze specjalistów z Warszawy.

Inny sposób to ankiety, które specjaliści dostają od przedstawicieli medycznych. Lekarze mają zaznaczać, jak pacjenci reagują na dany lek. Za każdą ankietę otrzymują kilkadziesiąt złotych. - Można więc wypełnić 20 od ręki i zarobić 1 tys. zł - mówi jeden z lekarzy. Firma nie korzysta z wyników ankiety, lecz chce, by lekarz sprzedawał konkretny lek.

Więcej czytaj w "Dzienniku Gazecie Prawnej">>

Zobacz także
Komentarze (185)
Zaloguj się
 • dyrdy.mal

  Oceniono 177 razy 99

  Niemozliwe... Przeciez w Polsce lekarze przymieraja glodem (a 1000zl to dla nich pieniadze nieosiagalne) no i sa nieskazitelni - oni nawet dla tego tysiaca sie nie dadza "przekupic". To wszystko wymysl firm farmaceutycznych nastawiony na destabilizacje i oczernianie polskiego nieskazitelnego srodowiska medycznego. Naczelna Izba Lekarska powinna natychmiast wytoczyc proces gazecie (na minimum 30mln zl).

 • bruford

  Oceniono 116 razy 76

  Te , pismak ... a będzie o giftach od firm dla dziennikarzy na konferencjach prasowych ? Będzie o samochodach "do testowania" ? Może jakaś seria wywiadów z pracownikami od PR-u różnych firm - proponuję roboczy temat "pozyskiwanie życzliwości dziennikarza" :) No i jakieś nazwisko dziennikarza co nie wziął torby z giftami i nie zeżarł lunchu po konferencji ... chociaż jedno :)

 • tirinti

  Oceniono 93 razy 63

  Pracowałem w firmie co takie multimedialne ankiety robiła.
  Ankietę lekarz dostawał zainstalowaną na pomocy naukowej, czyli iPadzie, oczywiście nikt nie zabierał pomocy naukowej po zakończeniu ankiet.
  JEst jeszcze metoda na szkolenie. Od jakiegoś czasu lekarz musi siecały czas doszkalać co musi być potwierdzone punktami zdobytymi na testach po szkoleniach. Takie szkolenia często organizują towarzystwa, które się utrzymują z dotacji firm farmaceutycznych. Te towarzystwa rekomendują leki, oczywiście tylko przypadkowo firm sponsorujących, oraz przeprowadzają szkolenia dla zaproszonych przez siebie lekarzy, przypadkiem przepisujących dużo leków sponsora. Te szkolenia również czysto przypadkowo mają banalnie proste pytania i całkiem dobry katering.

 • skiter

  Oceniono 95 razy 51

  "jak się korumpuje lekarzy?"
  Łatwiutko.
  Tak, jak się "deprawuje" prostytukę - mówi się chodź - ona na to czeka przecież.

 • kezugo

  Oceniono 74 razy 44

  Pensje lekarzy na poziomie 8000 netto + kilka tysięcy dodatkowo za dyżury nie należą do rzadkości a wręcz są częste. Dodatkowo prywatna praktyka dodatek od firm farmaceutycznych. Miło jest

 • koichiro2020

  Oceniono 46 razy 42

  Wypełnianie tych ankiet nazywa się uczestnictwem w badaniu rynkowym. Lekarz dostaje wynagrodzenie a firma farmaceutyczna robi z tych ankiet opracowanie naukowe, żeby nikt nie mógł się potem przyczepić. Sam kiedyś pracowałem przy takim badaniu i od środka widziałem jak działa ten biznes. To co dostają lekarze liniowi to pikuś. Prawdziwe kokosy zgarnia tzw. "grupa A" czyli ordynatorzy, konsultanci, profesorowie. Szkoda gadać.

 • szela81

  Oceniono 41 razy 27

  A jak przedstawicielowi brakuje targetu na dany lek to idzie do dobrego lekarza z garścią peseli pisze 10 recept, wykupuje refundowane i wyrzuca a płacimy za to MY WSZYSCY

 • jamj

  Oceniono 63 razy 17

  Znowu lekarze "na cenzurowanym". Jakoś akcje w stylu "zniżki na samochody dla parlamentarzystów" nie są traktowane jak korupcja. Daleki jestem od wybielania lekarzy, ale te uogólnienia i wybiórcze działania są szyte grubymi nićmi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje