Graś: Rekonstrukcja rządu w połowie kadencji. To nie będzie zabieg PR-owski

16.05.2013 09:19
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Rekonstrukcja rządu w połowie kadencji - zapowiedział w Kontrwywiadzie RMF FM rzecznik rządu Paweł Graś. Wyjaśniał też sytuację ministrów Nowaka i Muchy oraz proces Tuska z Urbanem. - To prywatny pozew Donalda Tuska za jego prywatne pieniądze. To wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie - stwierdził.
- Będzie rekonstrukcja rządu. Ale wiedzę w tej sprawie posiada wyłącznie premier - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Paweł Graś. I od razu podkreślił, że "nie będzie to zabieg PR-owski czy wymuszony przez opozycję, tylko wynik głębokiej analizy".

Wcześniej w "Graffiti" w Polsat News rzecznik rządu mówił szerzej o planowanych zmianach. - Mniej więcej w lecie tego roku zostanie przeprowadzona gruntowna ocena wszystkich resortów. Na podstawie tej analizy premier będzie podejmował decyzje w stosunku do każdego ministra, każdego resortu. Być może będą to również decyzje personalne - zapowiadał Graś. - Potrzebne jest na pewno nowe otwarcie, nowe powietrze na drugą połowę kadencji - stwierdził.

Graś: Po 6 latach może być odczuwane zmęczenie materiału

Rzecznik rządu dodał, że po sześciu latach sprawowania władzy może być odczuwane zmęczenie materiału. Zapewnił jednak, że Tusk "zadba o to, żeby rekonstrukcja wiązała się nie tylko z zmianami personalnymi, ale też z nową ofertą programową - mającą na celu realizację pierwszego i drugiego expose i uwzględniającą plany poszczególnych resortów na resztę kadencji.

"Nowak składał wyjaśnienia Tuskowi. Skoro został..."

Konrad Piasecki pytał w "Kontrwywiadzie" rzecznika rządu o dwoje ministrów, których akcje ostatnio poszły w dół. Indagowany o to, czy minister transportu Sławomir Nowak przedstawił premierowi wyjaśnienia co do sugerowanych przez "Wprost" koleżeńskich układów z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z rządem, Graś odparł bardzo krótko:

- Pan minister przedstawiał wyjaśnienia premierowi. Skoro został na stanowisku i pełni dalej swoją funkcję, to chyba były przekonujące.

Miasto dopłaciło do Madonny. "Nierozsądne gospodarowanie środkami"

Dziennikarza RMF FM interesował też los Joanny Muchy. Minister sportu jest w ogniu krytyki po tym, jak okazało się, że Stadion Narodowy, zamiast zarobić, stracił na koncercie Madonny ok. 5 mln zł (Ministerstwo Sportu dofinansowało koncert, z raportu NIK wynika, że pieniądze mogły zostać użyte niezgodnie z przeznaczeniem).

- Jest wystąpienie pokontrolne NIK, Ministerstwo Sportu ma teraz czas, żeby do tego wystąpienia się odnieść. Minister Mucha wielokrotnie wyjaśniała tę sprawę, zobaczymy, co na to NIK - mówił rzecznik rządu.

- To na pewno nierozsądne gospodarowanie środkami, ale środki na tzw. "testowe" imprezy na Narodowym zostały w budżecie przewidziane - tłumaczył. - Z dokumentów NCS wynikało, że będzie to impreza dochodowa, na której stadion zarobi. Wyszło, jak wyszło - inaczej.

Tusk kontra "Nie". Sprawa o żart na prima aprilis

W "Kontrwywiadzie" rzecznik rządu odniósł się też do procesu, który Donald Tusk wytoczył Jerzemu Urbanowi - redaktorowi naczelnemu tygodnika "Nie", byłemu rzecznikowi komunistycznego rządu PRL w latach 1981-1989.

Przypomnijmy: 29 marca "Nie" napisało, że za pomocą sprzętu szpiegowskiego udało się podsłuchać rozmowy premiera Tuska z innymi VIP-ami na trybunie honorowej Stadionu Narodowego podczas meczu Polska-Ukraina.

- Dzisiaj wszyscy patrzą na to z innej perspektywy, ale przypomnę ten piątek, gdy ukazał się tekst w "Nie". To było na długo przed prima aprilis. I przypomnę reakcje poważnych komentatorów, dziennikarzy: tekst został przyjęty przez wiele osób ze śmiertelną powagą. Z tej perspektywy należy na to patrzeć. Gdzieś te granice satyry, nawet kiepskiej satyry, muszą być - skomentował Graś.

Rzekomy lobbing Bieleckiego: "Autor artykułu brnie"

Paweł Graś skomentował też aferę wokół domniemanego lobbingu szefa Rady Gospodarczej przy premierze Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz rosyjskiego kapitału w Zakładach Azotowych Tarnów. Działania takie zarzucił byłemu premierowi PiS, powołując się na tygodnik "Sieci".

- Kuriozalna sytuacja: tekst zasadza się na stwierdzeniu, że były szef ABW Krzysztof Bondaryk zostawił raport na biurku premiera. Nie ma [raportu - red.], jest oświadczenie ABW, jest oświadczenie Bondaryka, a autor artykułu dalej brnie - mówił. Czy będzie pozew? - Jeżeli tak, to będzie prywatna decyzja pana Bieleckiego - i pewnie znów będą głosy, że Bielecki chce walczyć z wolnością słowa w Polsce - stwierdził Graś.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (111)
Zaloguj się
 • padraig6

  Oceniono 164 razy 128

  czyli wszystko po staremu Mucha za ladna zeby wyrzucic a Nowak ma zegarki jeszcze z komunii

 • czarnybialyszary

  Oceniono 147 razy 115

  A kiedy ZLIKWIDUJECIE ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY?! Spełnijcie choć JEDNĄ OBIETNICĘ dotyczącą ZWYKŁYCH LUDZI zamiast zajmować się ciągle PIJAREM! GARDZĘ WAMI! SITWA!

 • tylk0p0

  Oceniono 121 razy 95

  Panie Premierze
  Mam prawo jazdy od 20 lat czy mógłbym zostać ministrem transportu? Niestety mam tylko jeden zegarek ale wierzę, że jak zostanę ministrem to się powymieniam.

 • jamj

  Oceniono 93 razy 63

  Czy Graś zrezygnuje z półetatu w rządzie i odda się w całości cieciowaniu u Niemca?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 75 razy 55

  << Graś: Rekonstrukcja rządu dokładnie w połowie kadencji. To nie będzie zabieg PR-owski >>

  Skoro cieć tak mowi, to bedzie dokladnie odwrotnie.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 73 razy 53

  Przestańcie się już kompromitować.

 • remo29

  Oceniono 56 razy 50

  D. Tusk ma widać nad łóżkiem taką kartkę "jutro rekonstrukcja rządu". Wstaje co rano i oddycha z ulgą, że to dopiero jutro.
  --
  parada karzełków

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 48 razy 34

  Brakuje nam gumowych ministrów. A skład rządu lepimy na bieżące potrzeby.
  Wieczny problem PO "Wyrzuci, nie wyrzuci, zostawi, nie zostawi". I jest o czym gadać.

 • a.k.traper

  Oceniono 36 razy 26

  Rekonstrukcja to wzmocnienie i konkretne działanie, bez żadnej szkody można wymienić 3/4 rządu oraz parlamentu. Min. Nowak powinien zostać natychmiast zawieszony za głupie tłumaczenia i zajmowanie się swoja osoba zamiast pracą a tak na marginesie to czym zajmuje się pan Nowak i jakie ma osiągnięcia bo jakoś nie zauważyłem, drogi się buduje w normalnym rytmie, PKP jakie było takie jest, LOT jaki był tak dalej ma problemy, coś przeoczyłem, aaaa, fotoradarów przybyło i to powinien pan Nowak z własnej kieszeni zapłacić.
  Ministerstwo sportu powinno zakończyć działalność i żadnych dotacji z budżetu dla koncertów czy innych imprez, jest impreza bilans ma się zgadzac albo rozpędzić towarzystwo na cztery strony świata i dać chętnemu do zarządzania za odpowiedni procent, dlaczego mamy karmic pasożytu, jeden zabieg i po ptokach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje