Kukiz: Ja tym rządem po prostu gardzę. W Polsce nie ma demokracji

16.05.2013 07:03
Paweł Kukiz

Paweł Kukiz (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

- Tego nie można w kategoriach oburzenia traktować. Do głowy mi nie przyszło, że pojawi się opcja, która przebije wyczyny SLD - zaatakował rząd Donalda Tuska w programie Tak czy nie w Polsat News Paweł Kukiz. Muzyk podkreślał, że instytucja referendum nie jest skuteczna, a w Polsce nie ma demokracji.
- Tego nie można w kategoriach oburzenia traktować. Ja już nawet nie jestem oburzony, ja tym rządem gardzę, mówię zupełnie poważnie. Do głowy mi nie przyszło, że kiedykolwiek może pojawić się opcja, i to przeze mnie wspierana, która przebije w trójnasób wyczyny SLD - mówił w programie "Tak czy nie" w Polsat News Paweł Kukiz.

Jeden z liderów Platformy Oburzonych stwierdził, że w Polsce nie ma demokracji, a jedynym sposobem zmiany sytuacji jest zmiana systemu. Muzyk, który od niedawna zajął się polityką, wrócił do postulatu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i referendów obywatelskich.

Kukiz: W Polsce nie ma demokracji

- Bardzo doceniam to, co zrobiła "Solidarność" w latach 80. Ale w tej chwili nie mamy absolutnie do czynienia z demokracją w Polsce. Chciałbym przywrócenia solidarności oddolnej, a nie odgórnej - mówił Kukiz.

- W Polsce jest demokracja. Gdyby jej nie było, to nie mówiłby pan tych słów w studiu telewizyjnym, ale w sądzie przed wydaniem wyroku - odpowiadał Kukizowi były opozycjonista z lat 80. Zbigniew Janas. Równocześnie przyznał, że kibicuje Platformie Oburzonych jako oddolnemu ruchowi obywatelskiemu, dzięki któremu rozwija się dyskusja o mechanizmach demokracji.

"Mimo referendum Sejm może i tak zrobić swoje"

- Weźmy art. 4 konstytucji, w którym napisano, że naród sprawuje władzę albo przez przedstawicieli, albo przez referendum - odpowiedział Kukiz. - Dlaczego przy wyborach do Sejmu i Senatu nie wprowadzono progu 50-procentowego, jak przy referendum? 13 mln ludzi ma przyjść do urn? A nawet jeśli te 13 mln powie "tak" dla zmiany ordynacji wyborczej, to Sejm ma obowiązek odnieść się do wyniku, ale nie musi go usankcjonować. Czyli mogą powiedzieć: "Naród ma rację, ale się myli, i my zrobimy swoje". Czy to jest demokracja? - pytał Kukiz.

Muzyk powiedział też, że nadal nie ma odpowiedzi ze strony Kancelarii Prezydenta ws. spotkania, o które się starał. Jak zaznaczył, niedługo wraz z liderem "Solidarności" Piotrem Dudą poinformują o swoich dalszych działaniach. Zapowiedział też, że ujawnią, o czym chcieli rozmawiać z Bronisławem Komorowskim.

Zobacz także
Komentarze (423)
Zaloguj się
 • kalendarz13

  Oceniono 494 razy 282

  Chyba zaszła pomyłka , przecież pan Kukiz nie zajmuje się polityką jak napisano bo on gardzi polityką systematycznie !

  Serce się raduje gdy związki zawodowe zajmują się tym czym powinny czyli polityką a nie jakimiś głupimi prawami pracowniczymi , brawo Duda !
  Z tego co pamiętam to prezydent już zapraszał na spotkanie ale Duda akurat nie był przygotowany , więc cieszę się również, że zostanę poinformowany o czym chcieli rozmawiać ( gdyby Duda był akurat przygotowany ).

 • st.bareja

  Oceniono 617 razy 219

  Gardzi rządem ? więc gardzi tą częścią narodu,która ten rząd wybrała !

  Prawicowe ,"chrześcijańskie"wartości budowane na pogardzie dla innego człowieka.

  Alkohol jednak wyżera mózg.

 • harimau666

  Oceniono 480 razy 216

  Pawełek,kiedy idziesz na pielgrzymkę?
  sezon się zaczyna a tam są potrzebni ,,wokaliści" do darcia mordy przez głośniki...
  ........................
  twoją postawą jestem oburzony:)))

 • kac

  Oceniono 413 razy 191

  Nie ma demokracji, rząd się nie podoba.... proszę się wybrać na Białoruś Panie Kukiz może tamta demokracja przypadnie do gustu tak w końcu wybitnemu muzykowi....

 • chi_neng1

  Oceniono 374 razy 178

  "Muzyk powiedział też, że nadal nie ma odpowiedzi ze strony Kancelarii Prezydenta ws. spotkania, o które się starał."

  Ten ma ale "parcie na szklo".... Polityk od siedmiu bolesci . Przechlapal kariere "muzyka", wiec niby dlaczego nie stawiac na "polityka" ? Popularny "zawod" po katastrofie smolenskiej ....Wielu juz zrobilo "oszalamiajaca" kariere, a jeszcze wiecej dazy do tego.

 • marberlin

  Oceniono 411 razy 175

  Jakby w Polsce nie bylo demokracji to ten zapijaczony bezzebny menel nie moglby wygadywac tych pie...ktore wygaduje.

 • kaczkawrydzykach

  Oceniono 281 razy 135

  A kto to jest Kukiz " zapijaczony,bezzebny menel", jak ktoś napisał z parciem na władze. Może,jak zezŚniadek zrobi karierę w PiS?

 • palawan1

  Oceniono 232 razy 130

  A ja gardzę tobą nieuku. 1/ Wbij sobie do głowy że zasady referendum są zawarte w konstytucji uchwalonej wtedy kiedy PO jeszcze nie było.2/ Prezydent nie ma obowiazku spotykac się z każdym dupkiem któremu sie zamarzy polityczna sława.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje