"Polonez na studniówce dyskryminuje". Publikacja KPH dla nauczycieli

Fragment książki KPH ''Lekcja równości''

Fragment książki KPH ''Lekcja równości'' (Fot. tokfm.pl)

PRZEGLĄD PRASY. Nauczyciele powinni podczas lekcji akcentować, że Maria Konopnicka była lesbijką, a do szkół zapraszać zdeklarowanych gejów - zaleca podręcznik, który ma pomóc nauczycielom wspierać homoseksualnych uczniów. Patronatem objęli go minister ds. równości Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Konserwatywni politycy protestują. O sprawie pisze dziś "Rzeczpospolita"
Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz tłumaczy, że patronuje wielu publikacjom. - W Polsce brakuje materiałów, które pomogłyby nauczycielom zrozumieć problemy uczniów nieheteroseksualnych, dlatego zdecydowałam się na ten patronat - wyjaśnia dziennikowi.

Gazeta opisuje, że w podręczniku są m.in. zapisy o tym, że przejawem dyskryminacji osób homoseksualnych są bale studniówkowe, na których jest tańczony polonez (w parach mieszanych). Dodatkowo zaleca się nauczycielom "nie zakładać powszechnej heteroseksualności". Autorzy podręcznika radzą np., by zamiast słów "książę William był obiektem westchnień nastolatek" mówić "był obiektem westchnień wielu nastolatek i nastolatków". Książka jest dostępna na stronie KPH za darmo.

- Wszystko może stać się obiektem krytyki, również ta książka. Jej treść jest jednak bardzo wyważona w porównaniu z podobnymi publikacjami w innych krajach europejskich - zapewnia redaktor książki Jan Świerszcz z Kampanii przeciw Homofobii, a prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreśla, że publikacja jest jedynie "materiałem wspomagającym nauczycieli".

W książce jest również mowa o tym, jak wspierać uczniów o orientacji homoseksualnej. Ale przeczytać też można, że powinno się także mówić otwarcie o orientacji znanych postaci - Władysława Warneńczyka, Juliusza Cezara, Witolda Gombrowicza, Marii Dąbrowskiej czy Marii Konopnickiej, której skłonność do kobiet rozgrzała polską opinię publiczną w listopadzie ubiegłego roku.

Cały artykuł w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Komentarze (509)
"Polonez na studniówce dyskryminuje". Publikacja KPH dla nauczycieli
Zaloguj się
 • polakprawdziwypatriota

  Oceniono 2 razy 0

  W książce KPH nie było ani słowa o tym, że polonez jest przejawem homofobii lub, żeby go zakazać, autor książki napisał tylko, że ZABRANIANIE TAŃCZENIA POLONEZA parom chłopców i parom dziewczyn, jest przejawem dyskryminacji w szkole i trudno się z tym nie zgodzić... Czyli mało tego, że nie chcą go zakazać to jeszcze chcą, żeby poloneza tańczyło więcej osób...

  Gazeta niestety poszła śladem prawackich mediów, które jak zwykle wszystko postawiły na głowie...

  Polecam szersze omówienie tematu poloneza:
  www.homopedia.pl/wiki/Lekcja_R%C3%B3wno%C5%9Bci._Materia%C5%82y_dla_nauczycieli_i_nauczycielek

 • valencia73

  Oceniono 2 razy 0

  Potrzebna ustawa o ochronie niepelnoletnich przed takimi rzeczami-jak na Litwie!

 • marek99az1

  Oceniono 2 razy 0

  Jeżeli faktycznie w tym „podręczniku” są tezy wymienione wyżej znaczy, że weszliśmy w stan jakiejś paranoi. Zgadzam się w pełni z m internautą bosman-plama, że nawet człowiek bardzo tolerancyjny, a za takiego się uważam, może po przeczytaniu tych nonsensów stać się mniej tolerancyjny. A że coś takiego, promuje minister rządu nie mieści się w głowie.
  Przykładem dyskryminacji osób homoseksualnych są bale studniówkowe, na których jest tańczony polonez w parach mieszanych!? W takim razie parytet w wyborach parlamentarnych także jest przykładem homofobii, bo mówi się tylko o kobietach i mężczyznach?

 • klamp

  Oceniono 1 raz 1

  nie trzeba się oburzać - wystarczy to wyśmiać

 • walerianda1

  Oceniono 3 razy 1

  Problem pojawił się wraz z zajęciem stanowisk przez dewiantów seksualnych i zboczeńców. Dopominają się oni na każdym krokuaż do znudzenia info o podtekstach seksualnych a nie tematycznych z danej dziedziny.

 • muki48

  Oceniono 2 razy -2

  Rzygać się chce na ten heteronormatywny świat pełny nienawiści, lęków, uprzedzeń, ślepy na drugiego człowieka, ograniczony w swej tępocie. Świat nadętych bufonów widzących wyłącznie własny czubek nosa. Homoseksualiści to nie jakieś tam ohydztwo które bierze się znikąd.Przychodzą na świat w Waszych "normalnych" rodzinach To ludzie żyjący na co dzień wśród Was. Wszyscy znacie jakiegoś geja lub lesbijkę, czasami tylko o tym nie wiecie. To Wasi krewni i znajomi, sąsiedzi, często najbliższa rodzina. Jak możecie tak nienawidzić? Jak ciężko sobie uzmysłowić że to także Wasze ukochane dziecko,wnuk wnuczka,bratanek ,bratanica może być homo? Że to ono może być wyśmiewane, poniżane i bite? Przyłączycie się? Gdzie będziecie szukać pomocy gdy to stanie się Waszym problemem? Nie wyszydzajcie więc tych którzy chcą temu zapobiec.

 • origamivirgin

  Oceniono 2 razy 0

  Niech podręcznik sobie będzie, ale realizowany na zajęciach z tzw. Wychowania do życia w rodzinie, a nie ogólnie na lekcjach. Kwestia wychowania dziecka pod kątem wartości moralnych powinna leżeć wyłącznie w gestii rodziców, którzy na nie wydają ciężko zarobione pieniądze. Szkoła odpowiada za takie kwestie jak patriotyzm, szanowanie innych w grupie czy dobre wychowanie, ale nie za orientację seksualną, stosunek do seksu czy antykoncepcji. Dla mnie wpychanie tego materiału tak, żeby rodzic nie mógł protestować będzie już indoktrynacją.

  Czemu środowiska LGBT tak się rwą do wychowywania cudzych dzieci? Niech zajmą się własnymi.

  Nie podoba mi się(tak jak wielu ludziom), że kościół stara się ingerować w życie prywatne społeczeństwa. Kto z kim, czy po ślubie, czy aby na pewno po bożemu... I nie życzę sobie żeby grupa jakichś narwanych postępowców kładła moim przyszłym dzieciom do głowy coś co może być niezgodne z ich przekonaniami wtrącając się tym samym na dodatek w moje ich wychowanie. To ja będę je rodzić, płacić za ich ubrania, żywność i edukację bez niczyjego wsparcia, więc chce je wychować po mojemu. Jeśli chcę, żeby same wyrobiły sobie pogląd na sprawę to niech państwo się w to nie wtrąca.

  Swoją drogą najgorszy błąd popełniany przez "tęczowych" jest taki, że nacisk i przymus bardziej zniechęcają niż zachęcają. Nawet pewne grupy, które były nastawione neutralnie zaczynają te środowiska odbierać negatywnie, bo już mają dosyć w kółko Macieju o orientacjach.

 • kato-rznik

  Oceniono 8 razy 2

  Jak czyam te wszystkie homofobiczne wypowiedzi, to mi wstyd, że jestem polakiem.
  Średniowiecze się do internetu dorwało, cholerny zaścianek Europy

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 5 razy 3

  Cóż, widać że PO nagle pokochało i ściaga się z Palikotem w promocji różnych dewiantów.

  Na zdrowie wam to zdecydowanie nie wyjdzie. Postawiliście na złego konia - zyskacie uznanie kilku promili lewaków i feministek i wku.r.wienie a w najlepszym razie zniechęcenie większości społeczeństwa.

  Nawet jeśli chodzi o to by odwrócić uwagę od problemów gospodarczych, to i tak na tym stracicie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje