Potężne tornada przeszły przez Teksas. Co najmniej sześć ofiar, ok. 100 rannych [WIDEO]

16.05.2013 06:20
Tornado w Teksasie

Tornado w Teksasie (fot. StormChasers/Youtube)

Co najmniej sześć osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wyniku przejścia tornad przez północno-wschodnią część stanu Teksas. Najbardziej ucierpiało miasto Granbury. Wichura uderzyła późnym wieczorem, ciemności utrudniły akcję ratunkową. Nie oszacowano jeszcze skali szkód, wiatr uszkodził jednak wiele domów i powyrywał drzewa z korzeniami.
W kilkutysięczne Granbury, oddalona o ok. 50 km od Fort Worth, uderzyły aż trzy tornada. To w tym mieście znaleziono ciała wszystkich sześciu zabitych osób. Według rzeczniczki biura szeryfa hrabstwa Hood, gdzie znajduje się Granbury, wichura zniszczyła kilkadziesiąt domów.

- Mąż widział, jak wiatr uniósł samochód w powietrze - relacjonowała CNN Donna Martin z Granbury. Według sędziego hrabstwa Hood Darrella Cockerhama są doniesienia o zrównanych z ziemią domach, w których znajdowali się ludzie.

Władze wysłały do zagrożonych miejscowości autobusy szkolne, by pomogły w ewakuacji - informuje CNN. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service - NWS) oszacowała, że w regionie mogło przyziemić nawet 10 tornad.

Tornado w TeksasieOkoło 100 rannych. "To tornado skacze jak konik polny"

Policja uznaje 14 osób za zaginione. Przedstawiciel regionalnej policji Roger Deeds uprzedził, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć, bo wciąż trwa akcja przeszukiwania domów na dotkniętych terenach. Według Matta Zavadsky'ego, rzecznika firmy ratownictwa medycznego Med Star Mobile, po przejściu tornad doliczono się na razie około 100 rannych.

Zavadsky powiedział też, że tornada kilkukrotnie przyziemiły - w hrabstwach Hood, Tarrant, Dallas i Parker. - Tego typu tornada skaczą jak koniki polne: przyziemiają, podnoszą się, przyziemiają - mówił. Podkreślił, że pracujące w terenie ekipy ratownicze próbują dotrzeć do ludzi, którzy mogą być uwięzieni lub nie mają jak dostać się bezpieczne miejsce. Akcję ratowniczą utrudnia jednak ciemność nocy.

"Jeśli jesteście na drodze tornada, natychmiast się ukryjcie"

Narodowa Służba Pogodowa ostrzegła, że spostrzeżone przez tzw. spottersów (ludzi, którzy zajmują się poszukiwaniem, filmowaniem i badaniem tornad) szerokie na milę (1,8 km) tornado zmieniło trasę i przemieszczało się w kierunku zamieszkanego przez 15 tys. ludzi teksańskiego miasta Cleburne.

"Jeśli jesteście na jego drodze, natychmiast się ukryjcie, ratujcie życie" - głosi oświadczenie NWS.

Sezon tornad w Stanach Zjednoczonych najczęściej zaczyna się późną zimą w stanach położonych nad Zatoką Meksykańską, a wraz ze wzrastającymi temperaturami wichury przesuwają się na północ. Sezon osiąga szczyt w maju i zazwyczaj kończy się przed początkiem lipca - pisze Reuters.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • june-of-44

  Oceniono 23 razy 11

  Ej co wy piszecie...Zniszczenia są ale bez przesady. Po przejściu tornada zniknęło 300 domów w stylu "american bullshit dream" (czyli wykonanych ze sklejek, paździezy i grubych calowych dech) oraz 500 przyczep kempingowych, które w USA są zakwalifikowane jako "domy"....
  Ot i całe zniszczenia po tornadzie....

 • ponerologia

  Oceniono 6 razy 4

  Skąd wy te njusy bierzecie? Nie możecie sprawdzać bardziej lokalnych źródeł, które mają lepsze rozeznanie?

  National Weather Service podaje, że przynajmniej 10 tornad przetoczyło się wczoraj przez ten rejon północnego Texasu, z tego trzy (!) przeszły przez Granbury.

  Już potwierdzono 6 ofiar śmiertelnych i circa setkę rannych a 14 osób uznano za zaginione.

  dfw.cbslocal.com/2013/05/15/deaths-multiple-injuries-confirmed-from-granbury-tornado/
  (pod powyższym linkiem info jest aktualizowane na bieżąco)

 • katemary73

  Oceniono 8 razy 4

  Czy rownie bardzo sie cieszycie, gdy traby powietrzne przechodza nad Polska i zabieraja budynki i uprawy rolnikom??? Zginely conajmniej trzy osoby, ponad 100 zostalo rannych w jednym tylko miescie. W Cleburne, gdzie mieszkam, zniszczone zostaly dwie szkoly, kilkadziesiat domow, conajmniej trzydziesci rodzin zostalo bez dachu nad glowa... Wszystko trwalo niecale 15 minut....

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 12 razy 2

  Dlaczego oni budują szałasy z patyków, zamiast porządne murowane domy z żelbetowym płaskim dachem.

 • bandierarossa

  Oceniono 9 razy 1

  Zamiast co roku budować szałasy ze sklejki i papy zainwestowali by w budowę domow w technologii WOLFSCHANZE z grubego żelbetu nie do rozjebania nawet przez niektóre bomby. A tak głupie jankesy pieprzą sie co roku :)

 • andrzy

  0

  Ciekawa atrakcja turystyczna, gdyby nie zabijała ludzi.
  ---
  Poszukujemy partnerów handlowych
  starodruki.wordpress.com/2013/05/15/poszukujemy-partnera-handlowego-do-eksportu-map-na-wyspy-brytyjskie/

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 0

  A Dorotka wróciła do Kansas? ;)

 • ponerologia

  0

  No proszę. Mój komentarz sprzed kilkunastu minut o najnowszych doniesieniach w tym temacie szanowna "gazeta.pl" wycięła i po prostu wstawiła własną aktualizację. :)
  Śliczności.

  Ten pewnie też zostanie "zniknięty".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje