Potężne tornada przeszły przez Teksas. Co najmniej sześć ofiar, ok. 100 rannych [WIDEO]

16.05.2013 06:20
Tornado w Teksasie

Tornado w Teksasie (fot. StormChasers/Youtube)

Co najmniej sześć osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wyniku przejścia tornad przez północno-wschodnią część stanu Teksas. Najbardziej ucierpiało miasto Granbury. Wichura uderzyła późnym wieczorem, ciemności utrudniły akcję ratunkową. Nie oszacowano jeszcze skali szkód, wiatr uszkodził jednak wiele domów i powyrywał drzewa z korzeniami.
W kilkutysięczne Granbury, oddalona o ok. 50 km od Fort Worth, uderzyły aż trzy tornada. To w tym mieście znaleziono ciała wszystkich sześciu zabitych osób. Według rzeczniczki biura szeryfa hrabstwa Hood, gdzie znajduje się Granbury, wichura zniszczyła kilkadziesiąt domów.

- Mąż widział, jak wiatr uniósł samochód w powietrze - relacjonowała CNN Donna Martin z Granbury. Według sędziego hrabstwa Hood Darrella Cockerhama są doniesienia o zrównanych z ziemią domach, w których znajdowali się ludzie.

Władze wysłały do zagrożonych miejscowości autobusy szkolne, by pomogły w ewakuacji - informuje CNN. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service - NWS) oszacowała, że w regionie mogło przyziemić nawet 10 tornad.

Tornado w TeksasieOkoło 100 rannych. "To tornado skacze jak konik polny"

Policja uznaje 14 osób za zaginione. Przedstawiciel regionalnej policji Roger Deeds uprzedził, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć, bo wciąż trwa akcja przeszukiwania domów na dotkniętych terenach. Według Matta Zavadsky'ego, rzecznika firmy ratownictwa medycznego Med Star Mobile, po przejściu tornad doliczono się na razie około 100 rannych.

Zavadsky powiedział też, że tornada kilkukrotnie przyziemiły - w hrabstwach Hood, Tarrant, Dallas i Parker. - Tego typu tornada skaczą jak koniki polne: przyziemiają, podnoszą się, przyziemiają - mówił. Podkreślił, że pracujące w terenie ekipy ratownicze próbują dotrzeć do ludzi, którzy mogą być uwięzieni lub nie mają jak dostać się bezpieczne miejsce. Akcję ratowniczą utrudnia jednak ciemność nocy.

"Jeśli jesteście na drodze tornada, natychmiast się ukryjcie"

Narodowa Służba Pogodowa ostrzegła, że spostrzeżone przez tzw. spottersów (ludzi, którzy zajmują się poszukiwaniem, filmowaniem i badaniem tornad) szerokie na milę (1,8 km) tornado zmieniło trasę i przemieszczało się w kierunku zamieszkanego przez 15 tys. ludzi teksańskiego miasta Cleburne.

"Jeśli jesteście na jego drodze, natychmiast się ukryjcie, ratujcie życie" - głosi oświadczenie NWS.

Sezon tornad w Stanach Zjednoczonych najczęściej zaczyna się późną zimą w stanach położonych nad Zatoką Meksykańską, a wraz ze wzrastającymi temperaturami wichury przesuwają się na północ. Sezon osiąga szczyt w maju i zazwyczaj kończy się przed początkiem lipca - pisze Reuters.

Zobacz także
Komentarze (30)
Potężne tornada przeszły przez Teksas. Co najmniej sześć ofiar, ok. 100 rannych [WIDEO]
Zaloguj się
 • andrzy

  0

  Ciekawa atrakcja turystyczna, gdyby nie zabijała ludzi.
  ---
  Poszukujemy partnerów handlowych
  starodruki.wordpress.com/2013/05/15/poszukujemy-partnera-handlowego-do-eksportu-map-na-wyspy-brytyjskie/

 • bandierarossa

  Oceniono 9 razy 1

  Zamiast co roku budować szałasy ze sklejki i papy zainwestowali by w budowę domow w technologii WOLFSCHANZE z grubego żelbetu nie do rozjebania nawet przez niektóre bomby. A tak głupie jankesy pieprzą sie co roku :)

 • shitwelive

  Oceniono 4 razy -2

  tak się właśnie bawi "diabełek" i elity, a jebnięci ludzie myślą że taki wir to zjawisko "pogodowe" - tylko jak nagle na zupełnie płaskim terenie może powstać jakikolwiek pionowy wir powietrzny??? zresztą sami zobaczcie jak koleś w "garażu" opracował metodę metodę tworzenia tornad - mam uwierzyć że był pierwszy niż jajogłowi w przemyśle militarnym??? jedno jest pewne: z roku na rok tornad będzie przybywać w różnych miejscach na Ziemi oraz strat z nich powstałych - tylko czekać jak w Polsce staną się modne ubezpieczenia. www.youtube.com/watch?v=_8ijBadY6go - jak powstaje zjawisko tornada w realu.

 • kharper

  Oceniono 3 razy -1

  przygooop news z kraju przygooopuff

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 12 razy 2

  Dlaczego oni budują szałasy z patyków, zamiast porządne murowane domy z żelbetowym płaskim dachem.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 0

  A Dorotka wróciła do Kansas? ;)

 • june-of-44

  Oceniono 23 razy 11

  Ej co wy piszecie...Zniszczenia są ale bez przesady. Po przejściu tornada zniknęło 300 domów w stylu "american bullshit dream" (czyli wykonanych ze sklejek, paździezy i grubych calowych dech) oraz 500 przyczep kempingowych, które w USA są zakwalifikowane jako "domy"....
  Ot i całe zniszczenia po tornadzie....

 • teaforme

  Oceniono 3 razy -1

  W Texasie juz przeszly poTEZNE Tornados, a w Muskovy nadchodza przed TEZCE i Topielce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje