Fundacja: Żądania Nowaka wobec "Wprost" jak represje

15.05.2013 19:31
Sławomir Nowak

Sławomir Nowak (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje Sławomira Nowaka za jego zapowiedź roszczenia od tygodnika "Wprost" 30 mln zł. Fundacja twierdzi, że tak duża kwota może m.in. być niedopuszczalną ingerencją w wolność słowa, a także może skłaniać dziennikarzy i wydawców do autocenzury.
W zeszłym tygodniu adwokat ministra Nowaka mec. Roman Giertych złożył w warszawskim sądzie wniosek o tzw. zabezpieczenie powództwa, które Nowak chce wytoczyć wydawcy tygodnika. We wniosku adwokat chce sądowego zakazu ewentualnej sprzedaży tytułu "Wprost", bo - jak mówi Giertych - wynika to z tego, że na 20-30 mln zł wyliczył on koszt opublikowania w wielu mediach przeprosin, a tytuł to istotny składnik majątku wydawcy. - To pospolite polityczne pałkarstwo, próba zastraszenia nas i wydawcy - tak sprawę ocenili autorzy publikacji "Wprost".

Może być "efekt mrożący"

W wydanym stanowisku zarząd HFPC zwrócił uwagę na konieczność poszanowania zasady proporcjonalności i adekwatności sankcji o charakterze finansowym w procesach sądowych związanych z prawem mediów do swobody wypowiedzi. Wskazano w nim, że Europejski Trybunał Praw Człowieka uznawał już, że zarówno zbyt wysokie kwoty zadośćuczynienia, jak i obowiązek poniesienia przez media innych nadmiernych kosztów, np. związanych z publikacją przeprosin, mogą wywołać tzw. efekt mrożący oraz stanowić niedopuszczalną ingerencję w wolność słowa.

HFPC podkreśliła, że wysokie koszty publikacji przeprosin przybierają charakter szczególnej represji, a nie zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. - Groźba poniesienia dotkliwych konsekwencji finansowych może negatywnie wpływać na wykonywanie przez media funkcji publicznego kontrolera. Może też skłaniać dziennikarzy i wydawców do autocenzury, niepodejmowania niewygodnych tematów czy unikania trudnych pytań - powiedziała Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.

Giertych ma inne zdanie

Mec. Giertych powiedział, że nie zgadza się z oświadczeniem Fundacji. Powiedział, że orzecznictwo polskich sądów jest takie, że przeprosiny ukazują się w mediach, w których czyjeś dobra osobiste naruszono. - Przeprosiny opublikowane tylko we "Wprost" nie dotrą np. do widzów "Wiadomości" TVP, gdzie była kilkumilionowa oglądalność informacji opartej na tekstach tygodnika - dodał.

Ustosunkowując się do twierdzeń HFPC o konieczności proporcjonalności roszczeń, Giertych podkreślił, że "miarkowanie roszczeń powodów jest rolą sądów, a nie adwokatów". Giertych powiedział, że przyczyną pozwu - który będzie złożony po rozstrzygnięciu przez sąd wniosku o zabezpieczenie powództwa - będzie to, że "Wprost" bezzasadnie sugerował przyjmowanie przez ministra transportu korzyści majątkowych przy kontraktach.

"Wprost" zaatakował Nowaka

W końcu kwietnia "Wprost" napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. Tygodnik opisał m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media. Według autorów artykułu firma dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystały m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy. Ponadto w artykule napisano, że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami.

Nowak zapowiedział wtedy, że skieruje sprawę do sądu, bo tygodnik naruszył jego dobre imię. Oświadczył, że artykuł ma charakter insynuacyjny i oparty został na zestawieniu plotek z faktami. Napisał, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów żadnej firmie.

Kilka dni temu premier Donald Tusk zapewnił, że CBA pilnie zbada sprawę ewentualnych relacji Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. Jak dodał, CBA wszczęło w tej sprawie normalną procedurę, tzw. badania przedkontrolnego.

Zobacz także
Komentarze (171)
Fundacja: Żądania Nowaka wobec "Wprost" jak represje
Zaloguj się
 • zfd3

  0

  Jakoś nigdy nie słyszę głosu protestu profesorostwa Rzeplińskich kiedy Prasa bezkarnie opluwa polaków,
  a sady pozbawiają Obywateli Polskich innego pochodzenia etnicznego niz te osoby od czci i dobrego imienia

 • atlas41

  Oceniono 1 raz 1

  Nowak jest be,Tusk jest be, Giertych jest be, dziennikarze sa be, PO jest be, PiS jest be, PSL jest be, SLD jest be, Ruch Palikota be, Solidarna Polska be, kosciol rzymsko-katolicki jest be, lekarze be, prokuratorzy be, sedziowie be, policjanci be, prawie wszystko i wszyscy be,be,be,beeeeeeeee.........A Polacy, jacy sa Polacy? Cacy? Kto w takim razie mialby zostac nowym min.transportu aby nie byc be? Moze tak krytyczni wobec dzialan Nowaka forumowicze zaproponuja jakiegos godnego sposrod polskiego narodu kandydata. Znalezc latwo nie bedzie.

 • jackie53

  Oceniono 3 razy 1

  Wolność słowa to wolne wyrażanie swoich opinii a nie SZKALOWANIE LUDZI! Najwyższy czas żeby co poniektórzy uświadomili sobie tę "drobną" różnicę. Mogę powiedzieć że rządy Tuska mi się nie podobają bo... ale nie mogę powiedzieć, że jest np złodziejem nie mając na to jakichkolwiek DOWODÓW!

 • e900

  0

  Ja tam bym podał o 30 mln ale funtów a co tam bym się rozdrabniał

 • tygrys102

  Oceniono 1 raz -1

  czego oczekiwać od tuskowego, partyjnego trepa - aparatczyka...KC PO, prawda ?

 • zbyszekjitu

  Oceniono 3 razy 1

  NOWAK zrobiles dobrze!...jezeli cos sie pisze to trzeba dwa razy sie zastanowic czy to jest prawda czy nie....a nie tak sobie palnac aby sensacja zwiekszyc naklad! Dziennikarze /nawiasem mowiac,to zawod podobny do sprzatacza!/ musza wiedziec,ze to co napisza i zostanie wydrukowane pujdzie w swiat...i plama na honorze...nawet jak sprostowana;pozostanie....kiedys jakis przyjemniaczek zawsze moze to wykorzystac przeciwko....Nie lubie tego zawodu ... dziennikarstwo,to najglupszy zawod swiata!!!

 • fragles102

  Oceniono 3 razy -1

  macie POsrane masmedia za swoje
  nie chcieliście mówić prawdy o POmordercach i przekrętach to płaczcie i płaćcie hehe

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy -1

  Giertych najpierw z Kaczorem łamał i naginał prawo.
  A teraz ten faszysta robi to z ludźmi Tuska

 • fjan

  Oceniono 4 razy 0

  Nowak i całe to PO to niby ta " elyta " w Polsce ? Naprawdę to już mądrzejszych ludzi tam nie ma ? Żona Nowakowi wmówiła że jak będzie miał drogie zegarki to będzie mądrzejszy. Pośmiewisko z siebie zrobić łatwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje