Watykan: Skompromitowany kard. O'Brien musi opuścić Szkocję

15.05.2013 15:57
Skompromitowany przez skandal seksualny szkocki kardynał Keith Patrick O'Brien, który w marcu musiał zrezygnować z udziału w konklawe, opuści w ramach pokuty Szkocję - ogłosił dzisiaj Watykan, informując o decyzji papieża Franciszka.
W wydanej nocie watykańskie biuro prasowe oświadczyło: "Eminencja kardynał Keith Patrick O'Brien, emerytowany arcybiskup St Andrews i Edynburga, z tych samych powodów, z jakich postanowił nie uczestniczyć w ostatnim konklawe, w porozumieniu z Ojcem Świętym, opuści Szkocję na kilka miesięcy w celu odnowy duchowej, modlitwy i pokuty. Każda decyzja dotycząca przyszłych losów kardynała będzie uzgadniana ze Stolicą Apostolską" - głosi nota.

Nie miał w sobie dość sił, aby żyć w pełni nauką Kościoła

Skandal z przywódcą szkockich katolików wybuchł w lutym, gdy na jaw wyszło, że dopuszczał się on "niestosownego zachowania" wobec czterech młodych księży i seminarzysty w latach 80. Poza tym okazało się, że kardynał był w wieloletnim związku homoseksualnym. Został nakłoniony do rezygnacji z udziału w konklawe, co było wydarzeniem wyjątkowym.

Ostatnio jego postępowanie wywoływało konsternację strony kościelnej. Po wymuszonej dymisji wyjechał do Irlandii, a następnie wrócił do Szkocji. Kardynał O'Brien udzielił też wywiadu, w którym powiedział, że nie miał w sobie dość sił, aby żyć w pełni nauką Kościoła, i podkreślił, że spotkał się z wieloma wyrazami zrozumienia i przebaczenia.

To pierwsza decyzja podjęta przez papieża Franciszka w sprawie skandalu seksualnego w Kościele.

Zobacz także
Komentarze (77)
Watykan: Skompromitowany kard. O'Brien musi opuścić Szkocję
Zaloguj się
 • wildturkey

  0

  Nie mial sil by zyc zgodnie z nauka kosciola. Wiekszosc anlosasow nie ma tych sil. Dlatego homoseksualizm jest uznany za normalne zachowanie.

 • doomsday

  0

  Polka 38 lat, została dzisiaj zamordowana w Palermo. Prascowała jako gosposia. Mieszkała razem z Rumunką Micaela Gauel , również gosposią. Obie zostały zamordowane przez Rumuna , ex-męża tej ostatniej , Gabriel Dimitro 35 lat , który potem rzucił się pod pociąg . Włoskie media nie podają danych personalnych Polki, poza tym,ze urodziła się w 1975 roku. Polka została znaleziona naga, z workiem plastikowym na głowie. W mieszkaniu Rumunki 34 l. podnajmowała pokój . Micaela zginęła od ciosu maczetą w głowę.

 • waldemar591

  Oceniono 2 razy 0

  Jako zdeklarowany "homofob" mam pewien problem z tym artykułem a raczej z niektórymi komentarzami.

  Czytamy: "...dopuszczał się on "niestosownego zachowania" wobec czterech młodych księży i seminarzysty w latach 80. Poza tym okazało się, że kardynał był w wieloletnim związku homoseksualnym..."

  Rozumiem że do seminariów duchownych nie uczęszczają nieletnie dzieci, zatem xiądz nie jest żadnym "pedofilem", tylko zwykłym pedałem, sodomitą, pederastą, gejem ... (niepotrzebne skreślić).

  Wygląda więc na to że jest to nagonka na "kochającego inaczej" i klasyczny "brak tolerancji" o którą tak bardzo wszak zabiegają pedalskie lobby na całym świecie (z GW włącznie).
  To co tu jest w końcu naganne; utrzymywanie stosunków homo, bycie xiędzem, czy też bycie homo-xiędzem?

  Proszę o wyjaśnienie, ponieważ swoim "faszystowsko-homofobicznym" rozumkiem jakoś nie jestem w stanie ogarnąć tematu.

  Pośle Biedroń! Naszych biją!

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 3 razy 1

  za pokute musi opuscic Szkocje
  i w Polsce bedzie uczyl gimnazjalistow

  po angielsku,

  ale glownie po FRANCUSKU.

 • krzy-czy

  Oceniono 3 razy 1

  w kardynały mianiował go chiba nasza ukochana wojtyła.

 • mafiapuczajewa

  0

  jak to dobrze ze mahomet stwoerzył watykan

 • puszka-3

  Oceniono 1 raz 1

  To ciekaw jestem ilu księży by musiało opuścić Polskę?

 • uczta_baltazara

  Oceniono 3 razy 1

  Pedofila to chyba trzeba do paki wsadzić a nie fundować wczasy. To jakieś kpiny; to czarne bydło zwyczajnie jest bezkarne.

 • arius9

  Oceniono 1 raz -1

  No to gratulacje, wielkie osiagniecie Watykanu.
  Setki gwalcicieli dzieci nadal zyje sobie spokojnie, pewnie nikt ich nie ruszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje