Ruch Palikota chce legalnych klubów konopnych

15.05.2013 13:18
RP zaproponuje możliwość otwierania

RP zaproponuje możliwość otwierania "klubów konopnych", w których można byłoby legalnie uprawiać i palić marihuanę (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Ruch Palikota przygotowuje projekt ustawy zakładający, że co najmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć "klub konopny", w którym uprawialiby i palili marihuanę na własny użytek. - Chodzi o odciągnięcie użytkowników rekreacyjnych od świata przestępczego - przekonuje RP.
- Projekt ma za zadanie odciągnąć użytkowników rekreacyjnych marihuany, bo o takich mówimy, od świata przestępczego, także od takiej marihuany, konopi indyjskich, które niestety, sprzedawane na czarnym rynku od dilera, często są skażone, często są dodawane substancje szkodliwe dla zdrowia powodujące większe uzależnienie - powiedział poseł Michał Kabaciński.

Zapalić będzie można tylko w klubie

Dlatego - jak mówił - RP zaproponuje możliwość otwierania "klubów konopnych", w których można byłoby legalnie uprawiać i palić marihuanę. Ich członkami - jak zaznaczył poseł - mogłyby być wyłącznie osoby pełnoletnie. - Co daje klub konopny? Umożliwia uprawę, a także spożywanie na terenie tego klubu konopi indyjskich. To jest tylko na potrzeby tego klubu, tego nie można dystrybuować - tłumaczył Kabaciński. Jak mówił, nikt jeszcze tego w Polsce nie proponował, by można było uprawiać i palić marihuanę po wcześniejszej rejestracji.

Zgodnie z założeniami projektu grupa co najmniej pięciu pełnoletnich osób mogłaby wystąpić z wnioskiem o zarejestrowanie klubu konopnego. "W ramach zarejestrowanego klubu konopnego możliwa jest uprawa konopi innych niż włókniste, prowadzona wyłącznie w ilości nieznacznej, przeznaczonej na własny użytek członków klubu, na określonej powierzchni w siedzibie klubu konopnego" - czytamy w założeniach do projektu.

Podkreślono tam także, że "konsumpcja środków odurzających lub substancji psychotropowych wytworzonych z upraw, (...) w ilości nieznacznej, przeznaczonej na własny użytek członków klubu jest możliwa wyłącznie w siedzibie klubu".

Za rejestrację klubu odpowiadałby wójt, burmistrz lub prezydent

- Poza klubem nie będzie możliwości palenia, bo to by już wchodziło pod zakaz spożywania - tłumaczy Kabaciński. Poseł podkreśla także, że członkowie klubu nie mogliby udostępniać uprawianej marihuany osobom trzecim. - Miejsce takiego klubu też musi być zabezpieczone przed osobami niepożądanymi (...), by nikt z osób trzecich nie mógł wynieść takich krzaków i ich sprzedawać - powiedział polityk Ruchu.

Zgodnie z założeniami do projektu, rejestracji klubu konopnego dokonywałby wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wniosek o rejestrację klubu konopnego miałby zawierać m.in. oświadczenie wnioskodawców, że dysponują pomieszczeniem zabezpieczonym przed kradzieżą uprawy oraz informację, czy osoby należące do klubu nie były karane za popełnienie przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - Ktoś, kto odpowiadał z artykułu z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nie będzie mógł wnioskować o powołanie takiego klubu konopnego - powiedział Kabaciński.

Kontrola klubów

Poseł, pytany, czy w projekcie będzie mowa o tym, jaką ilość będzie można uprawiać, czy będzie to w jakiś sposób ograniczone, odparł: "Ustawowo tego nie robimy, ponieważ zwracamy się do Ministerstwa Sprawiedliwości, a także do Ministerstwa Zdrowia, aby oni w drodze rozporządzenia określili drogę administracyjną uzyskania pozwolenia na założenie takiego klubu".

Według posła kluby konopne byłyby objęte rejestrem "raz - użytkowników, dwa - miejsca" i byłyby kontrolowane. Na pytanie, kto miałby je kontrolować, poseł odparł: "Najprawdopodobniej organ, który wydaje zarządzenie, zgodę na utworzenie tego klubu, ale również przy współpracy z policją".

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • prinsik

  Oceniono 159 razy 73

  Wóda i papierosy sa wszedzie, malo tego do zakupu zacheca wyrafinowana reklama, dlaczego wiec jednej z namniej szkodliwych uzywek zdrowotnie i spolecznie ktos kto ma ochote i jest doroslym czlowiekiem nie ma prawa sobie przyjac.

  Brawo Palikot choc statystyczne poparcie dla partii obecnie nie jest oszalamiajace to mlodzi i anty-talibo-katole na pewno zaglosuja na Was.

 • west501

  Oceniono 91 razy 31

  Januszu - chyba nie tą drogą. Ważna rzecz, ale ile jest ważniejszych? Przyjdzie na to czas. Prawica niszczy Polskę. Tuskowi są komletnie niekompetentni, a Kaczory to banda świrów. SLD nie ma nic wspólnego z partią lewicową. Już nawet nie ma w tym kraju na kogo glosować. Zapowiadałeś lewicowość, a tymczasem zadajesz się z typem, który antyklerykalność uważa za chorobę, Twoja partia głosowała za wydłużeniem wieku emerytalnego, nie ma żadnych propozycji poprawy tego syfu, które zrobiły tu rządy prawicowe. Do roboty, a nie pokazówki!!!

 • paastafarai

  Oceniono 49 razy 29

  Młody Brytyjczyk, zatrzymany za palenie marihuany we własnym kraju dostaje mandat i może przyjechać uczyć w naszej szkole języka angielskiego. Młody Polak zatrzymany przez policję za tę samą ilość, nie będzie mógł u nas uczyć, bo nie będzie mógł się wykazać świadectwem o niekaralności. Na tej samej podstawie nie będzie mógł też uczyć w Wielkiej Brytanii ani w żadnym innym państwie Unii Europejskiej. Do USA nie dostanie nawet wizy, bo „przestępstwo narkotykowe” traktowane jest tak samo, jak morderstwo. Nikt nie będzie pytał, za co dostał wyrok. Jeśli Panu premierowi leży na sercu dobro młodych ludzi, równie błyskawicznie jak „uporał” się z dopalaczami, powinien zainspirować zmiany legislacyjne  –  aby Polacy nie byli karani za posiadanie małych ilości substancji psychoaktywnych na własny użytek.
  Katarzyna Malinowska-Sempruch

 • wojtas71

  Oceniono 57 razy 25

  BRAWO! Dutkiewicz z Wrocławia chce tak bardzo zrobić Wrocław perłą turystyki. W momencie legalizacji w klubach we Wrocławiu gwarancja sukcesu i przyjazdu tysięcy pozytywnie nastawionych ludzi!!!

 • myszykiszek

  Oceniono 51 razy 23

  Fajne, więc nie przejdzie.

 • realistas

  Oceniono 49 razy 19

  Miekkie narkotyki powinny być tak samo legalne jak papierosy czy alkohol. Powodują ten sam skutek. Nie byłoby wtedy tak rozwiniętej mafii. Oczywiście powinien być odpowiedni podatek od tego.

 • paastafarai

  Oceniono 24 razy 18

  Kryminalizacja narkotyków to XX-wieczny wynalazek Zachodu. Laudanum, opiumowa tynktura, było w wiktoriańskiej Anglii w powszechnym użyciu, a wymyślona w 1886 roku coca-cola do 1903 roku zawierała kokainę. Przed 1915 nie było w USA stanu, który zakazywałby konopi indyjskich, które w Anglii pozostały legalne do lat 20., podobnie jak heroina i kokaina. Zmiany zostały wymuszone wraz z rozwojem armii z poboru i taśmy produkcyjnej według pomysłu Forda. Nikt nie chciał, żeby senne odrętwienie ogarniało żołnierzy maszerujących do bitwy albo robotników pracujących jak maszyny.
  Peter Wilby, Długi koniec prohibicji,

 • calli

  Oceniono 25 razy 13

  Hehe, dobry pomysł - taki Klub Konopny byłby również zarzewiem kultury, sztuki, filmu i literatury w zabitej dechami Polsce (w przeciwieństwie do stowarzyszeń katolickich czy parafialnych, tej kato-narodowej ostoi ciemnoty).

  Brawo Palikoty!

  :)

 • weronika_frota

  Oceniono 12 razy 6

  Kompletnie mi się ten pomysł nie podoba. Żeby człowiek już nie mógł we własnym domu zapalić...
  Rejestrować chcą, wyznaczać miejsca dozwolone. Może jeszcze tatuaż, dla odróżnienia od "normalnego" obywatela?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje