Ruch Palikota chce legalnych klubów konopnych

15.05.2013 13:18
RP zaproponuje możliwość otwierania

RP zaproponuje możliwość otwierania "klubów konopnych", w których można byłoby legalnie uprawiać i palić marihuanę (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Ruch Palikota przygotowuje projekt ustawy zakładający, że co najmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć "klub konopny", w którym uprawialiby i palili marihuanę na własny użytek. - Chodzi o odciągnięcie użytkowników rekreacyjnych od świata przestępczego - przekonuje RP.
- Projekt ma za zadanie odciągnąć użytkowników rekreacyjnych marihuany, bo o takich mówimy, od świata przestępczego, także od takiej marihuany, konopi indyjskich, które niestety, sprzedawane na czarnym rynku od dilera, często są skażone, często są dodawane substancje szkodliwe dla zdrowia powodujące większe uzależnienie - powiedział poseł Michał Kabaciński.

Zapalić będzie można tylko w klubie

Dlatego - jak mówił - RP zaproponuje możliwość otwierania "klubów konopnych", w których można byłoby legalnie uprawiać i palić marihuanę. Ich członkami - jak zaznaczył poseł - mogłyby być wyłącznie osoby pełnoletnie. - Co daje klub konopny? Umożliwia uprawę, a także spożywanie na terenie tego klubu konopi indyjskich. To jest tylko na potrzeby tego klubu, tego nie można dystrybuować - tłumaczył Kabaciński. Jak mówił, nikt jeszcze tego w Polsce nie proponował, by można było uprawiać i palić marihuanę po wcześniejszej rejestracji.

Zgodnie z założeniami projektu grupa co najmniej pięciu pełnoletnich osób mogłaby wystąpić z wnioskiem o zarejestrowanie klubu konopnego. "W ramach zarejestrowanego klubu konopnego możliwa jest uprawa konopi innych niż włókniste, prowadzona wyłącznie w ilości nieznacznej, przeznaczonej na własny użytek członków klubu, na określonej powierzchni w siedzibie klubu konopnego" - czytamy w założeniach do projektu.

Podkreślono tam także, że "konsumpcja środków odurzających lub substancji psychotropowych wytworzonych z upraw, (...) w ilości nieznacznej, przeznaczonej na własny użytek członków klubu jest możliwa wyłącznie w siedzibie klubu".

Za rejestrację klubu odpowiadałby wójt, burmistrz lub prezydent

- Poza klubem nie będzie możliwości palenia, bo to by już wchodziło pod zakaz spożywania - tłumaczy Kabaciński. Poseł podkreśla także, że członkowie klubu nie mogliby udostępniać uprawianej marihuany osobom trzecim. - Miejsce takiego klubu też musi być zabezpieczone przed osobami niepożądanymi (...), by nikt z osób trzecich nie mógł wynieść takich krzaków i ich sprzedawać - powiedział polityk Ruchu.

Zgodnie z założeniami do projektu, rejestracji klubu konopnego dokonywałby wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wniosek o rejestrację klubu konopnego miałby zawierać m.in. oświadczenie wnioskodawców, że dysponują pomieszczeniem zabezpieczonym przed kradzieżą uprawy oraz informację, czy osoby należące do klubu nie były karane za popełnienie przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - Ktoś, kto odpowiadał z artykułu z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nie będzie mógł wnioskować o powołanie takiego klubu konopnego - powiedział Kabaciński.

Kontrola klubów

Poseł, pytany, czy w projekcie będzie mowa o tym, jaką ilość będzie można uprawiać, czy będzie to w jakiś sposób ograniczone, odparł: "Ustawowo tego nie robimy, ponieważ zwracamy się do Ministerstwa Sprawiedliwości, a także do Ministerstwa Zdrowia, aby oni w drodze rozporządzenia określili drogę administracyjną uzyskania pozwolenia na założenie takiego klubu".

Według posła kluby konopne byłyby objęte rejestrem "raz - użytkowników, dwa - miejsca" i byłyby kontrolowane. Na pytanie, kto miałby je kontrolować, poseł odparł: "Najprawdopodobniej organ, który wydaje zarządzenie, zgodę na utworzenie tego klubu, ale również przy współpracy z policją".

Zobacz także
Komentarze (84)
Ruch Palikota chce legalnych klubów konopnych
Zaloguj się
 • szulcu1306

  0

  Nigdy nie rozumiałem zakazu uprawy i palenia marihuany.

  W dobie rozpasanej kradzieży fiskalnej, gdzie władzy brakuje na codzienne funkcjonowanie państwa dodatkowy grosz z akcyzy by się przydał. Dlaczego nikt o tym nie pomyśli? Ludzie przecież i tak palą. A tak zasililiby budżet państwa i jeszcze byli w miarę pewni, że nie palą jakiegoś chemicznego g...wna.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 1 raz 1

  Wczoraj pedalskich dzisiaj narkomańskich a jutro pedofilskich ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  << Na pytanie, kto miałby je kontrolować, poseł odparł: "Najprawdopodobniej organ, który wydaje zarządzenie, zgodę na utworzenie tego klubu, ale również przy współpracy z policją >>

  No to teraz juz wiemy. Kolejne biurwy do zatrudnienia w tanim panstwie. O, by the way, czy komisja "Tanie Panstwo" to nie dawne podworko posla bzdzikota ?

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 0

  laczego piszecie o Palikocie tylko w kontekście marihuany , a może tak przytoczycie info o ustawach , ktore były składane do sejmu przez Klub Palikota nie związane z marychą ?
  Jest ich dosyc sporo .

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  palikot wy się zajmijcie powaznymi sprawami , bo wylądujecie poza sejmem

 • rita57

  Oceniono 4 razy 0

  Palikoty i bez klubów zachowują się i gadają jak PO konopiach ....

 • cillian1

  Oceniono 4 razy -2

  z takim działaniem, to wy k..wa nawet 1% nie zdobędziecie!

  A k..wy watykańskie już piją za to wino.
  na koszt podatnika!

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  ...Ruch Palikota przygotowuje projekt ustawy zakładający, że co najmniej 5 pełnoletnich osób będzie mogło utworzyć "klub konopny", w którym uprawialiby i palili marihuanę na własny użytek.....
  Nie wiedzieć czemu zapomniał o tworzeniu analogicznych "klubów alkoholowych" i "klubów nikotynowych" na własny użytek.
  No cóż, Palikot ma ambicje doprowadzić do unicestwienia Ruchu Palikota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje