Papież: Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi

15.05.2013 12:07
Papież wypuszcza gołębia pokoju podczas audiencji generalnej

Papież wypuszcza gołębia pokoju podczas audiencji generalnej (Fot. Alessandra Tarantino AP)

- Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi - powiedział dziś papież Franciszek podczas mszy w Domu Świętej Marty. Dodał, że duchowni nie są nimi sami dla siebie, lecz muszą służyć ludziom. Słowa papieża przytoczyło Radio Watykańskie.
- Biskup nie jest nim sam dla siebie, ale dla ludu, a ksiądz nie jest dla siebie, ale dla ludu, na jego służbie, by wzrastał, by pasł swoje stado, by bronić go przed wilkami - mówił papież w kazaniu w czasie porannej mszy w watykańskim hotelu, gdzie mieszka od swego wyboru.

- Kiedy ksiądz, biskup podąża za pieniędzmi, lud go nie kocha i to jest znak. Ale on sam też źle kończy - dodał Franciszek. Przestrzegał przed pokusą bogactwa, które "może stać się skąpstwem i próżnością". Papież stwierdził też, że święty Paweł "nie miał konta w banku, pracował".

- Kiedy biskup czy kapłan wykorzystuje owce dla własnych korzyści, nie jest już kapłanem czy biskupem dla ludu, ale to kapłan i biskup, który czerpie z ludu. Św. Augustyn mówi: "Bierze mięso, aby zabrać je owcy, czerpie korzyści, robi interesy i jest przywiązany do pieniędzy, staje się skąpcem".

"Uważajcie na całe stado, zwracajcie uwagę na drapieżne wilki"

W swojej homilii papież nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym św. Paweł zachęcił "starszych" Kościoła w Efezie, aby uważali na siebie i całe stado, aby byli pasterzami, zwracając uwagę na "drapieżne wilki".

- Gdy biskup, ksiądz podąża drogą próżności, wybiera ducha karierowiczostwa i wyrządza dużo zła Kościołowi, ośmiesza się, przechwala się, lubi się pokazywać, jaki jest wpływowy, a lud takiego nie kocha - powiedział Franciszek. Następnie poprosił: "Módlcie się za nas, byśmy byli pokorni, skromni, na służbie ludu".

Zobacz także
Komentarze (203)
Papież: Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 1 raz 1

  Przyjedzie do Polski to " spadnie ze schodow, albo zakrztusi sie kremowka " i po sprawie.

 • jur03

  Oceniono 1 raz 1

  papiezu FRANCISZKU niech CIE BOG prowadzi ......moze cos zmienisz...pomysl o "niesakramentalnych "

 • o_onufry

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, którzy chętnie chodzą w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, i pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [ Marek Ewangelista

 • ya-nek

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiedzialem, ze papiez tak dobrze znal pralata Jankowskiego. Panie swiec nad jego dusza, bo zgodnie z tym co mowi Franciszek, niezbyt szybko on sie z piekla wygrzebie... A i reszta polskich biskupow jest na prostej do piekla drodze.

 • pulkownica

  Oceniono 1 raz -1

  Haja na to może odpowiedzieć.

 • piotrsolo6504

  Oceniono 2 razy 2

  Papież: Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi
  Czekamy na interpretację Episkopatu i arcybiskupa Michalika. Co też papież miał na myśli mówiąc te słowa?

 • toberson

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego w Polsce Ksieza i Biskupi nie nasladuja Chrystusa i zyja w przepych i bogactwach???Mieli zyc biednie jak Chrystus i pomagac innym!!Ci ksieza i biskupi ktorzy zyja w przepychu to antychrysci!!

 • o_onufry

  Oceniono 4 razy 4

  A co na to Flaszka - hodowca danieli pod figurą Niepokalanej Dziewicy?

 • wieguz

  Oceniono 1 raz 1

  Reakcja polskich biskupów na słowa Fraciszka:
  fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/942758_523452761055419_152608213_n.png

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje