Papież: Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi

15.05.2013 12:07
Papież wypuszcza gołębia pokoju podczas audiencji generalnej

Papież wypuszcza gołębia pokoju podczas audiencji generalnej (Fot. Alessandra Tarantino AP)

- Źle kończy biskup czy ksiądz, który podąża za pieniędzmi - powiedział dziś papież Franciszek podczas mszy w Domu Świętej Marty. Dodał, że duchowni nie są nimi sami dla siebie, lecz muszą służyć ludziom. Słowa papieża przytoczyło Radio Watykańskie.
- Biskup nie jest nim sam dla siebie, ale dla ludu, a ksiądz nie jest dla siebie, ale dla ludu, na jego służbie, by wzrastał, by pasł swoje stado, by bronić go przed wilkami - mówił papież w kazaniu w czasie porannej mszy w watykańskim hotelu, gdzie mieszka od swego wyboru.

- Kiedy ksiądz, biskup podąża za pieniędzmi, lud go nie kocha i to jest znak. Ale on sam też źle kończy - dodał Franciszek. Przestrzegał przed pokusą bogactwa, które "może stać się skąpstwem i próżnością". Papież stwierdził też, że święty Paweł "nie miał konta w banku, pracował".

- Kiedy biskup czy kapłan wykorzystuje owce dla własnych korzyści, nie jest już kapłanem czy biskupem dla ludu, ale to kapłan i biskup, który czerpie z ludu. Św. Augustyn mówi: "Bierze mięso, aby zabrać je owcy, czerpie korzyści, robi interesy i jest przywiązany do pieniędzy, staje się skąpcem".

"Uważajcie na całe stado, zwracajcie uwagę na drapieżne wilki"

W swojej homilii papież nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu z Dziejów Apostolskich, w którym św. Paweł zachęcił "starszych" Kościoła w Efezie, aby uważali na siebie i całe stado, aby byli pasterzami, zwracając uwagę na "drapieżne wilki".

- Gdy biskup, ksiądz podąża drogą próżności, wybiera ducha karierowiczostwa i wyrządza dużo zła Kościołowi, ośmiesza się, przechwala się, lubi się pokazywać, jaki jest wpływowy, a lud takiego nie kocha - powiedział Franciszek. Następnie poprosił: "Módlcie się za nas, byśmy byli pokorni, skromni, na służbie ludu".

Zobacz także
Komentarze (203)
Zaloguj się
 • p4-s

  Oceniono 308 razy 296

  "źle kończy" ksiądz czy biskup, który podąża za pieniędzmi"- coś jakby o Rydzyku i hodowcy sarenek.
  hehehe
  Wiwat Franciszek!

 • zigzaur

  Oceniono 268 razy 260

  No, to papież Franciszek nieźle przybergolił Głódziowi, Rydzykowi i innym. Zapraszamy papieża Franciszka do Polski. Ale niech przyleci z pejczem albo pałą.

 • fakiba

  Oceniono 205 razy 189

  No to Rydzyk pewnie zemdlał po takiej informacji i nie wiadomo czy go docucą

 • z-zimny

  Oceniono 192 razy 188

  Biskupi sami o sobie mówią że są biedni, nie mają nic, cierpią niedostatek, głód który czasem nawet miesza w głowie, pamiętacie spragnionego actimelka?.

  No myślał że Daniel to producent kosiarek ogrodowych.

 • dziadekjam

  Oceniono 169 razy 163

  Jakoś tego "złego kończenia" klechów podążających za pieniędzmi, przynajmniej w Polsce, nie widać.

 • harimau666

  Oceniono 131 razy 115

  a nasze episkoPATOLOGI mają się nieźle...
  ba,zapowiada się,że będzie im jeszcze lepiej bo u nas politycy bogobojni jak nigdzie indziej na świecie :)))
  (do kogo ta mowa Franz?
  że polecę klasykiem kato-prawicowym :>Twoje działania to event<)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje