ONZ alarmuje: Zbliżający się cyklon Mahasen zagraża ponad 8 mln ludzi

15.05.2013 11:48
Cyklon Mahasen zagraża 8,2 mln ludzi

Cyklon Mahasen zagraża 8,2 mln ludzi (Fot. jtwccdn.appspot.com)

- Cyklon Mahasen zagraża 8,2 mln ludzi w Indiach, Bangladeszu i Birmie - poinformowała ONZ. Władze Birmy i Bangladeszu ogłosiły ewakuację setek tysięcy osób z miejscowości położonych nad Oceanem Indyjskim.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ostrzegło, że Mahasen najpewniej dotrze do mocno zaludnionych wybrzeży Zatoki Bengalskiej. - Cyklon powinien uderzyć w północną część prowincji Ćittagong (na południowym wschodzie Bangladeszu), i w zależności od końcowej trasy może zagrażać ok. 8,2 mln ludzi w północno-wschodnich Indiach, w Bangladeszu i w Birmie - napisało OCHA w komunikacie.

Setki tysięcy ludzi do ewakuacji

Birmański rząd poinformował, że zamierza przetransportować w bezpieczne rejony ponad 166 tys. mieszkańców zachodniego stanu Arakan, głównie członków muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Według oficjalnych danych dotychczas ewakuowano ok. 27 tys. ludzi.

Silne opady deszczu towarzyszące monsunowi mogą podtopić nisko położone przeludnione obozy, w których w namiotach przebywa ok. 140 tys. muzułmańskich uchodźców. W zeszłym roku opuścili oni swoje domy, uciekając przed przemocą na tle religijnym. W starciach między Rohingya a buddystami zginęło wówczas ok. 200 osób.

Jak pisze agencja AP, niektórzy członkowie tej mniejszości w mieście Sittwe odmówili ewakuacji. - Gdy powiedzieliśmy, że nadchodzi cyklon, nie uwierzyli nam. Nie chcą się stąd ruszać - powiedział przedstawiciel wojska birmańskiego. Rohingya nie mają zaufania do birmańskich władz.

Wielka mobilizacja

- Władze Bangladeszu nakazały ewakuację ludności zamieszkującej rejony nadmorskie - powiedział przedstawiciel lokalnych władz w drugim co do wielkości banglijskim mieście Ćittagong. Dodał, że chodzi o kilkaset tysięcy osób.

Decyzję podjęto po opublikowaniu komunikatu meteorologicznego, z którego wynika, że cyklon może uderzyć już w czwartek - wyjaśnił przedstawiciel władz.

W Bangladeszu zmobilizowano 113 ekip medycznych. - Przeprowadziliśmy wszystkie niezbędne przygotowania, by stawić czoło cyklonowi - powiedział przedstawiciel obozu Rohingya w mieście Cox's

Bazar, Mohammed Kamruzzaman. "Zgromadziliśmy zapasy żywności, przetransportowaliśmy ciężarne kobiety do szpitali. Ekipy medyczne i karetki pogotowia są w gotowości" - dodał Kamruzzaman.

W 2008 roku cyklon Nargis zniszczył deltę rzeki Irrawaddy, na południu Birmy. Zginęło ponad 130 tys. ludzi. Rok wcześniej w wyniku przejścia cyklonu Sidr w Bangladeszu śmierć poniosło ponad 3 tys. ludzi, a 800 uznano za zaginionych.

Zobacz także
Komentarze (13)
ONZ alarmuje: Zbliżający się cyklon Mahasen zagraża ponad 8 mln ludzi
Zaloguj się
 • artefakt-13

  0

  kiedy to nieszczęście ma się stać? ...

 • hankrearden

  Oceniono 5 razy -1

  Będą opodatkowywać niewinnych ludzi z zachodu na budowanie im domów?

 • cowboy66

  Oceniono 26 razy -12

  Ci muzułmani i tak są plaga swiata to nawet gorsza zaraza niż Watykan, im wiecej ich zmiecie tym wiecej miejsca dla bardziej normalnych!

 • szachtar.donieck1979

  Oceniono 9 razy 1

  bida panie,bida

 • iremus

  Oceniono 40 razy -14

  Podoba mi się ten symbol krzyża na zdjęciu. Od razu widać że jest to organizacja katolicka z siedzibą na drugiej półkuli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje