Cimoszewicz: Żaden sąd nie ustalił winnych śmierci Przemyka

15.05.2013 09:03
- Gdyby skupiono się na uczczeniu pamięci Grzegorza Przemyka, a nie na nachalnym uprawianiu polityki, wtedy może nie byłoby tych problemów - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, wyjaśniając, dlaczego SLD nie poparł rocznicowej uchwały
- Nie chciano zaakceptować takich sformułowań, które miały przesądzać o odpowiedzialności konkretnych osób - powiedział w Radiu Zet Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem to właśnie te fragmenty sprawiły, że SLD nie poparł uchwały z okazji rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka.

Nikt nigdy nie wskazał winnych

Zdaniem Cimoszewicza nie można mówić o winie konkretnych osób, bo nikt nie został skazany przez sąd. - Do tej pory żaden sąd nie był w stanie winnych ustalić. Respektując zasady prawa, do takiej uchwały nie można było dojść - powiedział.

Były premier podkreślił, że w rocznicowej uchwale akcenty powinny być rozłożone inaczej. - Nie ma wątpliwości, że Grzegorz Przemyk został zabity i to było okropne. Nie ma wątpliwości, że stało to się po zatrzymaniu go przez milicję. Ale uchwała powinna skupiać się na zamordowanym człowieku i wspomnieniu o nim - stwierdził.

Aktywność zamiast propagandowego picu

Włodzimierz Cimoszewicz negatywnie ocenił też decyzję Donalda Tuska o podaniu do sądu Jerzego Urbana za primaaprilisową publikację w "Nie". - To na pewno nie dodaje premierowi powagi - stwierdził. - Może jeszcze Platforma w ogóle zniesie prima aprilis - ironizował.

Cimoszewicz przyznał też, że są nastroje, które mogą sprzyjać wcześniejszym wyborom, ale mogłoby się to skończyć klęską PO. Stwierdził jednak, że Platforma ma jeszcze szansę na odzyskanie poparcia.

- Rząd nie doszedł jeszcze do ściany, ma dużo przestrzeni. Rząd musi być aktywny, powinien wyciągnąć wnioski z własnych pomyłek. Ale musi być aktywny realnie, a nie PR-owo, nie z objazdami po Polsce i tym picem propagandowym - ocenił Cimoszewicz.

Podkreślił też, że rząd Tuska powinien szukać błędów przede wszystkim we własnych działaniach. - Jak politycy zaczynają mówić, że katastrofie winne są media, to jest już blisko do tej katastrofy - podsumował.

Więcej na stronie Radia Zet

Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • kotek4040

  Oceniono 120 razy 46

  Już myślałem że SLD zrozumiało na czym polegał system w PRL. Już wydawało mi się że to całkiem przyjazna partia. Z twarzą Kalisza (którego już nie ma) Senyszyn, Olejniczaka czy nawet Cimoszewicza i Oleksego. Kilka osób na prawdę lubiłem i bardziej drażniła mnie retoryka PIS niż SLD, które jakby dorosło do nowych wyzwań. Jednak wobec tego co się stało, wobec braku poczucia elementarnej sprawiedliwości, zasłaniania się chorymi i niejasnymi wyrokami nie jestem w stanie patrzeć w ich stronę. Potrzebny był taki kubeł zimnej wody na łeb. Jak widać kanalia pozostanie kanalią.

  Ten sam system działał przecież w NRD i Czechosłowacji. Działał na Węgrzech. U nas było inaczej ? Tam jasne jest dla wszystkich, że funkcjonował aparat represji i totalitaryzm. Natomiast to co zrobilo SLD nie pozostawia żadnych złudzeń. To są ludzie nadal niebezpieczni z bardzo zawężonym tokiem rozumowania i gotowi w każdej chwili do irracjonalnych zachowań w imię własnych interesów. Jeśli bronią idei, które nie mają nic wspólnego z racjonalnym systemem wartości i to nie ważne czy laickim czy katolickim to ręce mi opadły.

  Do SLD. Wbijcie sobie do głowy, że winny był system. Poczucie bezkarności i nieograniczonej władzy doprowadziło między innymi do śmierci niewinnego chłopaka. System zatuszował sprawę i tuszuje do dzisiaj. Ręce mi opadły.

 • blumkwist

  Oceniono 69 razy 19

  SLD tą decyzją pokazuje że jest wierną kontynuatorką PZPR. i że dalej ma zamiar kryć zbrodniarzy komunistycznych. SLD jako twórczą kontynuatorkę tradycji PZPR zależy zlikwidować.

 • rekkoon

  Oceniono 44 razy 10

  Jaką świnią trzeba być, żeby przy takiej wypowiedzi dołączać fotkę radosnego, uśmiechniętego Cimoszewicza. Założę się, że wziętą po prostu z archiwum, bez związku ze sprawą. Kolejne manipulacje "Gazety".

 • alebyk

  Oceniono 118 razy 10

  Cimoszko się zeszmacił ponownie tą wypowiedzią i PO nie powinna kimuchowi pchać senatorskiego stanowiska w dupę następnym razem.

 • cleryka

  Oceniono 24 razy 8

  Sejm jak zwykle przesadził z tą Uchwałą.Dlaczego dopiero po 30 latach wyskoczyli z tym pomysłem,a nie np,10 lat temu? Sp.Przemykowi taka uchwała to o kant rozbić, Poprawcie lepiej posłowie system w dzisiejszej Policji,aby nie winnych nie zabijali strzelając przez pomyłkę. O, je st sporo do roboty!

 • rozterka47

  Oceniono 25 razy 7

  Gdyby skupiono się na uczczeniu pamięci Grzegorza Przemyka, a nie na nachalnym uprawianiu polityki,
  miałoby to sens.
  Wykorzystywanie tej tragicznej smierci politycznie po 30 latach jest moralnym naduzyciem.

 • rozterka47

  Oceniono 17 razy 5

  pan Cimoszewicz jest kednym z bardzij racjonalnych polityków w tym kraju , gdyby śmy mieli więcej racjonalnych polityków po obu stronach sceny politycznej , w tym kraju byłoby lepiej. RZądy oparte na skrajnych ideologiach i emocjach zwsze doprowadzaja panstwa do ruiny . Polska już to nieraz w historii przerabiała , a społeczeństwo niczego się nie nauczyło .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje