Zniszczyli starożytną piramidę Majów, bo potrzebowali kamieni do budowy drogi. "Przerażające"

Dewastacja piramidy Majów w Belize

Dewastacja piramidy Majów w Belize (Fot. Jaime Awe AP)

Buldożery i koparki wjechały na teren jednej z największych piramid Majów w Belize w pobliżu granicy z Meksykiem. Firma budowlana wykorzystała pokruszone kamienie do budowy drogi, informuje Huffington Post. - To przerażające - stwierdził Awe Jaime, Szef Instytutu Archeologii w Belize.
Zniszczenia w Nohmul w północnej części Belize zostały odkryte w ubiegłym tygodniu. Ujawniono zdjęcia, na których widać buldożery kruszące starożytną piramidę. - To trudna do wyobrażenia ignorancja, to jest przerażające - stwierdził Awe Jaime, szef Instytutu Archeologii w Belize.

Wiedzieli, że to starożytna budowla

Ujawnione zdjęcia pokazują koparki i buldożery rozjeżdżające teren kompleksu Nohmul. Robotnicy niemal całkowicie zburzyli starożytną piramidę, a uzyskane z niej tłuczeń został zużyty do budowy jednej z lokalnych dróg.

- Doskonale wiedzieli, skąd biorą kamienie - oburza się Awe Jaime, który twierdzi, że nie sposób było pomylić budowlę Majów z czymkolwiek innym. Dlaczego ją zburzyli? Robotnikom najprawdopodobniej nie chciało się jechać po materiał do pobliskiego kamieniołomu. - To po prostu cholerne lenistwo - podsumował.



Policja szuka sprawców

Policja w Belize prowadzi już śledztwo w sprawie zburzenia piramidy. Choć kompleks Nohmul znajdował się na terenie prywatnym, pod ochroną prawną znajduje się całe starożytne dziedzictwo Majów.

Właściciel firmy budowlanej, która jest oskarżana o dewastację, twierdzi, że nie wiedział o istnieniu jakiejkolwiek starożytnej budowli w tym miejscu. Tymczasem ogromna kamienna piramida była doskonale znana wszystkim lokalnym mieszkańcom. W związku z tym jest prawdopodobne, że szef firmy budowlanej będzie miał postawione zarzuty.

Niszczą ruiny, budują drogi

- Niszczenie prekolumbijskich zabytków i wykorzystywanie kamieni do budowy dróg to stały problem w Belize - twierdzi Arlen Chase, szef Wydziału Antropologii na Uniwersytecie Centralnej Florydy. Chase przypomina, że w taki sposób zdewastowano centrum San Estevan. Zniszczeniu uległy też dwie większe piramidy w Louisville. Niewiele było jednak dewastacji na taką skalę, jak w Nohmul.

Nohmul to prekolumbijska piramida Majów znajdująca się w północnej części Belize. Miała ok. 2300 lat, niektóre źródła podawały nawet, że powstała 3200 lat temu. Była jedną z największych piramid Majów w Belize - miała 33 m wysokości.

Zobacz także
Komentarze (134)
Zniszczyli starożytną piramidę Majów, bo potrzebowali kamieni do budowy drogi. "Przerażające"
Zaloguj się
 • paw_waw

  0

  OBywatele winni bo nie pilnowali rządu który za ich pieniądze powinien odrestaurować budowlę i wywłaszczyć z rąk prywatnych. w ogóle takie dziedzictwo nie powinno się dostawać w prywatne ręce bo wiadomo co się będzie działo.

 • rympalek11

  0

  Brawo. Brawo. I jeszcze raz brawo. Na co komu piramida na której rytualnie mordowano.

 • szesnastusynowbenka

  0

  czego wymagac od katolickiej ciemnoty,

  pojdzie do spowiedzi kierownik budowy,
  powie 'mea culpa' i pasuje , dusza czysta.

  no i szukanie nastepnej piramidy.

 • iupikaiei

  0

  Barbarzyństwo. :(((

 • andrzy

  0

  Nie mogli importować kamienia z Polski? :)
  ---
  Poszukuję partnera handlowego:
  starodruki.wordpress.com/2013/05/15/poszukujemy-partnera-handlowego-do-eksportu-map-na-wyspy-brytyjskie/

 • kunwyscigowy

  Oceniono 3 razy 1

  No i bardzo dobrze droga się przyda, a na co komu pamiątka po wykolejonej cywilizacji krwawych zboczeńców sadystów. Majowie to jedna z tysięcy kart w historii której ludzkość powinna się wstydzić! zrównać z ziemią i wymazać z książek!!! brawo Meksykańscy robotnicy! - niechlujstwo i lenistwo nie przyniosło światu nic złego.
  To pracusie wymyślili bomby atomowe, obozy zagłady tortury podboje itd ! Hitler, Stalin, Aleksander Wielki,Mao i inni psychopaci tyrani - to ludzie pracy i porządku!!!

  Viva Meksykańscy leniwi robotnicy!!!!!!

 • hare-hare

  0

  za 3000lat będzie podwójnie zabytkowa droga---a swoją drogą---sterta kamieni-świętość,dwa patyki skrzyżowane-świętość---gdyby nie kilkudziesięciu genialnych wynalazców to myślenie ludzkości nie zmieniło by się od tysięcy lat

 • oelefante

  Oceniono 3 razy 3

  Robol zawsze będzie robolem, czyli bezmyślnym debilem.
  Czym się różni to, co zrobili robole w Belize od sytuacji, w której polscy robole np. zamurowywują ptaki z młodymi żywcem w ścianach budynków?

 • waw-el

  Oceniono 1 raz 1

  w Belize tez maja takich Sobiesiakow stojacych ponad prawem, tak jak my w Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje