Zniszczyli starożytną piramidę Majów, bo potrzebowali kamieni do budowy drogi. "Przerażające"

15.05.2013 07:55
Dewastacja piramidy Majów w Belize

Dewastacja piramidy Majów w Belize (Fot. Jaime Awe AP)

Buldożery i koparki wjechały na teren jednej z największych piramid Majów w Belize w pobliżu granicy z Meksykiem. Firma budowlana wykorzystała pokruszone kamienie do budowy drogi, informuje Huffington Post. - To przerażające - stwierdził Awe Jaime, Szef Instytutu Archeologii w Belize.
Zniszczenia w Nohmul w północnej części Belize zostały odkryte w ubiegłym tygodniu. Ujawniono zdjęcia, na których widać buldożery kruszące starożytną piramidę. - To trudna do wyobrażenia ignorancja, to jest przerażające - stwierdził Awe Jaime, szef Instytutu Archeologii w Belize.

Wiedzieli, że to starożytna budowla

Ujawnione zdjęcia pokazują koparki i buldożery rozjeżdżające teren kompleksu Nohmul. Robotnicy niemal całkowicie zburzyli starożytną piramidę, a uzyskane z niej tłuczeń został zużyty do budowy jednej z lokalnych dróg.

- Doskonale wiedzieli, skąd biorą kamienie - oburza się Awe Jaime, który twierdzi, że nie sposób było pomylić budowlę Majów z czymkolwiek innym. Dlaczego ją zburzyli? Robotnikom najprawdopodobniej nie chciało się jechać po materiał do pobliskiego kamieniołomu. - To po prostu cholerne lenistwo - podsumował.Policja szuka sprawców

Policja w Belize prowadzi już śledztwo w sprawie zburzenia piramidy. Choć kompleks Nohmul znajdował się na terenie prywatnym, pod ochroną prawną znajduje się całe starożytne dziedzictwo Majów.

Właściciel firmy budowlanej, która jest oskarżana o dewastację, twierdzi, że nie wiedział o istnieniu jakiejkolwiek starożytnej budowli w tym miejscu. Tymczasem ogromna kamienna piramida była doskonale znana wszystkim lokalnym mieszkańcom. W związku z tym jest prawdopodobne, że szef firmy budowlanej będzie miał postawione zarzuty.

Niszczą ruiny, budują drogi

- Niszczenie prekolumbijskich zabytków i wykorzystywanie kamieni do budowy dróg to stały problem w Belize - twierdzi Arlen Chase, szef Wydziału Antropologii na Uniwersytecie Centralnej Florydy. Chase przypomina, że w taki sposób zdewastowano centrum San Estevan. Zniszczeniu uległy też dwie większe piramidy w Louisville. Niewiele było jednak dewastacji na taką skalę, jak w Nohmul.

Nohmul to prekolumbijska piramida Majów znajdująca się w północnej części Belize. Miała ok. 2300 lat, niektóre źródła podawały nawet, że powstała 3200 lat temu. Była jedną z największych piramid Majów w Belize - miała 33 m wysokości.

Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 168 razy 162

  Miała tylko 33m wysokości i właściciel firmy jej nie zauważył.
  Przynajmniej ma poczucie humoru.

 • newroza

  Oceniono 145 razy 127

  Identycznie mamy w Łodzi. Polski sąd uznał właśnie niszczyciela zabytkowego budynku w stylu art-deco za niewinnego bo " nie wiedział" że to zabytek. Oczywiście to bzdura! Prokurator pokazywał jego korespondencje z Wojewódzkim konserwatorem zabytków. Szereg NGOsów stosowało pisma do właściciela bo ten odgrażał się, że budynek rozwali m.in na forach internetowych. Obrażając w wulgarny sposób osoby upominające się o zabezpieczenie zabytku.

  W POLSCE JEST GORZEJ Z WYMIAREM SPRAWIEDLIWOŚCI NIŻ W OPANOWANYM PRZEZ KARTELE MEKSYKU!

 • osnick

  Oceniono 78 razy 74

  Toż to jak świętokradztwo, bezczeszczenie dziedzictwa prastarej cywilizacji!

 • satirre

  Oceniono 79 razy 69

  porażająca głupota, którą trzeba przykładnie ukarać - nie więzieniem - rekordową karą finansową.

 • tacx

  Oceniono 64 razy 42

  Człowiek niszczy całe gatunki i ekosystemy tworzone przez miliony lat...Również bezpowrotnie. W tym kontekście przerażająca jest mniemanie niektórych o wyjątkowości ludzkiego intelektu i o zachowanie jego wytworów. Zamiast pielęgnować piramidy majów (poniekąd słusznie) ludzkość powinna stawiać pomniki własnej głupoty. Postawili w Auschwitz i na wszystkich polach bitew i wojen. Czas stawiać w Amazonii, Antarktyce, w wyzyskiwanym niewolniczo Bangladeszu i zagłodzonej Afryce - najlepiej w postaci kontenerów wywalonej żywności z Europy na którym siedzi symbol tego świata - otyły KONSUMENT - żerny i zachłanny wszystkich i wszystkiego

 • piotr.by

  Oceniono 69 razy 27

  A Polacy w Iraku zniszczyli stanowisko archeologiczne 'Babilon", liczące kilka tysięcy lat, jedno z centrów cywilizacji starożytnej.I co?I nic.Ciemnoty i prymitywu nie trzeba szukać daleko.

 • niewypadek

  Oceniono 44 razy 12

  Mam dla czytelnikow dobra wiadomosc. O ile oczywiscie szkoda tej piramidy I glupota robotnikow jest nie do ogarniecia, to w tym regionie swiata piramidy Majow sa, no moze nie w kazdej wiosce ale w BARDZO wielu. Mniejsze, wieksze bardziej lub mniej zniszczone I nie restaurowane wcale. Powoli sie same rozpadaja. Jest ich wszystkich chyba ok setki albo wiecej I nikt sie nimi nie interesuje. Widac je z lokalnego PKS jak sie przejezdza I nawet przewodniki o nich nie wspominaja. I taka wlasnie zapomniana przez wszystkich piramida stala sie ofiara dewelopera. Smutne ale na co dzien I tak nikt tam nie chodzil I nie remontowal. Taka lokalna ruinka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje