Watykański bank odtajnia działalność. "Przełomowe wydarzenie"

15.05.2013 07:01
Watykański bank Instytut Dzieł Religijnych (IOR) wprowadza politykę jawności. Komentatorzy oceniają, że będzie to przełomowe wydarzenie w burzliwej historii tej instytucji, wstrząsanej wielokrotnie skandalami i krytykowanej za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.
Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Media podały, że Ernst von Freyberg podczas pierwszego spotkania z personelem banku zapewnił o swej woli realizacji polityki przejrzystości, aby IOR mógł zostać wpisany na tzw. białą listę instytucji finansowych, spełniających kryteria specjalnego komitetu Rady Europy w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Prezes watykańskiego banku ogłosił również, że będzie miał on zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących, która ma sprawdzać zgodność obowiązujących zasad ze standardami na świecie.

Papież zlikwiduje IOR?

Zapowiedź odtajnienia działalności Instytutu Dzieł Religijnych jest rezultatem licznych apeli o jego pilną reformę, kierowanych przez kardynałów z wielu krajów podczas obrad w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI.

Surowej krytyce poddano wówczas sposób zarządzania bankiem, który przez blisko rok nie miał prezesa, gdy w atmosferze skandalu i wzajemnych oskarżeń zwolniono z tego stanowiska włoskiego finansistę Ettore Gottiego Tedeschiego. On sam po dymisji zarzucał niektórym kardynałom z Kurii Rzymskiej, że torpedowali jego próby realizacji polityki jawności.

Nad bankiem zaczęły się gromadzić tak ciemne chmury, że pojawiły się wręcz głosy, iż papież Franciszek, przygotowujący wraz z doradcami reformę instytucji Watykanu, może nawet IOR zlikwidować. Na razie nowy papież, w ramach polityki oszczędności, zablokował wypłatę dodatków w wysokości 2100 euro miesięcznie pięciu kardynałom nadzorującym Instytut Dzieł Religijnych.

Zobacz także
Komentarze (35)
Watykański bank odtajnia działalność. "Przełomowe wydarzenie"
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Takie apanaże
  Na pewno pobiera:
  " Watykańska Sitwa
  Księcia Lucyfera " .

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Wierzycie w tę jawność?

 • mafjmafj3

  Oceniono 2 razy 2

  kiedy Polski Episkopat zacznie ujawniac
  * ile pieniedzy trafia z budzetu, ile ze skladek
  * ile jedzie do watykanu
  * ile na cele charytatywne

 • z-zimny

  Oceniono 6 razy 6

  Ujawnią, wolne żarty, taka wiedza zaszkodziłaby baaaardzo wielu ludziom, począwszy od rządzących na członkach organizacji przestępczych skończywszy.
  Toż to stajnia Augiasza, nie ma takich wideł na świecie.

 • sarmata

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bedzie zapowiadanej przejrzystosci tak dlugo, jak dlugo bank nie opublikuje stanu kont kardynalow i biskupow. Celem Banku Watykanskiego jest miedzy innymi skrywanie przed maluczkimi milionow zgromadzonych na kontach katolickiej hierarchii. Owieczki i barany moglyby dostac zawalu serca z wrazenia, jakie mogloby w nich wywolac ujawnienie "ubostwa" pasterzy.
  Konieczny jest zakaz przyjmowania przez kler darow i upominkow od wiernych. Powinni dostawac okreslona pensje i nic wiecej, poza oficjalnymi dodatkami. Prezenty powinny isc na rachunek kosciola a nie do kieszeni biskupa czy ksiedza.

 • frakcja-z

  Oceniono 7 razy 5

  nic juz nie uchroni watykanu przed upadkiem :)

  DEMON-TOWNIA

 • tygrysiewicz

  Oceniono 5 razy 3

  Oj Franuś, Franuś... bujać to my, a nie nas, panowie bracia...
  Czyli: Odtajnią, odtajnią... czekaj tatka latka...
  :-(

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Mafia watykańska opracowała swoje metody od czasów wczesnego średniowiecza i jakiś Franciszek tego nie zmieni. Mogą co najwyżej rzucić mediom jakąś płotkę.
  Papież będzie wiedział tylko tyle, ile powiedzą mu mafijni kardynałowie i będzie za nich załatwiał wewnętrzne porachunki, a nikt z zewnątrz nie będzie miał wglądu w watykańską buchalterię.

 • yarrrr

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo dobra wiadomość. Nawet jak nie wszystko ujawnią od razu, to przynajmniej krok w dobrym kierunku. Podejrzewam, że krytykanci na tym forum to ludzie, którym na niczym nie zależy poza pełnym żołądkiem. Po co takie prymitywy wypowiadają się pod taką wiadomością? Oto jest pytanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje