Watykański bank odtajnia działalność. "Przełomowe wydarzenie"

15.05.2013 07:01
Watykański bank Instytut Dzieł Religijnych (IOR) wprowadza politykę jawności. Komentatorzy oceniają, że będzie to przełomowe wydarzenie w burzliwej historii tej instytucji, wstrząsanej wielokrotnie skandalami i krytykowanej za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.
Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Media podały, że Ernst von Freyberg podczas pierwszego spotkania z personelem banku zapewnił o swej woli realizacji polityki przejrzystości, aby IOR mógł zostać wpisany na tzw. białą listę instytucji finansowych, spełniających kryteria specjalnego komitetu Rady Europy w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Prezes watykańskiego banku ogłosił również, że będzie miał on zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących, która ma sprawdzać zgodność obowiązujących zasad ze standardami na świecie.

Papież zlikwiduje IOR?

Zapowiedź odtajnienia działalności Instytutu Dzieł Religijnych jest rezultatem licznych apeli o jego pilną reformę, kierowanych przez kardynałów z wielu krajów podczas obrad w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI.

Surowej krytyce poddano wówczas sposób zarządzania bankiem, który przez blisko rok nie miał prezesa, gdy w atmosferze skandalu i wzajemnych oskarżeń zwolniono z tego stanowiska włoskiego finansistę Ettore Gottiego Tedeschiego. On sam po dymisji zarzucał niektórym kardynałom z Kurii Rzymskiej, że torpedowali jego próby realizacji polityki jawności.

Nad bankiem zaczęły się gromadzić tak ciemne chmury, że pojawiły się wręcz głosy, iż papież Franciszek, przygotowujący wraz z doradcami reformę instytucji Watykanu, może nawet IOR zlikwidować. Na razie nowy papież, w ramach polityki oszczędności, zablokował wypłatę dodatków w wysokości 2100 euro miesięcznie pięciu kardynałom nadzorującym Instytut Dzieł Religijnych.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • tuad27

  Oceniono 42 razy 30

  To zobaczymy jakie majątki Watykan polakom zrabował a my pytamy papieża , kiedy Watykan zwróci polakom zrabowane majątki i nieruchomości ( komisja majątkowa) ?

 • harimau666

  Oceniono 30 razy 22

  odtajnia - ha ha ha haaaa...
  pokaże tyle ile będzie chciał...reszta dowodów bandyckich przekrętów na zawsze zniknie w czeluściach watykańskich lochów,niedostępna niewtajemniczonym...
  żeby takie bzdury pisać...

 • wanda43

  Oceniono 18 razy 16

  Chcał to zrobić już JP I i został zamordowany. Jego nastepca, JPII ukrywał w Watykanie biskupa Marcinkusa, zwanego bankierem Boga i palcem nie kiwnął w sprawie wyjaśnienia śmierci poprzednika. To za jego czasów bank watykanski stal sie najwiekszą pralnia brudnych pieniedzy. BXVI tez sobie odpuścił. Teraz Franciszek robi porządki, oby mu się udalo i oby nie skończył jak JP I.

 • vomitorium1

  Oceniono 15 razy 11

  " ... która ma sprawdzać zgodność obowiązujących zasad ze standardami na świecie."
  to mostów
  na tamizie zabraknie

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 12 razy 10

  "Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę(...)" Czyli mafiozi mają pół roku do przeniesienia swoich wkładów gdzie indziej a nowy prezes pół roku do zatuszowania największych przekrętów. ;)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 13 razy 9

  ""Watykański bank Instytut Dzieł Religijnych (IOR) wprowadza politykę jawności - ahahahahahaha. Dobry żart bladym świtem. To poproszę jeszcze o watykańskie oświadczenie dotyczące wielokrotnie udowodnionych szwindli dokonanych za pontyfikatów Jana Pawła II i Pawła VI.

 • z-zimny

  Oceniono 6 razy 6

  Ujawnią, wolne żarty, taka wiedza zaszkodziłaby baaaardzo wielu ludziom, począwszy od rządzących na członkach organizacji przestępczych skończywszy.
  Toż to stajnia Augiasza, nie ma takich wideł na świecie.

 • frakcja-z

  Oceniono 7 razy 5

  nic juz nie uchroni watykanu przed upadkiem :)

  DEMON-TOWNIA

 • tygrysiewicz

  Oceniono 5 razy 3

  Oj Franuś, Franuś... bujać to my, a nie nas, panowie bracia...
  Czyli: Odtajnią, odtajnią... czekaj tatka latka...
  :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje