"Rzeczpospolita": Ślub nie tylko w urzędzie

15.05.2013 06:23
Małżeństwa w Polsce

Małżeństwa w Polsce (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

MSW, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, szykuje rewolucję dotyczącą ślubów cywilnych. Zamierza wprowadzić czytelne reguły udzielania zgody na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego - donosi "Rzeczpospolita".
Dziś zawieranych jest rocznie ok. 2 tys. takich ślubów. O zgodzie na nie decydują bliżej nieokreślone "ważne względy", a w istocie zdanie urzędnika. Po zmianach proponowanych przez MSW urzędnicy będą mieli w przepisach precyzyjne wskazówki, czym się kierować przy rozpatrywaniu wniosku o taką uroczystość.

Poza urzędem, ale w miejscu "godnym"

I tak, np. ślub będzie można wziąć w pałacu, zamku i na łonie natury, ale pod warunkiem, że miejsce ceremonii będzie godne, a nowożeńcy i goście bezpieczni - wylicza "Rzeczpospolita". - Obiekt musi podkreślać rangę wydarzenia, na pewno w grę wchodzą wszystkie miejsca, które wiążą się z dostojeństwem. Każdorazowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oceni, czy miejsce jest godne - mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodaje, resort chce, by zmiany wprowadzono od 2015 r.

Zawiedzeni mogą być zwolennicy ekstremalnych pomysłów, takich jak ślub w samolocie, pod wodą, gdzie mogą być trudności z zapewnieniem nowożeńcom i gościom bezpieczeństwa.

Więcej w "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 41 razy 23

  No i niech mi ktoś spróbuje wmówic, ze po 89 odzyskaliśmy niepodległośc. Jakiś urząd ma się zgadzac lub nie na miejsce ślubu wolnych [?] obywateli !!! Wolnośc? gó... prawda. Rewolucja nie została wcale dokończona. Dopóki takie będziemy mieli "prawo" dopóty będziemy jedynie imitacją wolnych ludzi. Q-wa wezmę ślub gdzie chcę, i gó... urzędasom, gdzie to będzie. Co za q-wa kraj. Zgadzają się mendy na określone imiona dla dzieci, miejsca ślubów, sposoby pochówku bo im na to pozwoliliśmy. Czas pozbyc się tego zgniłego zestawu politykierów i przepisów.

 • byzgran

  Oceniono 19 razy 17

  to ważny krok w przełamywaniu monopolu Kościoła Katolickiego na piękne uroczystości ślubne. Do tej pory Polacy mieli wybór albo ślub w smutnym USC albo zgięcie karku wobec Watykanu.

  Kolejnym krokiem niech będzie usunięcie symboli watykańskich z polskich urzędów i szkół!

 • heniek300

  Oceniono 14 razy 6

  "MSW, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom...".
  Wszyscy pamiętamy te wielotysięczne demonstracje,domagających się powołania kolejnych urzędników,którzy ustalą nowe nakazy i zakazy.I uregulują w końcu tę palącą,powyższą,kwestię.

 • duitq

  Oceniono 5 razy 5

  Ministerstwo powinno teraz powołać specjalny zespół naukowców do stworzenia odpowiedniej Skali Godności Miejsca. Każde miejsce, w którym miałyby się odbywać śluby będzie musiało zapłacić za ekspertyzę, która skwantyzuje godność miejsca w Jednostkach Godności Miejsca i jak dobrze pójdzie wystawi Certyfikat Godności Ślubnej Miejsca.

 • zgryz3

  Oceniono 5 razy 5

  Nadużywanie wyrazu "godny" zrobiło z niego kawalek papieru toaletowego, który nadaje się tylko do...no. De gustibus non est disputandum, ale akurat w Polsce pierdzistołek będzie orzekał, co jest dla mnie godne. Najbardziej mnie wzruszyło 240 tys. zasiłku godnościowego dla Romaszewskiego, któremu 6 tys. emerytury jego i żony nie pozwalało na godne życie. Mam 1200 zł emerytury, więc żyję niegodnie i chyba jestem ostatnią, kur.wa, szmatą.

 • orion57

  Oceniono 7 razy 5

  mam pomysł może jeszcze "prawo pierwszej nocy"?
  Dlaczego urzędas będzie decydował czy to godne miejsce? dla mnie i mojej wybranej jest - więc wara urzędasom od tego.

 • galareta2

  Oceniono 7 razy 5

  Acha - i znowu coś będzie "po uważaniu" urzędnika ... czyli jak mu będzie pasowało. Tak jak wydawanie leków - reklamowane w TV, a pani aptekarka "po uważaniu" wymaga recepty ... albo nie wymaga - bo ONA tak uważa!
  Żałosny to kraj - wolność, wolność, wolność i swoboda ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje