Dwa kolejne przypadki koronawirusa w Arabii Saudyjskiej

15.05.2013 06:13
Mikroskopowy obraz koronawirusa

Mikroskopowy obraz koronawirusa (Fot. Uncredited AP)

W Arabii Saudyjskiej potwierdzono dwa kolejne przypadki zarażenia się nowym, niebezpiecznym dla ludzi szczepem koronawirusa na wschodzie kraju - poinformowało wczoraj wieczorem saudyjskie ministerstwo zdrowia.
Zarażone to dwie pielęgniarki, które - według resortu zdrowia - są "odpowiednio leczone". Kilkanaście godzin wcześniej saudyjskie władze informowały o czterech nowych przypadkach również na wschodzie kraju. U jednej z zarażonych osób infekcję udało się wyleczyć i pacjent został zwolniony ze szpitala; w przypadku pozostałych trzech osób trwa leczenie - podała Saudyjska Agencja Prasowa.

Wirus zabił już 18 osób

W niedzielę władze w Rijadzie podały, że od czasu zidentyfikowania wirusa w ubiegłym roku w kraju potwierdzono około 30 przypadków zarażeń i zgon 15 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nowy szczep koronawirusa, który uśmiercił do tej pory 18 osób na Bliskim Wschodzie i w Europie, najprawdopodobniej może przenosić się z człowieka na człowieka. Arabia Saudyjska to największe skupisko zarażeń tym wirusem.

Nowy szczep koronawirusa może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), ale w przeciwieństwie do niego m.in. szybko prowadzi do niewydolności nerek. Nowy wirus pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku na Bliskim Wschodzie. Według WHO na świecie potwierdzono dotychczas 30 przypadków. Zmarło 18 chorych, w tym 11 w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę we Francji potwierdzono drugi przypadek zarażenia się nowym szczepem.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje