Dwa kolejne przypadki koronawirusa w Arabii Saudyjskiej

15.05.2013 06:13
Mikroskopowy obraz koronawirusa

Mikroskopowy obraz koronawirusa (Fot. Uncredited AP)

W Arabii Saudyjskiej potwierdzono dwa kolejne przypadki zarażenia się nowym, niebezpiecznym dla ludzi szczepem koronawirusa na wschodzie kraju - poinformowało wczoraj wieczorem saudyjskie ministerstwo zdrowia.
Zarażone to dwie pielęgniarki, które - według resortu zdrowia - są "odpowiednio leczone". Kilkanaście godzin wcześniej saudyjskie władze informowały o czterech nowych przypadkach również na wschodzie kraju. U jednej z zarażonych osób infekcję udało się wyleczyć i pacjent został zwolniony ze szpitala; w przypadku pozostałych trzech osób trwa leczenie - podała Saudyjska Agencja Prasowa.

Wirus zabił już 18 osób

W niedzielę władze w Rijadzie podały, że od czasu zidentyfikowania wirusa w ubiegłym roku w kraju potwierdzono około 30 przypadków zarażeń i zgon 15 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że nowy szczep koronawirusa, który uśmiercił do tej pory 18 osób na Bliskim Wschodzie i w Europie, najprawdopodobniej może przenosić się z człowieka na człowieka. Arabia Saudyjska to największe skupisko zarażeń tym wirusem.

Nowy szczep koronawirusa może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), ale w przeciwieństwie do niego m.in. szybko prowadzi do niewydolności nerek. Nowy wirus pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku na Bliskim Wschodzie. Według WHO na świecie potwierdzono dotychczas 30 przypadków. Zmarło 18 chorych, w tym 11 w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę we Francji potwierdzono drugi przypadek zarażenia się nowym szczepem.

Zobacz także
 • Mikroskopowy obraz koronawirusa Cztery nowe przypadki koronawirusa w Arabii Saudyjskiej
 • FBI: Prezydent Obama otrzymał list z trującą substancją
Komentarze (7)
Dwa kolejne przypadki koronawirusa w Arabii Saudyjskiej
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 1 raz 1

  Ale kolorowy. A w Wiadomościach nic nie mówili, było tylko że Lewandowski przegrał.

 • dziad111

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko patrzeć jak duże koncerny farmaceutyczne wyprodukują szczepionkę na ten wirus(o ile już jej nie mają) Następnie WHO zacznie alarmować, że światowa epidemia jest niemal pewna.
  Przerażone wybuchem epidemii rządy państw z całego świata zaczną masowo kupować tą szczepionkę za grube miliardy dolarów... a firmy farmaceutyczne uzyskają z tego tytułu kolosalne zyski
  oczywiście na końcu okaże się, że żadnej epidemii nie będzie a dane podawane przez WHO były mocno zmanipulowane.

  pamiętacie świńską grypę?

 • snotsnot

  Oceniono 6 razy 4

  To chyba koranowirus...

 • mppmpp

  Oceniono 26 razy 18

  Ekosfera zaczyna się bronić przed największym szkodnikiem wszech czasów: człowiekiem.
  Lekooporne bakterie i śmiertelne wirus oraz zanieczyszczenia zredukują liczebność. Tak musi bronić się system zamknięty jakim jest Ziemia.
  Nie miejcie złudzeń. Jest na s po prostu za dużo jak na taką planetę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje