Dreamliner PLL LOT udaje się na wymianę akumulatorów. Leci z USA do Etiopii

14.05.2013 21:22
 Chińczycy coraz częściej latają LOT-em

Chińczycy coraz częściej latają LOT-em (Fot. Patrick Rodwell REUTERS)

- Pierwszy boeing 787 dreamliner należący do PLL LOT udaje się do centrum serwisowego Boeinga w Etiopii na wymianę akumulatorów - poinformował rzecznik spółki Marek Kłuciński. Chodzi o samolot, który od ponad trzech miesięcy był uziemiony na lotnisku w Chicago.
- Dreamliner wystartował po godz. 19 naszego czasu z lotniska w Chicago. Lot do stolicy Etiopii potrwa ok. 13 godzin - powiedział Kłuciński. Dodał, że za sterami maszyny siedzą polscy piloci. Wyjaśnił, że wymiana akumulatorów w Etiopii potrwa do tygodnia. Jak zaznaczył, odbędzie się to zgodnie z wytycznymi Boeinga zaakceptowanymi przez amerykańskie władze lotnicze.

Jak powiedział rzecznik, samolot, który stoi na płycie warszawskiego Lotniska Chopina, także w maju uda się do Etiopii. Dodał, że oba dreamlinery pod koniec maja mają po naprawie wrócić do przewoźnika. Spółka spodziewa się również do końca maja otrzymać trzeci, nowy B787.

5 czerwca lot rejsowy do Chicago

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami LOT 5 czerwca br. dreamliner uda się w pierwszy rejs do Chicago. Spółka spodziewa się czwarty samolot otrzymać w lipcu, a piąty w sierpniu.

Pod koniec kwietnia samolot boeing 787 dreamliner japońskich linii lotniczych All Nippon Airways (ANA) wylądował na tokijskim lotnisku Haneda po bezproblemowym dwugodzinnym locie testowym. Był to pierwszy próbny lot dreamlinera w Japonii po przerwie spowodowanej awariami akumulatorów w tych maszynach. Na pokładzie samolotu znajdowali się przedstawiciele dyrekcji koncernu Boeing i linii ANA.

Wcześniej komercyjny lot ze stolicy Etiopii Addis Abeby do stolicy Kenii Nairobi odbył dreamliner etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines. Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim - ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W kwietniu amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowane akumulatory do dreamlinerów. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • antypalikot2

  Oceniono 57 razy 43

  "Pożar litowych akumulatorów jonowych" :-)Takie rzeczy tylko w GW. Dno!

 • stary.gniewny

  Oceniono 27 razy 23

  Wreszcie zrozumiałem o co chodzi w informacji że polscy lekkoatleci lecą do Etiopii doładowywać akumulatory

 • wolekkxxx666

  Oceniono 29 razy 15

  Jeszcze LOT włoży w remont tych Linerów z budżetowych pieniędzy z milion dolców i będą mogły w końcu zacząć przynosić straty wożąc pasażerów.

 • siw-y1

  Oceniono 20 razy 8

  A co z silnikiem który padł przy pierwszej próbie lotu po nowe akumulatory ? sam się naprawił ???????????

 • wiel.blondynka

  Oceniono 13 razy 7

  Kolejny pryszczaty pismak GW "zredagowal" gniota.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 15 razy 7

  " Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary. "
  ha ha ha ha

  www.youtube.com/watch?v=rp8hvyjZWHs

 • e-komentarz

  Oceniono 37 razy 7

  "Dreamliner" to "liniowiec marzeń" czy "marzenia o liniowcu"?
  Bo na razie bliższe prawdy jest to drugie określenie...

 • plumgazeta

  Oceniono 6 razy 4

  To już nie żarty i dowcipy.
  Naprawdę jesteśmy 100 lat za murzynami.
  Najnowocześniejszy samolot pasażerski jest serwisowany poza USA tylko w Japonii i Etiopii .
  Może ochojska już nauczyła się budować studnie i zacznie coś robić dla Polski.
  (inny afrykański kraj Nigeria ma najwiekszą po Bolywood i Hollywood produkcję filmów)
  Z kolei największym kościołem katolickim jest bazylika- Wybrzeże Kości Słoniowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje