Zmarła 109-letnia Wielkopolanka, wychowanka siostry kanclerza Bismarcka

14.05.2013 18:23
109-letnia Marianna Mróz zmarła w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach w Wielkopolsce

109-letnia Marianna Mróz zmarła w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach w Wielkopolsce (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

109-letnia Marianna Mróz zmarła w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach w Wielkopolsce. Kobietę wychowała siostra pierwszego kanclerza Rzeszy Ottona von Bismarcka, Helena von Bismarck-Bohlen.
Jedna z najstarszych Polek zmarła w poniedziałek wieczorem; 18 września ukończyłaby 110 lat. Informację o śmierci Marianny Mróz potwierdzono w Domu Pomocy Społecznej.

Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy okazji jej ubiegłorocznych urodzin podkreślali, że mimo stanu zdrowia pozostawała osobą bardzo aktywną i zainteresowaną wieściami ze świata. Kobieta jeszcze w 2011 roku brała udział w wyborach parlamentarnych.

Marianna Mróz urodziła się w 1903 roku. Jako pięciolatka trafiła do sierocińca, który w Marszałkach założyła siostra pierwszego kanclerza Rzeszy Ottona von Bismarcka, Helena von Bismarck-Bohlen. Hrabina Helena uczyła ją języka niemieckiego.

W 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Helena von Bismarck-Bohlen wyjechała do Berlina i zabrała ze sobą podopieczną. Już jako dorosła osoba Marianna Mróz wróciła jednak do Marszałek, a w 1990 r. została pensjonariuszką DPS.

Pytana w 2010 roku o receptę na długie życie zdradziła, że jej sekretem jest skromne jedzenie, bogate w warzywa i owoce, a ubogie w mięso.

Zobacz także
Komentarze (15)
Zmarła 109-letnia Wielkopolanka, wychowanka siostry kanclerza Bismarcka
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy -2

  No i proszę. Tak wygląda "pomoc społeczna". Wychowanka siostry kanclerza Bismarcka, twórcy protoplasty polskiego systemu emerytalnego, do końca życia korzystała z pomocy polskiej opieki społecznej, a nie z tej stworzonej przez braciszka opiekunki. Klasyczny przykład współpracy niemiecko-polskiej - oni hasełka, a my płacenie.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe... kiedyś Bismarck był be, bo germanizował Polaków od małego; teraz jest cacy, bo jego siostra organizowała dzieciom naukę języka niemieckiego, jakąż przenikliwością się musiała wykazać, miała wizję zjednoczonej Europy i w ogóle...

  Oj ludzie, ludzie...

 • ko_menta_tors

  Oceniono 3 razy -1

  najlepiej spotkaj się z nią i wypytaj...

 • wj_2000

  Oceniono 14 razy -6

  Dostrzegam jakieś niedomówienia w tym artykule. Pani Mróz wyjechała do Niemiec jakieś 95 czy 93 lata temu.
  Zmarła w Polsce, czyli powróciła. Czemu nie podano roku powrotu?
  Czy to aby nie jest tak, jak się czyta, że starych Niemców, wymagających opieki lokuje się w Polsce bo taniej? Czy ona nie była przypadkiem 100% Niemką? W każdym razie z języka, obywatelstwa, poczucia przynależności? Przecież jako kilkuletnia sierota trafiła do NIEMIECKIEGO domu sierot, w niemieckiej wówczas Wielkopolsce, a po zmianach granicznych została ewakuowana to tychże (okrojonych terytorialnie) Niemiec.
  Gdzie jest miejsce dla jej polskości? Gdzie ona spędziła tę część życia pomiędzy pełnoletniością a początkiem starczej niedołężności?
  Jeśli moje przypuszczenia są prawdą, to czemu jest to dziwacznie zakamuflowane? Przecież w takim ewentualnym przebiegu życia Pani Mróz nie ma niczego wstydliwego czy nienaturalnego? Czyżby autor sądził, że jest?

 • miroo

  Oceniono 16 razy 8

  Otton to był jakiś tam cesarz niemiecki za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego - był otton pierwszy i pewnie drugi oraz trzeci a może czwarty..

  natomiast Otto von Bismarck to był Otto a nie Otton..

  pl.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck

 • bardzouparty

  Oceniono 4 razy 0

  Ja w sprawie tego innego artykułu, co to nie można go skomentować.
  "Polacy BYLI przeciwko holokaustowi"
  ale:'
  "Polacy SĄ za holokaustem"
  (Kochanowski- Pieśni Wtórne- Pieśń Piąta-
  "Późno przebici puklerza macają")

 • anty_globalista

  Oceniono 16 razy 4

  Nie stosowała diety szczawiowo-mirabelkowej.

  Dietetycy od lat powtarzają, że lekki głód zapewnia długowieczność.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 42 razy -8

  (...)zmarła w Domu Pomocy Społecznej(...)

  Pozdrawiamy rodzinę.
  Życzymy udanych wakacji.

 • patrzy-kat

  Oceniono 34 razy -8

  Wykończyli Ją ZUS- Assassins.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje