Niemieckie MON zmarnowało ponad 1 mld euro. Euro Hawk nie może latać

Fot. WOLFGANG RATTAY REUTERS

1,3 miliarda euro wyrzuciło przypuszczalnie w błoto niemieckie ministerstwo obrony. Zainwestowało w nie dopuszczone do lotu drony. Eksperci od lat ostrzegali przed trudnościami, jakie może mieć Euro Hawk.
Europejskie drony zwiadowcze Euro Hawk, w które - mimo ostrzeżeń - ministerstwo obrony zainwestowało już 1,3 mld euro, nie będą dopuszczone nawet do pracy na poligonach, poinformował dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) na swojej stronie internetowej.

Eksperci od lat ostrzegali przed trudnościami, jakie może mieć Euro Hawk. Siły zbrojne naciskały jednak na ich kupno, a niemiecki MON zachowywał się, jakby wszystko było w najlepszym porządku, cytuje FAZ anonimowego polityka z niemieckiego ministerstwa. Miliony zainwestowano także w przebudowę bazy wojskowej w Jagel (Szlezwik-Holsztyn), gdzie od przyszłego roku miało stacjonować pięć dronów.

Prestiżowy projekt

Bezzałogowe statki powietrzne Euro Hawk zostały rozwinięte przez amerykański koncern zbrojeniowy Northrop Grumman przy współpracy z Europejskim Koncernem Lotniczo-Rakietowym i Obronnym (EADS). EADS, dla którego jest to prestiżowy projekt, dostarczył systemy pokładowe i naziemne wyposażenie rozpoznawcze.

Europejskie drony zwiadowcze nie są wyposażone w system "Sense and Avoid", który automatycznie ostrzega przed kolizjami w powietrzu. System taki wymagany jest w Niemczech i w dalszych 190 państwach, członkach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Euro Hawk mogłyby zatem latać tylko nad obszarami, na których system "Sense and Avoid" nie jest wymagany. Wybór jest niewielki - oceany, Alaska i Grenlandia. Drogą przez Grenlandię leciały w lipcu 2011 drony z zachodniego wybrzeża USA do bazy lotniczej Manching w Bawarii. Amerykański Urząd Lotnictwa Cywilnego nie wyraził zgody na przelot przez terytorium USA.

Niemiecki rząd i ministerstwo obrony argumentowały, że pozwolenia na loty bezzałogowych statków powietrznych wydają nie cywilne, tylko wojskowe urzędy. Teraz nie jest wykluczone, że ministerstwo obrony wycofa się z projektu, donosi FAZ.

Europejskie drony zwiadowcze Euro Hawk mogą lecieć na wysokości do 20 km i bez lądowania przemierzyć do 6 tys. km.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Szparagi Niemieckie media: Niemcy nie wytrzymują tempa. Polacy lepiej pracują
Komentarze (72)
Niemieckie MON zmarnowało ponad 1 mld euro. Euro Hawk nie może latać
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 1 raz 1

  Projekt zostanie uwalony przez pożytecznych srocjalistycznych idiotów i rosyjskich agentów z SPD Bündnis90/Die Grünen i Die Linke którzy za punkt honoru postawili sobie lizanie na kolanach ruskiej dupy

 • pynkyp

  0

  Nie bójcia, czołgi też miały być z tektury

 • oskarw85

  Oceniono 1 raz 1

  Nie widzę tu marnotrastwa. Nowoczesna armia powinna badać wszelkie możliwości rozwoju. To, że politycy jedną z tym możliwości utrącili nie znaczy, że kierunek był zły. Nawet artykuł wymienia, że USA ma podobne przepisy i obostrzenia, ale nikt tam szat nie rwie, bo drony przydały się na wojnach w Iraku i Afganistanie. Jeśli więc argumentacja jest taka, że dronów ma nie być, bo i tak nie będą nigdy(!) walczyć, to może zrezygnować nie tylko z dronów, ale i z armii?

 • gregviii

  Oceniono 1 raz -1

  Przeprojektować model tak by wsadzić tam ten "Sense and Avoid" i drona będzie przydatna.
  To taki wielki problem dorzucić ten system na wieli pokład tego stateczku?

 • proz

  Oceniono 1 raz -1

  "Bezzałogowe statki powietrzne Euro Hawk zostały rozwinięte"

  Gimbusie, wracaj do szkoły!

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 4 razy 4

  Taaa, jasne, Leopardy też wycofają ze względu na brak świateł mijania i ogumienia zimowego... co za imbecyl to przetłumaczył?

 • yamata

  Oceniono 2 razy 0

  He, he... Z tym czarnym krzyżem, wygląda trochę jak V1. Może dobrze, że nie poleci... ;)

 • single_malt

  Oceniono 3 razy 3

  O Boze ! i co my teraz zrobimy ?

 • single_malt

  Oceniono 4 razy 4

  drony w misji bojowej nie moga miec systemu ktory rozglasza ich obecnosc w powietzru dlatego cala ta dyskusja jest sciema bez wielkiego sensu. Do celow cwiczebnych mozna go w kazdej chwili dolozyc i uruchomic.

  Czy pociski Tomahawk maja wlaczony system TAWS ? Pull up Pull up !
  Czy bombowce B2 lataja na misje dobrze oswietlone ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje