Rosyjskie służby zatrzymały w Moskwie agenta CIA

14.05.2013 12:54
Ryan Fogle w rękach agentów FSB

Ryan Fogle w rękach agentów FSB (Fot. HANDOUT REUTERS)

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu w Moskwie obywatela amerykańskiego, któremu zarzuca się próbę werbunku funkcjonariusza rosyjskich służb specjalnych i pracę na rzecz CIA - podały rosyjskie agencje, powołując się na FSB.
Jak sprecyzowano, "agent CIA Ryan C. Fogle, pracujący pod przykrywką trzeciego sekretarza wydziału politycznego ambasady, został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek". Zatrzymano go przy próbie werbunku Rosjanina.

Przy zatrzymanym znaleziono "specjalny sprzęt techniczny, instrukcje przeznaczone dla rosyjskiego obywatela, którego próbował zwerbować, znaczną sumę pieniędzy i środki umożliwiające zmianę wyglądu" - wynika z informacji przekazanych przez FSB.

Amerykańska ambasada nie komentuje sprawy

Strona rosyjska dodała, że mężczyzna po "niezbędnych procedurach został przekazany amerykańskiej ambasadzie". Do tej pory nie ma komentarza ze strony amerykańskiej placówki. Ambasador Michael McFaul, który w chwili ogłoszenia zatrzymania brał udział w sesji pytań i odpowiedzi na Twitterze, odmówił komentarza. Rosyjski MSZ wezwał McFaula do resortu. Ambasador ma się tam stawić jutro.

FSB twierdzi, że "w ostatnim czasie amerykański wywiad kilkakrotnie podejmował próby zwerbowania funkcjonariuszy sił porządkowych i rosyjskich służb specjalnych". Do zatrzymania doszło w czasie, gdy USA i Rosja próbują poprawić wzajemne stosunki.

Rosyjskie telewizje przekazały zdjęcia z aresztowania mężczyzny. Anglojęzyczna telewizja Russia Today opublikowała ponadto fragmenty listu adresowanego do potencjalnego rosyjskiego szpiega. "Możemy zaoferować do miliona dolarów rocznie na drodze długoterminowej współpracy" - napisano.

AP: To zatrzymanie pogorszy stosunki Rosji z USA

Zatrzymanie Fogle'a jest najprawdopodobniej pierwszym przypadkiem oskarżenia amerykańskiego dyplomaty o szpiegostwo w ciągu dekady i z pewnością pogorszy stosunki między obu krajami - komentuje agencja Associated Press.

Do zatrzymania doszło w czasie, gdy USA i Rosja próbują poprawić wzajemne stosunki. Po kwietniowych zamachach w czasie maratonu w Bostonie USA i Rosja zobowiązały się do wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i walki z terroryzmem. W ubiegłym tygodniu Waszyngton i Moskwa ogłosiły plany organizacji międzynarodowej konferencji w celu zakończenia wojny w Syrii.

Zobacz także
Komentarze (146)
Zaloguj się
 • iggy_pop

  Oceniono 71 razy 47

  O, cholera... Moja żona nosi w torebce "środki do zmiany wyglądu" - szminkę, puder i tusz...
  Zaczynam się bać.

  Ciekaw jestem, gdzie podziała "znaczną sumę pieniędzy"...

 • ugrydul

  Oceniono 100 razy 34

  A w Polsce jest ok 30 tys obcych agentów. Nikt ich nie ściga, nikt nie deportuje, pomimo, że noszą charakterystyczne czarne stroje (trochę jak suknia albo szlafrok).
  Nie mają oficjalnych żon ale uprawiają seks z dziećmi.

 • c.t.k

  Oceniono 52 razy 26

  Noc.....tajemnica.......,środki do zmiany wyglądu.......coś
  mi to Antonim pachnie.

 • srull

  Oceniono 42 razy 22

  "środki służące do zmiany wyglądu"

  Ponoć wzorował się na przebraniu Inspektora Clouseau z nadmuchaną papugą na ramieniu a winnym wpadki był przesuwający się nieustannie garb;-)

 • memphis

  Oceniono 23 razy 13

  to napewno Ethan Hunt.... ta wiadomość ulegnie zniszczeniu za 3...2...1...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 37 razy 13

  Marny ten hamburgerowy Dżems Błąd.

 • redlumek

  Oceniono 45 razy 13

  hahaha rosjanie nie tacy głupi nie dali się prowokacji - gdyby złapali prawdziwego agenta CIA słuch by o nim zaginą - a tak to mamy notatki prasowe

 • klechoslawik

  Oceniono 25 razy 9

  Jakie środki do zmiany wyglądu? Peruka i sztuczne wąsy? ;-)

  Jeśli się nudzisz, poczytaj TO!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje