Ruszają prace nad rocznym urlopem rodzicielskim. PO: Nasz projekt to rewolucyjna zmiana

14.05.2013 11:30
Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Tusk: Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. (fot. Maciej Śmiarowski/KPRM)

Sejm rozpoczął dzisiaj prace nad projektami przewidującymi roczny urlop rodzicielski. Prawo do takiego urlopu, na który składają się urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski, mieliby rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. i w późniejszych latach. PO przekonywała dzisiaj, że rządowy projekt jest rewolucyjną zmianą dla rodziców.
Posłowie rozpatrzą cztery projekty zmian w Kodeksie pracy: rządowy oraz trzy poselskie - PiS, SP i SLD. Projekt rządowy przewiduje, że w miejsce dotychczasowego, półrocznego urlopu macierzyńskiego funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Posłowie PO przekonywali dzisiaj, że rządowy projekt ustawy dający prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, to rewolucyjna zmiana. Wyrazili nadzieję, że ustawa wejdzie w życie zgodnie z planem - 16 czerwca.

Pierwotnie rząd planował, że możliwość skorzystania z dłuższego urlopu będzie dotyczyła tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja oburzyła rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch "matek I kwartału". Ich protest poparła część opozycji. Pod koniec kwietnia naprzeciw postulatom wyszedł premier Donald Tusk; wówczas rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Będzie to możliwe dzięki zmianie terminu obowiązywania nowych zasad - nie od 1 września a od 17 czerwca.

Bez szans na roczny urlop dla rodziców dzieci urodzonych w 2012

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał na dzisiejszym posiedzeniem Sejmu, że roczny urlop rodzicielski przesuwa nas w standardach "do krajów skandynawskich, do krajów europejskich, które mają najlepszą politykę prorodzinną". Dodał, że koszt projektowanego urlopu na 2013 r. to ok. 1 mld zł.

Zdaniem ministra roczne urlopy nie zagrażają wypchnięciem kobiet z rynku pracy. - Powrót mam do pracy będziemy też wspierać w ramach Funduszu Pracy. Już teraz uruchomiliśmy programy specjalne i zaproponowaliśmy urzędom pracy, żeby zwracały się do nas z wnioskami o uruchomienie rezerwy właśnie na powrót mam do pracy, na to żeby zachęcać pracodawców - mówił minister.

Kosiniak-Kamysz zastrzegł, że roczny urlop na pewno nie zostanie rozszerzony na rodziców dzieci urodzonych w 2012 r. Matki dzieci urodzonych w tym czasie zachęcone sukcesem tzw. matek pierwszego kwartału lobbują obecnie na rzecz objęcia także ich rocznym urlopem. Dzisiaj mają się też pojawić przed Sejmem. Minister powiedział, że matki te zwróciły się już do niego z prośbą o spotkanie i takie spotkanie się odbędzie. - Nie ma takiej możliwości - powiedział jednak Kosiniak-Kamysz o rozszerzeniu rocznego urlopu na matki dzieci z roku 2012.

Pracodawca może nie uwzględnić wniosku

W wyniku konsultacji społecznych i międzyresortowych do rządowego projektu wprowadzono kilka zmian, m.in. możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego jednocześnie przez oboje rodziców. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni, co oznacza, że każde z nich będzie miało urlop krótszy. Obecnie obowiązuje zasada, że jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni, w tym samym czasie z urlopu może korzystać tylko jedno z nich. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego - tu nic się nie zmieni.

Urlop rodzicielski będzie można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku urlopu dodatkowego. W tej chwili pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o łączenie urlopu z pracą i takie rozwiązanie odnośnie urlopów rodzicielskich zaproponowano w pierwotnej wersji projektu. Uwzględniono jednak postulat pracodawców, aby wniosek pracownika o dopuszczenie go do pracy w niepełnym wymiarze nie był bezwzględnie wiążący, ale aby pracodawca mógł go nie uwzględnić, jeśli nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy. O przyczynie odmowy pracodawca informowałby na piśmie.

Nie więcej niż sześć tygodni urlopu przed porodem

Innym nowym rozwiązaniem w projekcie jest określenie maksymalnego wymiaru urlopu macierzyńskiego, który można wykorzystać przed porodem - nie więcej niż sześć tygodni. Obecnie określony jest minimalny wymiar tego urlopu, co sprawia, że teoretycznie można wykorzystać cały urlop jeszcze przed porodem. W projekcie ujednolicono też terminy zgłaszania pracodawcy chęci skorzystania z urlopu - we wszystkich przypadkach będzie to 14 dni.

PiS w swoim projekcie proponuje sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku jego życia, poprzez umożliwienie matce i ojcu korzystania, tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów miałby wynieść 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodów mnogich - od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby urodzonych dzieci. Miałyby one dotyczyć kobiet, które urodzą dzieci po 1 stycznia 2013 r.

Propozycje PiS miałyby umożliwić rodzicom dzielenie się uprawnieniem do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także dzielenie się urlopem rodzicielskim. Zgodnie z projektem, dodatkowy urlop macierzyński wynosiłby do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tygodni - w przypadku porodu mnogiego. Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługiwałoby obojgu rodzicom.

Urlop rodzicielski wynosiłby do 26 tygodni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Z takiego urlopu mogłaby skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Z urlopu rodzicielskiego można by było skorzystać w całości lub częściach nie krótszych niż 8 tygodni.

SP: Ulgi dla pracodawców, którzy utrzymują miejsca pracy dla rodziców

Podobny projekt wydłużający urlop macierzyński do jednego roku złożył także klub Solidarnej Polski. Według projektu zmiany miałyby objąć wszystkie kobiety, które urodzą dzieci w 2013 r., a łączny wymiar urlopów miałby wynieść 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodów mnogich - od 63 do 69 tygodni w zależności od liczby urodzonych dzieci.

Ponadto Solidarna Polska proponuje wprowadzenie ulgi dla pracodawców, którzy utrzymują miejsca pracy dla rodziców korzystających z urlopu. W projekcie nowelizacji proponuje, by zapowiedzianymi przez rząd przepisami o wydłużeniu urlopów rodzicielskich objąć również matki I kwartału 2013, to znaczy kobiety, które urodziły dziecko od 1 stycznia do 17 marca 2013 r.

SLD: Urlop wychowawczy na dziecko do 5. roku życia

SLD w swym projekcie również proponuje, by przepisami o wydłużeniu urlopów rodzicielskich objąć wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku. Chce ponadto, by z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego mogli korzystać również ojcowie. Sojusz chce też zmiany dotyczącej prawa do opieki nad dzieckiem. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem mającym do 14 lat. SLD proponuje rozszerzyć tę zasadę na kolejne dzieci.

Kolejna propozycja zmiany dotyczy bezpłatnego urlopu wychowawczego. Obecnie można z niego korzystać przez okres do trzech lat, pod warunkiem, że dziecko nie skończyło 4 lat życia. Nowelizacja zakłada, że z prawa do tego urlopu można będzie skorzystać na dziecko do 5. roku życia.

Prace nad projektami, wprowadzającymi roczny urlop rodzicielski, mają się zakończyć 29 maja - wówczas przeprowadzone zostanie drugie czytanie i głosowanie. Sejm pracuje nad projektami na specjalnych, dodatkowych posiedzeniach, by jak najszybciej zakończyć sprawę rocznych urlopów macierzyńskich.

Zobacz także
Komentarze (66)
Ruszają prace nad rocznym urlopem rodzicielskim. PO: Nasz projekt to rewolucyjna zmiana
Zaloguj się
 • bezczel666

  0

  To są wielkie kpiny, mamy podobno rok rodziny a łóżeczko dla dziecka jest obwarowane 23% Vat, za to na trumne tylko 8%. Tak dalej panowie, wszelkie ulgi podatkowe pozabierać i można ogłaszać kolejny sukces tego nieudolnego rządu.

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 2 razy 0

  .
  Rudy oszust wstrzeliwuje sie teraz w mlode matki. One potrzebowaly tego od lat !
  .
  Nie ma na to pieniedzy, budzet juz sie zawali, przyszloroczny bedzie gorszy, zaplaci wiec kto inny, oczywiscie ktos z biednych.
  .
  Bo tu chodzi tylko o procenty platfusow. Nic innego.
  Oszukali juz wszystkich .
  Graja teraz na macierzynskich uczuciach kobiet.
  .
  Jaki to prymityw.
  .

 • szczaw_und_mirabelki

  Oceniono 2 razy 2

  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskakujace;dane;gus;polska;gospodarka;hamuje;jeszcze;mocniej,63,0,1305407.html
  BU HA HA HA wzrost 0,4 proc...
  by zylo sie lepiej

 • mafiapuczajewa

  0

  ciekawe kto będzie karmił dzieciojeby - stary czy podatnik

 • mazur.krzysztof

  Oceniono 2 razy 2

  Rząd zachował się jak populista. Nawiązał do niechlubnej tradycji królów polskich nadających przywileje po to aby zapewnić sobie tron. Dano pieniądze, których w tegorocznym i przyszłych budżetach państwa nie ma.

  Jak powinno być. Na co stać podatników.
  1. Zasiłek macierzyński powinien wynosić tyle ile zasiłek chorobowy, czyli 80 proc. dochodu. Przy okazji należy zlikwidować 100 proc. zasiłek chorobowy w okresie ciąży, co powoduje, że kobiety nadmiernie korzystają ze zwolnień lekarskich w tym okresie (lekarze temu sprzyjają) , a potem się dziwimy, że pracodawcy nie chcą przyjmować młodych kobiet do pracy. Ile powinien wynosić urlop macierzyński? Z perspektywy zdrowia matki, minimalny okres urlopu to 6 tygodni (okres połogu). Z perspektywy zdrowia dziecka to 26 tygodni (rekomendowany okres karmienia dziecka tylko piersią). Obecne 26 tygodni uwzględnia zdrowie dziecka.
  2. Zasiłek rodzicielski powinien wynosić 80 proc. wynagrodzenia jednak nie więcej niż 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia i nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia.
  Przy takich ograniczeniach kwot zasiłków wzrost wydatków budżetu będzie mniejszy. I tak dodatkowe zobowiązania finansowane będą z deficytu, pozostawiając dług następnym pokoleniom.
  12 miesięczny urlop macierzyńsko/rodzicielski zapewni lepszą opiekę nad dzieckiem ale nie liczmy że spowoduje wzrost dzietności .
  krzysztofmazur.blox.pl/2013/04/Zwiekszenie-dzietnosci.html

 • jack3yp

  Oceniono 2 razy 2

  Gdzie jest h a c z y k ?
  Oszustom i łotrom nie należy wierzyć!

 • szary-polak

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy jesteśmy rodzicami: tatusiami, mamusiami, prawda ???
  Fakt, niektórzy nie..Kaczyński, Pawłowicz,Kruk,Szczypińska...itd. Hofman wychowuje dzieck partnera swojej żony.. Ma Adaś serducho....

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 3

  Niech ten roczny urlop rodzicielski będzie finansowany przez Kurię...

 • szary-polak

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński , odbytem HGofmana, zapowiedział : " PiS jak dojdzie do władzy, usunie ustawy PO "....Rydzyk "pobłogosławił "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje