Bielecki lobbował za rosyjskim kapitałem w Azotach? "Brak notatki ABW, nie ma dowodów"

14.05.2013 09:47
Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Były premier Jan Krzysztof Bielecki nie lobbował na rzecz rosyjskiego kapitału w Zakładach Azotowych Tarnów - zapewnił w Kontrwywiadzie RMF FM Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW podkreślił, że nie ma na to żadnych dowodów. Odpowiadał też na pytania od słuchaczy. Depenalizacja posiadania małej ilości narkotyków nie wchodzi w grę - zapowiedział.
- Nie ma notatki ABW, nie ma dowodów, które świadczyłyby o lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz rosyjskiego kapitału w polskiej firmie Zakłady Azotowe Tarnów - powiedział w Kontrwywiadzie RMF FM Bartłomiej Sienkiewicz. Szef MSW odniósł się w ten sposób do informacji PiS, które, powołując się na tygodnik "Sieci" zarzuciło Bieleckiemu - szefowi Rady Gospodarczej przy premierze - lobbing na rzecz Rosjan.

- Wydaje mi się, że tych dowodów nie mamy do czynienia z takim rzemieślniczym działaniem opozycji, która oczywiście korzysta z każdego pretekstu do ataku na rząd - podsumował szef MSW. Dodał, że "nie ma powodu", by w tej sprawie powoływać komisję śledczą.

"Rosyjski kapitał nie pracuje tak, jak byśmy chcieli"

- Nie ma półprywatnych, półoficjalnych notatek pochodzących od szefów służb i od służb. Albo jest notatka, albo jej nie ma - mówił Sienkiewicz. Zaręczył, że gdyby taka notatka istniała, to on by o niej wiedział - i premier też. Pytany o lobbing Aleksandra Kwaśniewskiego w tej samej sprawie stwierdził, że nie widzi tu "żadnego zagrożenia dla państwa, tym bardziej że efekt tego jest dokładnie odwrotny od zamierzonego".

- My w ogóle mamy problem z kapitałem rosyjskim w Polsce. Mamy takie poczucie i przykłady w regionie, że nie zawsze ten kapitał pracuje tak, jak byśmy chcieli - stwierdził Sienkiewicz. I podkreślił, że Polska jest "jedynym krajem w regionie, który do tej pory utrzymuje pewien dystans do inwestycji rosyjskich". Dopytywany, czy inwestycje rosyjskie to element rosyjskich gier w Polsce, szef MSW odparł: "Bywa i tak".

"Rosjanie to trudny sąsiad, ale to nie barbarzyńcy"

- Zniszczenie i zutylizowanie [prezydenckiego] tupolewa byłoby barbarzyńskie. Mamy do czynienia z trudnym sąsiadem, ale nie z barbarzyńcami - podkreślił Sienkiewicz, pytany, co może stać się - właśnie w ramach rosyjskich "gier" - z rozbitym w Smoleńsku prezydenckim samolotem.

Szef MSW odpowiadał też na pytania od słuchaczy, które zacytował prowadzący program Konrad Piasecki. Sienkiewicz mówił m.in., że jest zwolennikiem karania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, a depenalizacja "nie wchodzi w grę". Odniósł się też do pytania o ograniczenie odpłatności urlopów zdrowotnych policjantów - zapowiedział obniżkę do 80 proc."

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • vanrad

  Oceniono 140 razy 58

  Oczywiście wszyscy wierzymy Donaldowi Amber Gold i jego ekipie PO :) przecież czystka w ABW i CBA były po to by wszystko było jasne , uczciwe i przejrzyste :) ehhh Dyzma by się popłakał taki byłby dumny....

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 87 razy 53

  Bieleckiego za jego premierowanie powinni rozliczyć w końcu, bo on póki co ze stołka na stołek skacze.

 • konus33

  Oceniono 50 razy 40

  ta próba prywatyzacji pokazuje dobitnie jak dorabialy się polskie elity na majątku narodowym tutaj sprawa się rypła tylko dlatego że to rosjanie chcieli kupić gdyby niemcy lub francuzi dziś donald tłumaczylby nam dlaczego prywatyzacja azotów była niezbędna dla ich rozwoju i musiał je sprzedać zachodnim inwestorom Tak robiony z kazdym prawie zakładem i robi się dalej dlatego jesteśmy dziadowskim krajem

 • gr_ub_y

  Oceniono 85 razy 35

  Nie mamy pańskiego płaszcza no co nam pan zrobisz?

  A czy przypadkiem szefem ABW nie jest ktoś z Platformy? To by wszystko wyjaśniało!

  A no tak rzeczywiście jest....

  Sami widzicie co się dzieje, Platformę po prostu całą, dosłownie całą trzeba aresztować!

 • kichchi

  Oceniono 61 razy 33

  to tusk tego aferała wyciągnął z niebytu

 • 68jacekw

  Oceniono 8 razy 8

  P.J>K>Bielecki to tzw."gdański aferał".Za jego premierowanie odbył się np.tzw."weekend Bieleckiego".Polegało to na tym,że zmieniały się cła na import elektroniki.Tyle,ze stare wygasały np.30-tego(nie pamiętam miesiąca),a nowe wchodziły od 1-wszego.Tyle ,że ten miesiąc miał 31 dni-więc tego dnia cła wynosiły 0.Firmy zaprzyjaźnione z "liberałami" ściągnęły tego dnia sprzętu za ponad miliard dolarów... No ale to były czasy maczugi.Potem przyszedł "Projekt Chopin",żonglerka akcjami PKO SA i lobbing-pomysły finezyjniejsze i bardziej dochodowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje