Cztery nowe przypadki koronawirusa w Arabii Saudyjskiej

14.05.2013 07:23
Mikroskopowy obraz koronawirusa

Mikroskopowy obraz koronawirusa (Fot. Uncredited AP)

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły cztery nowe przypadki zarażenia się nowym, niebezpiecznym dla ludzi szczepem koronawirusa w prowincji Asz-Szarkijja na wschodzie kraju. To kolejne przypadki w ciągu ostatnich miesięcy. Do tej pory na całym świecie groźny szczep zabił 18 na 30 zarażonych.
U jednej z zarażonych osób infekcję udało się wyleczyć i pacjent został zwolniony ze szpitala. W przypadku pozostałych trzech osób trwa leczenie - podała Saudyjska Agencja Prasowa. Władze w Rijadzie informują, że od czasu zidentyfikowania wirusa w ubiegłym roku w kraju potwierdzono 24 przypadki zarażeń i zgon 15 osób. W prowincji Asz-Szarkijja potwierdzono 15 zachorowań, które w dziewięciu przypadkach doprowadziły do zgonu.

Nowy, śmiertelnie groźny szczep koronawirusa

Nowy szczep koronawirusa, który uśmiercił do tej pory 18 osób na Bliskim Wschodzie i w Europie, najprawdopodobniej może przenosić się z człowieka na człowieka. Arabia Saudyjska to największe skupisko zarażeń tym wirusem - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Nowy szczep może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), ale w przeciwieństwie do niego m.in. szybko prowadzi do niewydolności nerek.

Wirus zabił 18 osób na 30 zarażonych

Nowy wirus pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku na Bliskim Wschodzie. Według WHO na świecie potwierdzono dotychczas 30 przypadków. Zmarło 18 chorych, w tym 11 w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę we Francji potwierdzono drugi przypadek zarażenia się nowym szczepem.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • loginyzajete

  Oceniono 61 razy 49

  No straszne. Znów będą szczepionki, sronki i panika. A tymczasem z powodu zwykłego zapalenia płuc umiera rocznie 4 miliony ludzi. Co gorsza z powodu gruźlicy 1,4 miliona... W dodatku dramatycznie zwiększa się ilość wypadków gruźlicy lekoodpornej. To jest dramat, a nie jakaś egzotyczna choróbka , o której pierdzą media... Rzygam już tymi pseudo epidemiami...

 • dyson

  Oceniono 68 razy 38

  pewnie sie przenosi z kozy na czlowieka

 • tomekodlisow

  Oceniono 60 razy 34

  No to mamy kolejną "pandemię" medialną ...

 • dickers

  Oceniono 58 razy 34

  a jak dotrze do Mekki? będzie grubo...

 • ulebyk

  Oceniono 39 razy 27

  Zaraz znajdzie się w Europie a wtedy z pomoca przyjdą nam wspaniałe koncerny farmaceutyczne ze swoimi szczepionkami!

 • srool

  Oceniono 20 razy 16

  ...czy działa na polityków ?.... i gdzie go można kupić ?

 • hans_close

  Oceniono 41 razy 11

  Arabowie powinni "uwolnić" lewą rękę od obowiązku grzebania w sobie tyłkach. Jak widać "kwarantanna" dla lewej ręki nie zabezpiecza ich od roznoszenia chorób.

 • laksmana

  Oceniono 17 razy 9

  Infekcji wirusowej nie da się wyleczyć, można jedynie próbować podtrzymać przy życiu organizm, który z nią walczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje