Rząd zdobył spis rozmów telefonicznych dziennikarzy AP. Potajemnie. "Ingerencja bez precedensu"

lmg, PAP
14.05.2013 06:58
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. Jacquelyn Martin AP)

Amerykański Departament Sprawiedliwości potajemnie zdobył spisy rozmów telefonicznych dziennikarzy i redaktorów Associated Press z dwóch miesięcy zeszłego roku - poinformowała agencja. Kierownictwo AP mówi o "ogromnej i bezprecedensowej ingerencji" w sposób zbierania i obróbki informacji
Jak twierdzi prokuratura, spisy dotyczą rozmów wychodzących ze służbowych i prywatnych telefonów reporterów agencji, jej biur w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Hartford (stolicy stanu Connecticut), a także głównego numeru AP w centrum prasowym Izby Reprezentantów.

Nie wiadomo, czy są na nich połączenia przychodzące oraz czy zaznaczono długość trwania rozmów. AP podkreśla, że rząd zdobył w sumie spisy z ponad 20 odrębnych numerów telefonicznych, przypisanych do dziennikarzy agencji w kwietniu i maju 2012 roku. Przypuszcza się, że mogło z nich korzystać ponad 100 osób, zajmujących się tematyką rządową i inną.

AP oficjalnie protestuje, rząd odmawia wyjaśnień

Prezes Associated Press Gary Pruitt wystąpił z formalnym protestem do ministra sprawiedliwości USA Erica Holdera, podkreślając, że władze ubiegały się o informacje nieusprawiedliwione żadnym śledztwem i zyskały je. Zażądał zwrotu spisów i zniszczenia wszystkich kopii.

Rząd odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie. Wcześniej przedstawiciele amerykańskich władz mówili, że interesuje ich, skąd AP miała informacje wykorzystane w materiałach na temat dochodzenia w sprawie próby zamachu terrorystycznego na pokładzie samolotu lecącego z Jemenu do USA wiosną 2012 roku. W spisach rozmów są numery pięciu reporterów i jednego redaktora, którzy zajmowali się próbą zamachu.

"Pierwszy raz władze zrobiły to na tak wielką skalę, bez negocjacji z redakcją"

AP zauważa, że władze niejednokrotnie starały się zbadać spisy rozmów dziennikarzy, lecz nigdy na tak wielką skalę. Zazwyczaj też rząd z wyprzedzeniem zawiadamiał media o potrzebie zyskania informacji o źródłach dziennikarskich i prowadził z redakcją negocjacje w tej sprawie. Wyjątek może stanowić sytuacja, w której takie żądanie mogłoby negatywnie wpłynąć na przebieg śledztwa. Wciąż jednak wymagany jest nakaz sądowy.

Na początku maja 2012 roku Associated Press opublikowała szczegóły z operacji CIA mającej na celu powstrzymanie zamachu bombowego na pokładzie samolotu z Jemenu do USA w okolicach 1. rocznicy śmierci przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena.

Biały Dom wcześniej podał, że nie ma informacji o zagrożeniu terrorystycznym w tym okresie, tymczasem przygotowania do zamachu były bardzo zaawansowane i amerykańskie służby przejęły ładunek wybuchowy, który miał znaleźć się na pokładzie samolotu.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 20

  To w ramach walki z terroryzmem. Ten cały "terroryzm" wymyślono, żeby mieć podstawy do nieograniczonej inwigilacji społeczeństwa. Ten cały "zamach" (fikcyjnej) Al-Kaidy na WTC, to taka sama prawda jak podpalenie Reichstagu przez komunistów.

 • leonleonidas

  Oceniono 27 razy 17

  Hamerykany maja "USA PATRIOT Act".
  To pozwala im na krzewienie terroryzmu panstwowego i imie walki z "terroryzmem".

  PS Szczesliwi niewolnicy sa najwiekszym zagrozeniem wolnosci.

 • dziadekjam

  Oceniono 16 razy 12

  W ramach walki z terroryzmem władze amerykańskie planują, oprócz pytań o uprawianie prostytucji i współpracę z wrogami USA, wprowadzić do wniosku wizowego pytanie: "Czy nie planujesz wwiezienia na terytorium USA SAMOWARA.?"

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 6

  A gdy w Hamburgerowni pojawiały się głosy, że właśnie do tego ta "wojna z terroryzmem" doprowadzi, to dziennikarzełki uznały, że gra jest warta świeczki. Skąd zatem ten płacz teraz?

 • harperk

  Oceniono 5 razy 5

  newsy z kraju bydla coraz gorsze

 • folwark_polski

  Oceniono 4 razy 4

  w tym USmeńskim zamordyźmie panuj czysty stalinizm

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 3 razy 3

  T o juz nam będzie w USA tak dobrze jak za Chruszczowa w CCCP. Jak to sie zmieniło !
  W USA komuna ,a w Rosji demokracyja. To moze dlatego ze my wszyscy iz Birobidzana do Izrahela i do Hameriki przejechali .

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Ale dlaczego podano to w czołówkach gazet ?! Why did it make the front page news?

  Przecież to działanie rutynowe w najbardziej policyjnym kraju świata. ...just a routine measure in the most police state on Earth.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje