Zrozpaczona matka oskarża lekarzy w programie Lisa. "Żałuję, że zaufałam"

- Bardzo żałuję, że ufałam tym sześciu lekarzom, bo gdybym nie ufała, to być może mój syn by żył - powiedziała w programie Tomasza Lisa Anna Kęsicka, której 3,5-letni syn Jaś zmarł na zawał serca w wyniku sepsy. Wcześniej była odsyłana od szpitala do szpitala, a kolejni lekarze nie postawili oczywistej, jak się okazało, diagnozy.
O tragedii rodziny Kęsickich rozmawialiśmy na naszych łamach z matką Anną Kęsicką. Temat poruszył w swoim programie także Tomasz Lis. Kęsicka, obecna w studiu z mężem, w emocjonalnych słowach opisywała swoje dramatyczne przejścia z naszą służbą zdrowia. Bliska płaczu oskarżała środowisko lekarskie o kardynalne błędy, bo, jak się okazało, Jasia uratowałby augmentin, najprostszy antybiotyk, który miała w domu. Niestety, żaden z lekarzy nie potrafił postawić właściwej diagnozy.

- Wprawdzie mamy 160 tys. fantastycznych lekarzy, ale mój syn nie żyje. Nie żyje wiele innych dzieci, a inne są kalekami dlatego, że państwa środowisko się nie oczyszcza - oskarżała, kierując te słowa do obecnych w studiu ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza.

- Żaden z tych sześciu lekarzy nie poniósł konsekwencji, bo kara upomnienia w sądzie lekarskim nie jest żadną karą. Jeżeli pan mi powie, że moje dziecko jest statystycznym przypadkiem państwa błędów, to przykro mi bardzo, ale ja nie przyjmuję takiego tłumaczenia. Bo to jest życie mojego syna. Ciekawa jestem, czy gdyby to chodziło o życie pana dziecka, to też by pan tak spokojnie mówił, że to jest statystyczny przypadek - mówiła.

Lekarz o statystykach

Była to reakcja na wypowiedź Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, który powiedział: - Bardzo pani współczuję, ale jedną z najważniejszych rzeczy dla lekarza jest zaufanie. Jeżeli zniszczymy zaufanie pomiędzy pacjentem a lekarzem, to nie ma szansy dla milionów chorych ludzi w Polsce. - Bardzo żałuję, że ufałam tym sześciu lekarzom, bo gdybym nie ufała, to być może mój syn by żył - powiedziała Kęsicka.

Złość przez łzy wywołała u matki szczególnie wypowiedź Hamankiewicza, który zaczął podawać statystyki. - Śmiertelność okołoporodowa spada. W ciągu ostatnich 20 lat z 20 do półtora przypadków - próbował argumentować.

Przerwał mu Tomasz Lis. - Chce pan zrozpaczonym rodzicom powiedzieć, że my tutaj rujnujemy zaufanie do lekarzy? Nie mówimy tutaj o fantastycznych lekarzach, bo takich znamy. Mówimy o tym, czy nie mamy do czynienia z fałszywą solidarnością zawodową - mówił prowadzący.

Ani Hamankiewicz, ani Arłukowicz nie mieli nic istotnego do powiedzenia w sprawie Kęsickiej. Minister mówił o zmianach systemowych i współczuł matce, dodając jedynie, że sam jest ojcem.

Więcej o:
Komentarze (292)
Zrozpaczona matka oskarża lekarzy w programie Lisa. "Żałuję, że zaufałam"
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 1 raz 1

  Są w Polsce wspaniali lekarze ale jest też ogrom nieudaczników. Praca na kilku etatach powoduje że według mnie taki lekarz stanowi zagrożenie dla życia człowieka. Standard pracy i standard poziomu to to o co aż się prosi aby kontrolować i egzekwować. I jeszcze jedna to piszę do nieudaczników, którzy "wykuli" dyplom - nie umiesz- nie szkodź. Idź do innej pracy np. jako orzecznik w ZUS. Dobra praca, płaca a nikogo nie zabijesz.

 • ml2403

  0

  Wszystko zawsze jest oczywiste po fakcie. Wtedy wszyscy są mądrzy, a prawda jest taka, ze jakby ktos wiedział, że padnie toby sobie usiadł.

 • moniek481

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Hamankiewicz kto wybrał "pana" na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej?! Tego co stało się tej rodzinie i nie tylko tej nie da się obronić w żaden sposób a tym bardziej w taki jaki próbował pan to uczynić. Współczuję , że nie zrozumiał pan istoty tej tragedii,może gdyby dotyczyła ona pana wówczas inaczej wyglądałaby ta pańska wypowiedż.

 • volongoto41

  Oceniono 6 razy 6

  Nie lubię Ludwika Dorna. Ale miał rację pytając: -"pokaż lekarzu, co masz w garażu?". Zapomniał tylko dodać : pokaż lekarzu, jak wygląda twój prywatny cmentarz...

 • maggie9191

  Oceniono 1 raz -1

  Piszę pracę licencjacką na temat mobbingu w miejscu pracy, bardzo proszę o wypelnienie tej anonimowej ankiety,której wyniki posłużą mi wyłącznie do celów badawczych. Z góry bardzo dziękuję! moje-ankiety.pl/respond-44046.html

 • hanna-123

  Oceniono 4 razy 2

  skandal co się dzieje w naszym kraju jesli to matka by coś zrobiła nie tak już by dawno siedziała za kratami w tym kraju tylko się liczy kasa bo oni są tacy biedni że tak mało zarabiają jaja sobie robia za nasze pieniądze

 • romek4805

  Oceniono 3 razy 1

  kto zrobił prezesa rady lekarskiej był oburzony że mówi się tylko o porażkach lekarzy a nie mówi się o sukcesach to ja się pytam to po co płacimy podatki za ich wykształcenie a po za tym to ich zasrany obowiązek i za to im płacą żeby leczyli i to najlepiej jak mogą tak samo jak każdy pracownik w tym kraju a pana prezesa za to że ich chroni powinno się go wykopać na bruk i odebrać prawo do wykonywania zawodu na zawsze.puki nie zrobi się porządku w samej izbie tak będzie lekarz który popełnia błąd który kosztuje życie ludzkie lekarz zostaje ukarany nagany to jakaś kpina żeby mu odebrać prawo to musi popełnić 6/7 takich pomyłek a prezes twierdzi że to zwykła pomyłka ja jako zawodowy kierowca z 40letnim stażem spowodowałbym wypadek i zgineła by jedn osoba lub została ranna to prokurator zaraz by mnie wsadził do pierdla i czekałbym na wyrok to ja się pytam czym jest lepszym o de mnie ja przez 40lat nie miałem nawet jednej stłuczki a za cały czas zapłaciłem 3mandaty wartości 150zł.ale według izby lekarskiej żeby rozważać wniosek o odebranie praw wykonania zawodu lekarz musi wysłać na drugą stronę co najmniej 6-7pacjętów to ja się pytam co robi prokuratura ona wymierza karę 5i puł tysiąc grzywny. według sądu tyle jest warte życie 20letniej dziewczyny z Gliwic .życzę dobrego samo poczucia prezesowi i żeby w chorobie kogoś z jego rodzinny nie trafił na takiego lekarza jak trafił Jasiu !

 • znafcax

  Oceniono 9 razy 3

  Jest jeden problem. Niestety, lekarze są LUDŹMI. Podobnie jak policjanci, dziennikarze, prokuratorzy, sędziowie, glazurnicy, hydraulicy, mechanicy, piekarze, masarze i inni. WSZYSCY (!!!) LUDZIE POPEŁNIAJĄ BŁĘDY. Tak mają. Nie da sie tego zmienić. Można trochę ograniczyć, ale nie da się zlikwidować. Błędy są, były i BĘDĄ ZAWSZE..
  Trzeba ten stan rzeczy zaakceptować, po prostu. Tak jak ja rozumiem że przez to że hydraulik mi 6 lat temu źle podłączył odpływ do wanny,,, muszę dzisiaj robić rozpierduchę łazienki i praktycznie od nowa ją wykańczać i przykro mi z tego powodu, tak samo mama Jasia, czy Stasia nie jest zadowolona bo dziecko jej umarło.
  A błędy się zdarzają bo każdy czasem jest zmęczony, ma gorszy dzień czy po prostu chwilowe zaćmienie umysłu - oczywiście jedni tych błędów robią więcej inni mniej, tak jak jedni są bardziej leniwi a inni bardziej pracowici. Ale nawet ci najpilniejsi, najdokładniejsi błędy popełniają i BĘDĄ JE POPEŁNIAĆ, czy Wam się podoba czy nie.
  "Każdy lekarzyk ma swój cmentarzyk" - to prawda. Dotyczy zarówny tych sumiennych dokładnych, pracowitych i kompetentnych jak i tych mniej pracowitych i niedouczonych (tyle że ich może w trochę większym stopniu). Niemniej jednak BILANS JEST ZAWSZE POZYTYWNY - liczba chorych URATOWANYCH ZAWSZE PRZEWYŻSZA LICZBĘ PACJENTÓW ZABITYCH.
  Walka z chorobą to jest wojna a na wojnie zawsze giną też niewinni. Przykre ale tak jest i żadne medialne akcje tego nie zmienią.

  Wy chcecie na siłę jednych oczerniać a innych wybielać. Można i tak, ale zawsze zapłaci odbiorca końcowy usługi: tak jak to ja ponoszę koszty niedbalstwa hydraulika bo muszę na własny koszt od nowa zrobić łazienkę, tak pacjent poniesie koszty niedbalstwa lekarza. I tak będzie czy się wam podoba czy nie. Oczywiście można wymusić uzyskiwanie wysokich odszkodowań od lekarzy, można wymusić posiadanie drogich ubezpieczeń ale ktoś za te ubezpieczenia będzie musiał zapłacić - a na pewno nikt nie będzie dokładał do interesu. Nie przypadkiem w USA koszty usług medycznych są tak potwornie drogie, nie przypadkiem w niektórych stanach USA po prostu NIE MA żadnego praktykującego ginekologa. Tak czy inaczej to PACJENT ZAWSZE PŁACI I BĘDZIE PŁACIŁ. I żadne nagonki na lekarzy, pseudoprogramy w TVN i wypociny kiepskich dziennikarzy w Gazecie Wyborczej tego nie zmienią.
  Doprowadzą jedynie do wzrostu wynagrodzeń prawników i do dalszego rozwoju MEDYCYNY DEFENSYWNEJ: Lekarz zamiast leczyć, będzie się bał cokolwiek zrobić bez dodatkowych badań, wpisów konsultantów itd. Większość obecnych badań w SOR i konsultacji jest wykon ywana całkowicie BEZ SENSU. Oczywiście wszystko kosztuje i ktoś za to płaci - pan płaci, pani płaci itp..

  Cała hucpa z błędami moim zdaniem jest nakręcona przez prawników, którzy chcą Was, drodzy pacjenci po prostu wydymać.

  Zyczę zdrowia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX