W 2015 r. niska frekwencja może dać PiS nawet samodzielną większość

14.05.2013 06:00
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys/AG)

Wyborcy Platformy Obywatelskiej mogą w 2015 roku zagłosować nogami i zostać w domach. Frekwencja może być niższa niż 40 proc., a jeśli spadnie jeszcze bardziej - PiS zdobędzie większość i będzie rządzić samodzielnie - donosi "Gazeta Wyborcza"
Takie dane przedstawił w ubiegłym tygodniu posłom i senatorom PO prof. Janusz Czapiński z UW. Badania są fragmentem corocznej "Diagnozy społecznej" (badanie panelowe polskiego społeczeństwa prowadzone od 2000 r.). W rozmowie z "Gazetą" prof. Czapiński zastrzega: - Do komputera wprowadziliśmy dopiero połowę próby, nieco ponad 15 tys. osób, ta próba nie jest jeszcze zważona, dlatego na razie możemy mówić wyłącznie o trendach. Ale jeśli chodzi o trendy, to nic się nie zmieni - zapewnia profesor.

Prof. Czapiński nie chce mówić o szczegółach, ale jeden wniosek z badań jest dla PO porażający. - Zanosi się na radykalny spadek frekwencji, nawet poniżej 40 proc. Do Sejmu weszłyby zaledwie cztery ugrupowania: PO, PiS, SLD i Ruch Palikota. Gdyby frekwencja spadła o kolejne 4 punkty proc., a do wyborów w 2015 r. są jeszcze dwa lata, PiS byłby w stanie samodzielnie tworzyć rząd - powiedział nam prof. Czapiński. Według naszych informacji może chodzić nawet o większość konstytucyjną.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej "

Zobacz także
Komentarze (566)
Zaloguj się
 • mteodor

  Oceniono 507 razy 367

  Alarmujące dane? - Jak dla kogo. Zresztą, póki jeszcze mamy demokrację, trzeba będzie uszanować wolę wyborców rozdartych między dżumą a cholerą

 • bosman_plama

  Oceniono 354 razy 288

  No cóż. Najpierw głosowałem na PO z przekonania, potem, żeby nie wrócił PiS. I nadal nie chcę PiSu u władzy, ale nie chcę też oddać znowu władzy w ręce partii, której już nie ufam i której praca mi się nie podoba. I bardzo mi się nie podoba, że jedyne, co ma do zaproponowania to hasło: "tamci będą gorsi". Drugi raz ten numer ze mną nie przejdzie.
  PO ma jeszcze czas pokazać, że jest coś warta i że nie zapomniała pod jakimi hasłami powstawała. Jeśli nie, cóż, do widzenia. Może pod wpływem katastrofy, jaką mogą okazać się rządy PiS pojawi się na scenie ktoś nowy i sensowny i taki będzie przynajmniej zysk z tego, że tym razem, podobnie jak wielu innych, nie pójdę na wybory.
  PO nie zrobiła nic, by zasłużyć na mój głos, a wiele, by mnie do siebie zniechęcić.

 • fakiba

  Oceniono 347 razy 147

  Po takim artykule Hofman wpadnie w ekstazę bo prezes pozwoli mu nawet pogłaskać kota

 • asperamanka

  Oceniono 222 razy 140

  Tenże profesor Czapiński wiosną 2007 roku, w wywiadzie udzielonym bodajże "Polityce", twierdził że z badań społecznych jasno wynika, że PiS będzie rządził dwie albo trzy kadencje, bo takie mamy nastroje społeczne.

  Ale dobrze, niech platformiane towarzystwo się boi, że przyjdzie Kaczor i ich wszystkich zapuszkuje, to może będą trochę mniej "kombinowac" i okradac kraj.

 • oryntagon

  Oceniono 189 razy 135

  "Sondaże nam spadają, ale mam świetny pomysł! Nigdy byście na to nie wpadli. POSTRASZYMY LUDZI PISEM" R.Górski jako premier Tusk.

 • tacx

  Oceniono 118 razy 62

  tak się kończą rządy ludzi zachłannych na władzę. PO zawłaszczyła to państwo i je obsiadła jak stonka ziemniaka. Skala upartyjnienia, obciażenia wszelakimi daninami publicznymi jest zatrważajaca. Wiekszosć Polaków czuje się w tym kraju jak chłop pańszczyźniany który potrzebny jest tylko do płacenia podatków i wymierzania mu kar. Podatki te są zresztą w złodziejski sposób marnowane, rozkradane i przejadane przez zadowolonych z siebie urzędasów i polityków popieranych przez sprzyjające im elity branżowe i mundurowe.
  W efekcie Polak ma tego państwa dość a na widok Tuska i kaczyńskiego zaczyna mieć odruch wymiotny. Alternatywę ma w postaci filipińskiego kacyka, patrona afery Rywina z SLD i cwaniaczka z Biłgoraja za którymi stoja Czarzaści i kwiatkowscy. Na kogo ten naród na głosować? na Korwina Mikke chyba ale to bardziej w ramach happeningu i robienia sobie jaj z państwa niż z nadziei na zmianę czegokolwiek w tym kraju w którym od xx lat chodzi o jedno - o dorwanie się do żłoba i wyrywanei ludziom coraz to nowyszych podatków aby rozdać je uprzywilejowanym grupom i sobie.

 • watyklan

  Oceniono 273 razy 49

  I to trzeba uzmysławiać ludziom codziennie. Ja też nie mam za bardzo na kogo glosować, ale nie chcę żyć w faszystowskiej Polsce.

 • plorg

  Oceniono 26 razy 18

  "Takie alarmujące dane ..."

  Dlaczego takie dane są niby alarmujące?
  Ktoś tu nie lubi demokracji, jej nieubłaganych praw i konsekwencji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje