W 2015 r. niska frekwencja może dać PiS nawet samodzielną większość

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys/AG)

Wyborcy Platformy Obywatelskiej mogą w 2015 roku zagłosować nogami i zostać w domach. Frekwencja może być niższa niż 40 proc., a jeśli spadnie jeszcze bardziej - PiS zdobędzie większość i będzie rządzić samodzielnie - donosi "Gazeta Wyborcza"
Takie dane przedstawił w ubiegłym tygodniu posłom i senatorom PO prof. Janusz Czapiński z UW. Badania są fragmentem corocznej "Diagnozy społecznej" (badanie panelowe polskiego społeczeństwa prowadzone od 2000 r.). W rozmowie z "Gazetą" prof. Czapiński zastrzega: - Do komputera wprowadziliśmy dopiero połowę próby, nieco ponad 15 tys. osób, ta próba nie jest jeszcze zważona, dlatego na razie możemy mówić wyłącznie o trendach. Ale jeśli chodzi o trendy, to nic się nie zmieni - zapewnia profesor.

Prof. Czapiński nie chce mówić o szczegółach, ale jeden wniosek z badań jest dla PO porażający. - Zanosi się na radykalny spadek frekwencji, nawet poniżej 40 proc. Do Sejmu weszłyby zaledwie cztery ugrupowania: PO, PiS, SLD i Ruch Palikota. Gdyby frekwencja spadła o kolejne 4 punkty proc., a do wyborów w 2015 r. są jeszcze dwa lata, PiS byłby w stanie samodzielnie tworzyć rząd - powiedział nam prof. Czapiński. Według naszych informacji może chodzić nawet o większość konstytucyjną.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej "

Zobacz także
 • Piotr Kraśko Młodzi zagłosują na Kaczyńskiego? Kraśko: Nie mają pojęcia, jak wyglądała Polska za czasów PiS
 • Przemysław Wipler w Poranku Radia TOK FM Wipler kusi Gowina: Może zostać prominentnym politykiem PiS. Ten wagonik już nie jedzie w pociągu PO
 • Adam Szostkiewicz "Polityka", Andrzej Godlewski TVP1, prof. Janusz Czapiński Eksperci pierwszy raz przyznają: PiS może wygrać kolejne wybory
Komentarze (566)
W 2015 r. niska frekwencja może dać PiS nawet samodzielną większość
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 4 razy -2

  Kaczyński byłby do przyjęcia tylko pod warunkiem, że on dziś łże jak pies, a po wyborach będzie innym człowiekiem.
  Niestety po pierwsze jest ryzyko, że on dziś jest szczery, a po drugie jest ryzyko, że nawet jeśli łże , to dalej nie wiadomo w kogo on się przeistoczy po wyborach.
  Nie raz i nie dwa razy pokazywał, że własne słowo ma głęboko w pupie i że może udawać dowolne poglądy i zakładać dowolne maski, byleby dorwać się do władzy. Skrajna dwulicowość.
  Dr Jekyll i Mr Hyde - Robert Stevenson opisał kiedyś perypetie podobnego człowieka.
  Ja bym takiemu człowiekowi nie powierzył zupełnie nic, a co dopiero mówić o wielkim 35 milionowym Państwie.

 • gandalph

  Oceniono 3 razy -1

  Prawdę mówiąc, w ogóle nie mam ochoty iść na wybory, bo nie ma na kogo głosować. Ale faktycznie, niska frekwencja wyborcza sprzyja PiSowi. W związku z tym przypomniał mi się wic, jaki wykręcili mieszkańcy Krakowa władzom austriackim w XIX w. Były wybory prezydenta miasta, a ludność zamierzała masowo je zbojkotować. Ponieważ Austriacy zagrozili sankcjami, Krakusy się zmówiły i wysunęły kandydaturę znanego miejscowego śmieciarza, który zebrał bardzo dużo głosów. W związku z tym proponuję utworzenie naprędce jakiejś partii śmieciarzy RP, jako alternatywę dla obecnych ugrupowań.

 • wlodekzpoznania

  Oceniono 3 razy -3

  Idiotyzm. Nikt by nie musiał się niczym martwić, jeśli mielibyśmy NORMALNĄ ordynację wyborczą (proporcjonalną nastawioną na proporcjonalność). Wówczas nikt mając 30% poparcia nie miałby szans na samodzielne rządy, a tylko koalicje są prawdziwym wyrazem demokracji. Niestety od 15 lat partie dołożyły starań, żeby w Polsce mimo wyborów proporcjonalnych tworzyć faktyczny system DWUpartyjny. A jeszcze duża część polityków chce dodatkowo umocnić dwupartyjność wprowadzając absurdalne JOWy.

 • peloxxx

  Oceniono 6 razy 4

  PiS wyleczy ten kraj ze zlodziejskiej bezkarnej mafii. Wprowadzi kare smierci i za kazde ukradzone 100 tysiecy kula w łeb i przepadek mienia

 • zygosz

  Oceniono 7 razy 1

  Tylko PiS !
  Tylko PiS moze ratowac kraj ,kiedy jest
  jeszcze na to czas, przy dalszych rzadach
  PO za pare lat nie bedzie nas.
  W kraju rosnaca pustka ,a narod na zachodzie
  wciaz chleba szuka.Tak rzadzic to zadna sztuka !
  My chcemy chleba i pracy ,tak wolaja Polacy !
  Nam trzeba wodza i rzadu ,aby powtrzymac kraj
  od nierzadu i bankructwa ,musimy skonczyc z partia
  PO i rzadem Tuska.
  Tu Jaroslaw Kaczynski uchroni nas wszystkich ,tylko
  Prawo i Sprawiedliwosc jest prawdziwa nasza sila.

 • red-akcja

  Oceniono 10 razy 0

  Tylko PiS.

 • red-akcja

  Oceniono 11 razy 1

  Tylko zwycięstwo PiS może uratować nasz kraj przed faktyczną likwidacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje