PiS: "Newsweek" pisze nieprawdę. Partia publikuje dokumenty

13.05.2013 19:28
Fragment notatki PiS i mec. Rafał Rogalski

Fragment notatki PiS i mec. Rafał Rogalski (Fot. AG)

Rzecznik PiS Adam Hofman zapowiedział, że jeśli tygodnik "Newsweek" nie sprostuje informacji o tym, że pomoc prawna dla rodzin smoleńskich finansowana była z funduszy klubu parlamentarnego PiS, zostanie pozwany. Według PiS fundusze pochodziły ze składek parlamentarzystów. Na dowód tego na "Facebooku" PiS zamieścił notatkę ws. audytu finansów wewnętrznych partii.
Z notatki, którą zamówił u audytora szef Kancelarii Sejmu, wynika, że w PiS "środki budżetowe wydatkowano w sposób celowy, zgodny z katalogiem wydatków wskazanych w zarządzeniu nr 8 Marszałka Sejmu. Wydatki finansowane ze środków własnych klubu ewidencjonowane są na odrębnych kontach. Potwierdzenie tego stwierdzenia stanowi jeden z wylosowanych do badania dowodów księgowych (z dnia 1.08.12, pt. usługa prawna - Smoleńsk). Informacja pozyskana z biura klubu PiS wskazała na finansowanie faktury "ze środków klubu, a nie ze środków kancelaryjnych (...)". Pod notatką podpisała się Aneta Wiśniewska, audytor wewnętrzny.

"Newsweek": Kaczyński nie płacił z własnych pieniędzy

Tygodnik "Newsweek" poinformował na swoich stronach internetowych, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie płacił mec. Rafałowi Rogalskiemu z prywatnych pieniędzy, ale z funduszy klubu parlamentarnego PiS. Wcześniej "Super Express" informował, że Jarosław Kaczyński wypłacił Rogalskiemu łącznie ok. 300 tys. zł, a prezes PiS musiał na ten cel zaciągnąć kredyt.

Według "Newsweeka" szef PiS "nie wyłożył na Rogalskiego ani złotówki; za jego usługi płacił bowiem klub parlamentarny PiS". "W ten sam sposób opłacani są także inni smoleńscy pełnomocnicy: Bartosz Kownacki i Piotr Pszczółkowski - ujawnia jeden z naszych rozmówców w PiS" - napisał tygodnik.

Błaszczak: "Newsweek" podał informację nieprawdziwą

- Umowa była finansowana ze składek posłów i senatorów PiS, a więc "Newsweek" podał informację nieprawdziwą, te pieniądze nie pochodziły z budżetu Kancelarii Sejmu, tylko ze składek wszystkich parlamentarzystów - oświadczył na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Wobec tego przygotowujemy pozew wobec tygodnika za podanie nieprawdziwej informacji - dodał. Szef klubu PiS zaznaczył, że "składki płacą wszyscy parlamentarzyści PiS, z tych pieniędzy była sfinansowana umowa z panem Rogalskim". Hofman dodał: - Mamy na to dowody, te dowody możemy przedstawić w sądzie. Jeśli "Newsweek" tego nie sprostuje, będzie pozew.

Błaszczak wyjaśnił, że pełnomocnictwo Rogalskiemu wystawili przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. - Takie pełnomocnictwo było niezbędne, by pan Rogalski mógł na przykład mieć dostęp do materiałów ze śledztwa - dodał. Zaznaczył, że ta umowa dotyczyła podejmowania czynności prawnych.

W niedzielę Hofman tłumaczył: - My wszyscy - posłowie i posłanki naszego klubu - ustaliliśmy na wspólnym spotkaniu, że z tych naszych składek, my co miesiąc oddajemy 650 zł, będziemy im finansować tę pomoc prawną. Dodał, że jest to oddzielny fundusz, w ramach klubu PiS.Lis: Za Rogalskiego zapłacił klub PiS

Tego dnia na stronie internetowej "Newsweeka" podano, że ani w regulaminie klubu PiS, ani w umowie, którą podpisano z Rogalskim, nie ma słowa o tym, że usługi mecenasa mają być finansowane akurat z poselskich składek. Nieprawdą - według tygodnika - jest też, że posłowie PiS cokolwiek w tej sprawie ustalali; decyzja zapadła w gronie kilku osób zasiadających w kierownictwie PiS, a większość posłów nie miała o tym pojęcia.

"Za Rogalskiego zapłacił klub PiS, a więc podatnik. I to by było na tyle" - w ten sposób do wypowiedzi rzecznika PiS na temat finansowania usług Rogalskiego odniósł się w natemat.pl redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.

"Przypominam tylko, że w lecie zeszłego roku Hofman stwierdził, że "Newsweek" kłamał, pisząc o sponsorowaniu różnych wydatków prezesa przez związane z PiS spółki. I razem z panem Błaszczakiem zapowiadał wytoczenie "Newsweekowi" procesu. Żadnego procesu nie ma. Żadnego pozwu nie ma. Proste. W obu przypadkach "Newsweek" napisał prawdę. W obu przypadkach Hofman kłamał" - napisał LiS.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (278)
Zaloguj się
 • szary-polak

  Oceniono 583 razy 415

  Cham Hofman , kłamał od początku i kłamie nadal, wspomagany przez Błaszczaka,Brudzińskiego....
  Na początku, Hofman twierdził, że prezes Kaczyński wziął kredyt, by móc opłacić mec. Rogalskiego, prawda !??
  Potem twierdził, że te pieniądze pochodziły z zasobów finansowych klubu poselskiego PIS....Teraz juz, razem z Błaszczakiem,Brudzińskim, twierdza, że wspomagali biednego prezesa, dobrowolnymi składkami członków PiS-u...!!!
  Skorumpowane towarzystwo im. 'Rodziny Kaczyńskich"...!

 • fakiba

  Oceniono 455 razy 367

  Panie Błaszczak jeszcze trochę i jeszcze jedna kontrola w pańskim wykonaniu i okaże się że to Rogalski wam płacił żeby tylko mógł oblicze prezesa oglądać

 • fakiba

  Oceniono 364 razy 274

  Trochę długo trwało to fabrykowanie pisemka żeby tylko słowa Hofmana potwierdzić

 • 24u

  Oceniono 283 razy 223

  Ta notatka niczego nie wyjasnia i nie jest dowodem.
  Nie dosc,ze antypolscy to jeszcze oszusci.

 • acototak

  Oceniono 247 razy 209

  Kto prezesowi PiS dał kredyt, skoro nawet nie ma konta? No chyba że pod zastaw willi z ochroniarzami

 • babciamarianna

  Oceniono 255 razy 205

  .

  W tym przypadku dokumenty z "audytu" są tak samo warte jak faksymile Jaruckiej..
  PiSowcom nigdy nie zapomnimy Jaruckiej i jej "wiarygodnych", faksymilowych dokumentów .....

  Macierewicz wraz z Wassermanem, rączkami Miodowicza dokonali tej kłamliwej manipulacji , która pogrążyła jedynego , realnego kandydata na prezydenta w 2005 roku jakim był Cimoszewicz .

  .

 • e-komentarz

  Oceniono 238 razy 194

  Będzie pozew. Adwokata powoła PIS za pieniądze ze składek.
  Składki wpłacamy WSZYSCY ukryte w naszych podatkach.
  Także przeciwnicy finansowania partii z budżetu...

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 191 razy 159

  te pisuary maja ludzi za idiotów, takich na szczęście jest tylko 30% chcących zagłosować:) to kilka procent społeczeństwa:))

 • 1katamarian

  Oceniono 171 razy 143

  Czyli pisie jak maja dokumenty (Rogalski), to pokazuja.
  Jak nie maja (Smolensk), to nie pokazuja.
  No niby logiczne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje