PiS: "Newsweek" pisze nieprawdę. Partia publikuje dokumenty

13.05.2013 19:28
Fragment notatki PiS i mec. Rafał Rogalski

Fragment notatki PiS i mec. Rafał Rogalski (Fot. AG)

Rzecznik PiS Adam Hofman zapowiedział, że jeśli tygodnik "Newsweek" nie sprostuje informacji o tym, że pomoc prawna dla rodzin smoleńskich finansowana była z funduszy klubu parlamentarnego PiS, zostanie pozwany. Według PiS fundusze pochodziły ze składek parlamentarzystów. Na dowód tego na "Facebooku" PiS zamieścił notatkę ws. audytu finansów wewnętrznych partii.
Z notatki, którą zamówił u audytora szef Kancelarii Sejmu, wynika, że w PiS "środki budżetowe wydatkowano w sposób celowy, zgodny z katalogiem wydatków wskazanych w zarządzeniu nr 8 Marszałka Sejmu. Wydatki finansowane ze środków własnych klubu ewidencjonowane są na odrębnych kontach. Potwierdzenie tego stwierdzenia stanowi jeden z wylosowanych do badania dowodów księgowych (z dnia 1.08.12, pt. usługa prawna - Smoleńsk). Informacja pozyskana z biura klubu PiS wskazała na finansowanie faktury "ze środków klubu, a nie ze środków kancelaryjnych (...)". Pod notatką podpisała się Aneta Wiśniewska, audytor wewnętrzny.

"Newsweek": Kaczyński nie płacił z własnych pieniędzy

Tygodnik "Newsweek" poinformował na swoich stronach internetowych, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie płacił mec. Rafałowi Rogalskiemu z prywatnych pieniędzy, ale z funduszy klubu parlamentarnego PiS. Wcześniej "Super Express" informował, że Jarosław Kaczyński wypłacił Rogalskiemu łącznie ok. 300 tys. zł, a prezes PiS musiał na ten cel zaciągnąć kredyt.

Według "Newsweeka" szef PiS "nie wyłożył na Rogalskiego ani złotówki; za jego usługi płacił bowiem klub parlamentarny PiS". "W ten sam sposób opłacani są także inni smoleńscy pełnomocnicy: Bartosz Kownacki i Piotr Pszczółkowski - ujawnia jeden z naszych rozmówców w PiS" - napisał tygodnik.

Błaszczak: "Newsweek" podał informację nieprawdziwą

- Umowa była finansowana ze składek posłów i senatorów PiS, a więc "Newsweek" podał informację nieprawdziwą, te pieniądze nie pochodziły z budżetu Kancelarii Sejmu, tylko ze składek wszystkich parlamentarzystów - oświadczył na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Wobec tego przygotowujemy pozew wobec tygodnika za podanie nieprawdziwej informacji - dodał. Szef klubu PiS zaznaczył, że "składki płacą wszyscy parlamentarzyści PiS, z tych pieniędzy była sfinansowana umowa z panem Rogalskim". Hofman dodał: - Mamy na to dowody, te dowody możemy przedstawić w sądzie. Jeśli "Newsweek" tego nie sprostuje, będzie pozew.

Błaszczak wyjaśnił, że pełnomocnictwo Rogalskiemu wystawili przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. - Takie pełnomocnictwo było niezbędne, by pan Rogalski mógł na przykład mieć dostęp do materiałów ze śledztwa - dodał. Zaznaczył, że ta umowa dotyczyła podejmowania czynności prawnych.

W niedzielę Hofman tłumaczył: - My wszyscy - posłowie i posłanki naszego klubu - ustaliliśmy na wspólnym spotkaniu, że z tych naszych składek, my co miesiąc oddajemy 650 zł, będziemy im finansować tę pomoc prawną. Dodał, że jest to oddzielny fundusz, w ramach klubu PiS.Lis: Za Rogalskiego zapłacił klub PiS

Tego dnia na stronie internetowej "Newsweeka" podano, że ani w regulaminie klubu PiS, ani w umowie, którą podpisano z Rogalskim, nie ma słowa o tym, że usługi mecenasa mają być finansowane akurat z poselskich składek. Nieprawdą - według tygodnika - jest też, że posłowie PiS cokolwiek w tej sprawie ustalali; decyzja zapadła w gronie kilku osób zasiadających w kierownictwie PiS, a większość posłów nie miała o tym pojęcia.

"Za Rogalskiego zapłacił klub PiS, a więc podatnik. I to by było na tyle" - w ten sposób do wypowiedzi rzecznika PiS na temat finansowania usług Rogalskiego odniósł się w natemat.pl redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.

"Przypominam tylko, że w lecie zeszłego roku Hofman stwierdził, że "Newsweek" kłamał, pisząc o sponsorowaniu różnych wydatków prezesa przez związane z PiS spółki. I razem z panem Błaszczakiem zapowiadał wytoczenie "Newsweekowi" procesu. Żadnego procesu nie ma. Żadnego pozwu nie ma. Proste. W obu przypadkach "Newsweek" napisał prawdę. W obu przypadkach Hofman kłamał" - napisał LiS.

Zobacz także
Komentarze (278)
PiS: "Newsweek" pisze nieprawdę. Partia publikuje dokumenty
Zaloguj się
 • wuem43

  0

  A tę forsę na te niby składki klubowe to od ojdyra czy od nas? Czas aby byczek się wyedukował.

 • czarownica-w-szambie

  0

  Po co był im mecenas? Zwykłego obywatela nie stać na prawnika, a ci wynajmują papugę aby mgłę popularyzowała, zaklinała brzozę albo Bóg wie co jeszcze.

 • klan_fan

  0

  Ja takie notatki zrobię w 5 minut. 4 minuty, no dobra żydowskim targiem 3minuty i niech będzie moja strata.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  wszystko cacy dopóki kancelaria premiera wynajmuje kancelarie prawne do walki z rodzinami ofiar.

  www.wykop.pl/ramka/1507935/uslugi-smolenskie-w-kancelarii-tuska/
  w skrócie:

  Podsekretarz stanu przyznał ponadto, że Kancelaria Premiera w latach 2010-2012 zawarła łącznie 13 umów na zewnętrzne usługi prawne, na łączną kwotę ponad 195 tysięcy złotych i że oprócz wspomnianej wyżej usługi dotyczącej sporu prawnego z rodziną śp. Przemysława Gosiewskiego były jeszcze dwie inne umowy, z zewnętrznymi kancelariami prawnymi, dotyczące spraw związanych z katastrofa smoleńską, za które z publicznej kasy zapłacono ponad 97 tysięcy złotych. Minister nie wyjawił, czego konkretnie dotyczyły te usługi.

  Z treści odpowiedzi wynika zatem, że łącznie na obsługę spraw smoleńskich Kancelaria Premiera wydała około 140 tysięcy złotych publicznych pieniędz

 • starszy-65

  0

  I bardzo dobrze bo jeżeli to kłamstwo to ludzie na takich etatach powinni być podwójnie karani a nie kryć pod płaszczykiem wolności dziennikarskiej oszustw moralno-politycznych.

 • cleryka

  Oceniono 1 raz 1

  Śmiech na sali! Opłacali ze składek faceta,który wymyślił hel,mgłę sztuczną,tylko po to,aby "mieć dojście do akt sprawy.".Ciemny lud to kupi,ale nie MY !Błaszczaku i Hofmanie!

 • uutek

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Hofman zaśiwadczył tym samym, że posłowie PiS dokonali darowizny na rzecz Pana Kaczyńskiego.
  od takiej darowizny obdarowany maobowiązek zapłacić podatek. Darowizna musi być zgłoszona do Urzędu Skarbowego.

 • costa3500

  Oceniono 1 raz 1

  Czy te dokumenty są tak tajne jak świstki którymi dysponuje Macierewicz,a może chłopcy z PiS posiadają dokumenty dotyczące współpracy i kolaboracji tatusia gnoma Rajmunda Kaczyńskiego,willi na Żoliborzu nie dostał na piękne oczy, ani na pochodzenie żydowskie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje