Prokurator żąda sześciu lat więzienia dla Berlusconiego

13.05.2013 17:30
Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r.

Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

- Sześciu lat więzienia dla b. premiera Włoch Silvio Berlusconiego za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie urzędu zażądała prokurator przed sądem w Mediolanie. Domaga się też dla niego dożywotniego zakazu zajmowania urzędów publicznych. Prasa nazwała tę sprawę aferą "bunga, bunga".
W kilkugodzinnej mowie oskarżycielskiej prokurator Ilda Boccassini powiedziała, że nie ulega wątpliwości, że w domu Berlusconiego działał "system prostytucji, zorganizowany, by zaspokoić jego życzenia" .

Były premier nie przyszedł na rozprawę w procesie, który dotyczy przyjęć, jakie odbywały się w jego posiadłości Arcore koło Mediolanu, gdy stał on na czele rządu. W zabawach tych uczestniczyła w 2010 roku nieletnia wówczas tancerka z nocnego klubu Ruby, czyli Karima El Mahroug, córka imigrantów z Maroka. Boccassini oświadczyła, że Ruby otrzymała od byłego premiera za usługi seksualne łącznie 4,5 miliona euro.

Ruby była prostytutką

W swej mowie prokurator Boccassini dodała, że nie ma też wątpliwości co do tego, że Ruby była prostytutką, i to jeszcze zanim zaczęła przychodzić do domu Berlusconiego. Prokurator argumentowała, że ta nieletnia wówczas dziewczyna miała zawsze, jak wynika z zeznań świadków, duże sumy pieniędzy. Podkreśliła, że za wieczory i całe noce spędzane w posiadłości magnata telewizyjnego otrzymywała pieniądze.

Prokurator zwróciła uwagę, że proces wytoczono byłemu premierowi między innymi na mocy przyjętych przez jego rząd w 2008 roku przepisów o ochronie nieletnich i walce z ich seksualnym wykorzystywaniem. Ilda Boccassini powiedziała też, że Berlusconi musiał wiedzieć od swych współpracowników i przyjaciół, którzy zapraszali młode kobiety do jego domu, że Ruby była wówczas niepełnoletnia. Odrzuciła tym samym linię obrony byłego premiera, wskazującej, że bohaterka skandalu mówiła mu, że ma 24 lata.

- Ruby, podobnie jak inne dziewczęta, które brały udział w domniemanych orgiach seksualnych w Arcore, robiła to w pogoni za negatywnym włoskim marzeniem, jakim jest zbliżenie się do Berlusconiego; czyniły tak, aby otrzymać łatwe pieniądze i szansę pracy w show-biznesie - mówiła prokurator w sali sądowej, wypełnionej przez tłum dziennikarzy.

Wykazywała "orientalną przebiegłość"

Berlusconi może zostać skazany nie tylko za korzystanie z prostytucji nieletnich, ale także za nadużycie urzędu, o co również jest oskarżony. Chodzi o jego interwencję na posterunku policji w Mediolanie, w rezultacie której Ruby została zwolniona, mimo że była podejrzana o kradzież biżuterii. Berlusconi użył wówczas argumentu, że dziewczyna, którą przedstawił jako krewną ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, musi wyjść na wolność, by uniknąć "incydentu dyplomatycznego" między Rzymem a Kairem.

- To rzekome pokrewieństwo to była kolosalna bzdura - oceniła prokurator i zaznaczyła: - Wiedzieli też o tym funkcjonariusze policji. Za gafę prokurator włoskie media uznały jej słowa, że Ruby wykazywała "orientalną przebiegłość". - Wykorzystywała swój fizyczny wdzięk oraz swą historię biednej muzułmanki, która uciekła z domu ojca tyrana - dodała Boccassini.

Adwokat Berlusconiego Niccolo Ghedini oświadczył, że prokurator domaga się "bardzo wysokiego wyroku". Ma on zostać ogłoszony 24 czerwca.

To niejedyny proces, który toczy się przeciwko Berlusconiemu. W ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny w Mediolanie utrzymał wyrok 4 lat więzienia dla byłego premiera Włoch, wydany w październiku zeszłego roku w procesie w sprawie oszustw przy zakupie praw do emisji w jego telewizji Mediaset.

Obrona Berlusconiego zapowiedziała skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego. Jego adwokat Niccolo Ghedini oświadczył, że mediolański sąd jest uprzedzony do byłego szefa rządu.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • wmc-33

  Oceniono 95 razy 67

  Przy całej dezaprobacie dla Berlusconiego warto pamiętać, że nie deprawował dziewczynek, tylko kupował usługi seksualne niepełnoletnich prostytutek. Nie gwałcił, nie szantażował, nie straszył, tylko płacił godnie - i to bardzo hojnie.

  Jeżeli Berlusconi za swoje bezeceństwa zasłużył na 6 lat paki, to na ile zasługuje biskup, który przenosząc do innej parafii księdza pedofila uniemożliwia jego ukaranie i pozwala mu zacząć od nowa na świeżym gruncie? Spalenie na stosie wydaje się łagodnym wymiarem kary.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 55 razy 41

  Silvio jak Al Capone - nie mogli przymknąć za jedno, przymknęli za coś innego. Ciekawe czy Silvio przed procesem znowu sobie gębę wyprasował :)

 • anal_threat

  Oceniono 47 razy 33

  Dał jej zarobić 4,5 mln euro i jeszcze go sądzą? mógł skorzystać z usług polskich galerianek, one za jedną setną tej sumy zrobiłyby wszystko na co ma ochotę i jeszcze ładnie podziękowały.

 • bardzouparty

  Oceniono 58 razy 20

  Czemu Berlusconi nie został księdzem?

 • dorjan52

  Oceniono 23 razy 11

  Przyszła kryska na starego satyra.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 46 razy 6

  Nie mam szacunku do Włochów, w dużej mierze za społeczne przyzwolenie dla drugiego obiegu politycznego, finansowego, tego państwa w państwie, lóż, ostentacyjnego katolicyzmu, nie mającego nic wspólnego z wiarą w boga, etc. ... Spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego żyją w kulcie jego upadku. Silvio niech sobie sam teraz strzela z napletka po wieki wieków.

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 5

  ach silvio
  (l'amante furioso)

 • k.janik

  Oceniono 3 razy 3

  Berlusconi zblatuje tą sprawę, a pani prokurator summa sumarum marnie skończy.Włochy to bardzo skorumpowany kraj, a Berlusconi ma duże wpływy i jeszcze więcej pieniędzy.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 2

  Będzie się musiał przestawić z "bunga-bunga" na "jesień średniowiecza".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje