Prokurator żąda sześciu lat więzienia dla Berlusconiego

13.05.2013 17:30
Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r.

Silvio Berlusconi, wrzesień 2012 r. (Fot. Alessandra Tarantino AP)

- Sześciu lat więzienia dla b. premiera Włoch Silvio Berlusconiego za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie urzędu zażądała prokurator przed sądem w Mediolanie. Domaga się też dla niego dożywotniego zakazu zajmowania urzędów publicznych. Prasa nazwała tę sprawę aferą "bunga, bunga".
W kilkugodzinnej mowie oskarżycielskiej prokurator Ilda Boccassini powiedziała, że nie ulega wątpliwości, że w domu Berlusconiego działał "system prostytucji, zorganizowany, by zaspokoić jego życzenia" .

Były premier nie przyszedł na rozprawę w procesie, który dotyczy przyjęć, jakie odbywały się w jego posiadłości Arcore koło Mediolanu, gdy stał on na czele rządu. W zabawach tych uczestniczyła w 2010 roku nieletnia wówczas tancerka z nocnego klubu Ruby, czyli Karima El Mahroug, córka imigrantów z Maroka. Boccassini oświadczyła, że Ruby otrzymała od byłego premiera za usługi seksualne łącznie 4,5 miliona euro.

Ruby była prostytutką

W swej mowie prokurator Boccassini dodała, że nie ma też wątpliwości co do tego, że Ruby była prostytutką, i to jeszcze zanim zaczęła przychodzić do domu Berlusconiego. Prokurator argumentowała, że ta nieletnia wówczas dziewczyna miała zawsze, jak wynika z zeznań świadków, duże sumy pieniędzy. Podkreśliła, że za wieczory i całe noce spędzane w posiadłości magnata telewizyjnego otrzymywała pieniądze.

Prokurator zwróciła uwagę, że proces wytoczono byłemu premierowi między innymi na mocy przyjętych przez jego rząd w 2008 roku przepisów o ochronie nieletnich i walce z ich seksualnym wykorzystywaniem. Ilda Boccassini powiedziała też, że Berlusconi musiał wiedzieć od swych współpracowników i przyjaciół, którzy zapraszali młode kobiety do jego domu, że Ruby była wówczas niepełnoletnia. Odrzuciła tym samym linię obrony byłego premiera, wskazującej, że bohaterka skandalu mówiła mu, że ma 24 lata.

- Ruby, podobnie jak inne dziewczęta, które brały udział w domniemanych orgiach seksualnych w Arcore, robiła to w pogoni za negatywnym włoskim marzeniem, jakim jest zbliżenie się do Berlusconiego; czyniły tak, aby otrzymać łatwe pieniądze i szansę pracy w show-biznesie - mówiła prokurator w sali sądowej, wypełnionej przez tłum dziennikarzy.

Wykazywała "orientalną przebiegłość"

Berlusconi może zostać skazany nie tylko za korzystanie z prostytucji nieletnich, ale także za nadużycie urzędu, o co również jest oskarżony. Chodzi o jego interwencję na posterunku policji w Mediolanie, w rezultacie której Ruby została zwolniona, mimo że była podejrzana o kradzież biżuterii. Berlusconi użył wówczas argumentu, że dziewczyna, którą przedstawił jako krewną ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, musi wyjść na wolność, by uniknąć "incydentu dyplomatycznego" między Rzymem a Kairem.

- To rzekome pokrewieństwo to była kolosalna bzdura - oceniła prokurator i zaznaczyła: - Wiedzieli też o tym funkcjonariusze policji. Za gafę prokurator włoskie media uznały jej słowa, że Ruby wykazywała "orientalną przebiegłość". - Wykorzystywała swój fizyczny wdzięk oraz swą historię biednej muzułmanki, która uciekła z domu ojca tyrana - dodała Boccassini.

Adwokat Berlusconiego Niccolo Ghedini oświadczył, że prokurator domaga się "bardzo wysokiego wyroku". Ma on zostać ogłoszony 24 czerwca.

To niejedyny proces, który toczy się przeciwko Berlusconiemu. W ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny w Mediolanie utrzymał wyrok 4 lat więzienia dla byłego premiera Włoch, wydany w październiku zeszłego roku w procesie w sprawie oszustw przy zakupie praw do emisji w jego telewizji Mediaset.

Obrona Berlusconiego zapowiedziała skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego. Jego adwokat Niccolo Ghedini oświadczył, że mediolański sąd jest uprzedzony do byłego szefa rządu.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • wmc-33

  Oceniono 95 razy 67

  Przy całej dezaprobacie dla Berlusconiego warto pamiętać, że nie deprawował dziewczynek, tylko kupował usługi seksualne niepełnoletnich prostytutek. Nie gwałcił, nie szantażował, nie straszył, tylko płacił godnie - i to bardzo hojnie.

  Jeżeli Berlusconi za swoje bezeceństwa zasłużył na 6 lat paki, to na ile zasługuje biskup, który przenosząc do innej parafii księdza pedofila uniemożliwia jego ukaranie i pozwala mu zacząć od nowa na świeżym gruncie? Spalenie na stosie wydaje się łagodnym wymiarem kary.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 55 razy 41

  Silvio jak Al Capone - nie mogli przymknąć za jedno, przymknęli za coś innego. Ciekawe czy Silvio przed procesem znowu sobie gębę wyprasował :)

 • anal_threat

  Oceniono 47 razy 33

  Dał jej zarobić 4,5 mln euro i jeszcze go sądzą? mógł skorzystać z usług polskich galerianek, one za jedną setną tej sumy zrobiłyby wszystko na co ma ochotę i jeszcze ładnie podziękowały.

 • bardzouparty

  Oceniono 58 razy 20

  Czemu Berlusconi nie został księdzem?

 • dorjan52

  Oceniono 23 razy 11

  Przyszła kryska na starego satyra.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 46 razy 6

  Nie mam szacunku do Włochów, w dużej mierze za społeczne przyzwolenie dla drugiego obiegu politycznego, finansowego, tego państwa w państwie, lóż, ostentacyjnego katolicyzmu, nie mającego nic wspólnego z wiarą w boga, etc. ... Spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego żyją w kulcie jego upadku. Silvio niech sobie sam teraz strzela z napletka po wieki wieków.

 • vomitorium1

  Oceniono 9 razy 5

  ach silvio
  (l'amante furioso)

 • k.janik

  Oceniono 3 razy 3

  Berlusconi zblatuje tą sprawę, a pani prokurator summa sumarum marnie skończy.Włochy to bardzo skorumpowany kraj, a Berlusconi ma duże wpływy i jeszcze więcej pieniędzy.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 2

  Będzie się musiał przestawić z "bunga-bunga" na "jesień średniowiecza".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje