Rząd Grecji chce aresztować nauczycieli, którzy będą strajkować. "Dyktatorska postawa"

13.05.2013 12:11
Protesty w Atenach

Protesty w Atenach (Fot. Fot . Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja. To dzień, w którym zaczynają się egzaminy, które otwierają absolwentom drogę na wyższe uczelnie.
Ogłoszony w dzienniku ustaw dekret o "przymusowej mobilizacji przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy. Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: "Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku".

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 r. "rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej" - zareagował na ogłoszenie dekretu Dimitris Papadimulis, deputowany głównej partii opozycyjnej Syriza.

Przypomniał on, że rządzący Grecją konserwatyści już po raz trzeci w ciągu ośmiu miesięcy ogłaszają mobilizację pracowników jednego z sektorów pracowniczych, który właśnie ogłasza strajk.

OLME ma wkrótce podjąć decyzję, czy odwołać strajk. Związek ten, jak podkreślają greckie media, rzadko ucieka się do "broni strajkowej", jednak ostatni strajk nauczycieli szkół średnich w 2006 r. trwał 25 dni. Poprzedni, z 1997 r., 9 tygodni. Oba przyniosły podwyżki płac nauczycielskich.

Zobacz także
Komentarze (55)
Rząd Grecji chce aresztować nauczycieli, którzy będą strajkować. "Dyktatorska postawa"
Zaloguj się
 • katorakta2

  0

  Grecy, napie...jcie się o swoje ze złodziejami, niech głupie polaczki zobaczą jak to się robi, bo chyba już dawno zapomnieli!

 • krys_76

  Oceniono 3 razy 1

  Greccy politycy pamiętają jak bardzo dał im się we znaki 9 tygodniowy strajk nauczycieli z 1997. Myśleli wtedy, że mogą ignorować związki oświatowe i nimi pomiatać. A tu okazało się, że nauczyciele są państwu potrzebni.
  Podczas tamtego strajku:

  1. Wiele firm musiało wstrzymać działalność lub produkcję ponieważ rodzice małych dzieci nie przeszli do pracy (nie mieli z kim zostawić pociech).
  2. Ulice miast i parki zostały opanowane przez imprezujących nastolatków. Znacznie wrosła przestępczość, a policja oficjalnie przyznała, że jest wobec tej sytuacji bezradna i chce powrotu nauczycieli.

  W efekcie rząd bezwarunkowo spełnił wszystkie postulaty strajkujących. GRECY POWINNI BYĆ WZOREM DLA POLSKICH NAUCZYCIELI- JAK ROZMAWIAĆ ZE SKORUMPOWANYM RZĄDEM!

 • nina05

  Oceniono 2 razy 2

  Dekrety czy dyrektywy, tylko ubezwłasnowolnionym mentalnie, pełnym życiowych kompleksów czy braku woli lub niechęci do samodzielnego myślenia czy decydowania o sobie, zachciało się Unii Europejskiej - z założenia głupszej niż komunizm.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -3

  Wyzdychacie, Polaki
  Nie zasługujecie na przetrwanie jako naród. Jesteście jeszcze bardziej roszczeniowi niż Grecy. Nie rozumiecie że strajk jakiegokolwiek segmentu sfery budżetowej jest wymierzony przeciw całemu narodowi. Zawsze i wszędzie.

  Strajki były moralnie dopuszczalne kiedy pracodawcami były osoby fizyczne nadużywające lokalnego monopolu własności środków produkcji. Ale obecnie, kiedy przejazd do sąsiedniego kraju kosztuje dniówkę albo dwie?!

 • kris1289

  0

  johngaltspeakin.wordpress.com/2013/04/17/chronologia-ludobojstwa/ Jak mordowano Indian, żeby Kanada była Kanadą. Proszę rozpowszechniać. Sprawa ciągnie się do dziś.

 • darmen987

  Oceniono 6 razy 6

  System się broni, ale System padnie

 • kibic_rudego

  Oceniono 5 razy 3

  Grecy powinni aresztować rządzących, obecnych i przeszłych

 • me2free

  Oceniono 4 razy -4

  Jesli grecy nauczyciele sa tacy jak polscy, zycze szczescia o ... studiowanie na oxford, duzo szczesia

 • alejajaniemaco

  Oceniono 2 razy 2

  Bo demokracja sie sprawdza gdy zoladki som pelne. Jak brzuchu burczy to nie ma mowy o wznioslych ideach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje