Rząd Grecji chce aresztować nauczycieli, którzy będą strajkować. "Dyktatorska postawa"

13.05.2013 12:11
Protesty w Atenach

Protesty w Atenach (Fot. Fot . Albert Zawada / Agencja Gazeta)

Rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja. To dzień, w którym zaczynają się egzaminy, które otwierają absolwentom drogę na wyższe uczelnie.
Ogłoszony w dzienniku ustaw dekret o "przymusowej mobilizacji przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy. Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: "Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku".

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 r. "rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej" - zareagował na ogłoszenie dekretu Dimitris Papadimulis, deputowany głównej partii opozycyjnej Syriza.

Przypomniał on, że rządzący Grecją konserwatyści już po raz trzeci w ciągu ośmiu miesięcy ogłaszają mobilizację pracowników jednego z sektorów pracowniczych, który właśnie ogłasza strajk.

OLME ma wkrótce podjąć decyzję, czy odwołać strajk. Związek ten, jak podkreślają greckie media, rzadko ucieka się do "broni strajkowej", jednak ostatni strajk nauczycieli szkół średnich w 2006 r. trwał 25 dni. Poprzedni, z 1997 r., 9 tygodni. Oba przyniosły podwyżki płac nauczycielskich.

Zobacz także
Komentarze (55)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 92 razy 68

  To taka grecka wersja "brania w kamasze" autorstwa Ludwika "Degustatora" Dorna?

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 97 razy 49

  Po takiej deklaracji to już 100% nauczycieli powinno wziąć udział w tym strajku. Ciekawe, czy wszystkich by zamknęli - i ciekawe, czy to by pomogło na brak nauczycieli w szkołach.

 • jack20

  Oceniono 92 razy 42

  Tak sie qr.., . UNIJNA DEMOKRACJA KONCZY. Warto popatrzec bo ten kraj niedlugo TO SAMO CZEKA

 • byrcyn11

  Oceniono 60 razy 36

  A mnie się od razu przypomniał stan wojenny w Polsce. Więc czym demokracja różni się od komunizmu ? Jedni i drudzy przede-wszystkim moją na względzie przecież dobro ludzi i ... ojczyzny ;-))) A może od razu zrobić im "ścieżkę zdrowia), a co bardziej opornych niech napadną nieznani sprawcy ;-))) Ech bajko ty moja, że też ludziska nie wiedzą (i to nauczyciele), że "murzyny" są od roboty, a paniska graja na fortepianie ;-) Janie przynieś mi ...

 • ugrydul

  Oceniono 39 razy 25

  Najlepsza metoda na biedę, głód i bezrobocie- niech biedni i głodni zjedzą bezrobotnych.

 • unnabujp

  Oceniono 62 razy 24

  Te greckie "elyty", nie dosc ze kradna na potege ( co jest tematem innej dzisiejszej wiadomosci z tego pozalowania godnego kraju ) to jeszcze maja ciagotki w stylu "czarnych pulkownikow" czyli zwyklych faszystow.
  Ten numer, jako spozniony o dobre 50 lat, "nie przejdzie".

 • greg3101

  Oceniono 53 razy 17

  To mi bardzo przypomina model STALINOWSKI!!!!!
  Tam też brali w kamasze, albo wysyłali do pracy, która nie hańbi na daleką Syberię, jeśli ktoś chciał przeciwstawić się praworządnej władzy radzieckiej!
  Zresztą w III Rzeszy Niemieckiej było bardzo podobnie. Tam wszyscy musieli być żołnierzami i wiernymi ideologii Wielkiego Fuhrera, bo jak nie to... DO GAZU!!!
  A może te pomysły o mobilizacji niepokornych nauczycieli podsunęła greckiemu rządowi szlachetna mocodawczyni unijna Angelinka? To byłoby nawet do niej podobne, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!

 • puzonik48

  Oceniono 20 razy 12

  Oni mają tendencje do powtórek z historii ? Dopiero niedawno ,bo chyba jakieś 20 lat temu uchodźcy zaczeli wraca do Grecji ?Czy przyjdzie kolejny raz Grekom szukac miejsca na azyl?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 30 razy 10

  W tym przypadku i studenci i nauczyciele powinni zastrajkować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje