Bangladesz. Ostateczna liczba ofiar zawalenia się fabryki wynosi 1127 osób

13.05.2013 11:52
Ratownicy pracujący na miejscu zawalonej fabryki

Ratownicy pracujący na miejscu zawalonej fabryki (Fot. Ismail Ferdous AP)

Po 19 dniach przeszukiwania gruzów zawalonej fabryki produkującej odzież w Bangladeszu liczba ofiar wzrosła do 1127 osób - donosi CNN. Służby uważają, że nie ma już szans na znalezienie jakichkolwiek ocalałych. Armia zakończyła już prace na miejscu tragedii.
Ostatnią żywą osobę udało się wyciągnąć spod gruzów w piątek. Była to 19-letnia kobieta - Reshma. Jak pisał CNN, zaczęła ona machać żelaznym prętem, zwracając uwagę ratowników i krzycząc: "Żyję! Proszę, uratujcie mnie!" - Byliśmy niemal pewni, że nie ma już tam nikogo żywego, ale znaleźliśmy Reshmę - powiedział szef służb ratowniczych Hasan Suhrawardy. Jak dodał, zaskakujący jest sam fakt, że pomimo takiego czasu spędzonego pod gruzami, kobieta miała na tyle siły, aby wezwać ratowników. Reshma powiedziała lekarzom, że miała przy sobie zapas ciastek i wodę, które pozwoliły jej przeżyć. Skończyły się one jednak dwa dni przed uratowaniem jej przez służby.

Nie ma szans na znalezienie kolejnych ocalałych

W sumie w tragedii, do której doszło 24 kwietnia, ocalało 2438 osób. Wiele było jednak ciężko rannych. Konieczne były m.in. amputacje kończyn.

Służby przeczesujące gruzy fabryki oceniły, że nie ma już szans na znalezienie kolejnych ocalałych. Każdego dnia pracy na miejscu tragedii ujawniały ciała ofiar, choć z czasem było ich coraz mniej. Zaraz po zawaleniu się budynku z gruzów wykopywano średnio 100 ciał dziennie. Jak poinformowała agencja AP, armia zakończyła już przeszukiwania gruzów. Ostateczna liczba ofiar wynosi 1127 osób.

Nadal nie wiadomo, ile osób było w budynku w dniu tragedii

W dziewięciopiętrowym budynku Rana Plaza w mieście Savar, 30 km od Dhaki, pracowało ponad 3,5 tys. osób. Poza pięcioma fabrykami produkującymi odzież dla zachodnich odbiorców, w budynku znajdowały się także sklepy i bank.

Prowadzący śledztwo uważają, że przyczyną zawalenia się budowli były wibracje wielkich generatorów oraz niska jakość prac budowlanych. Władze twierdzą, że właściciel budynku nielegalnie dobudował trzy piętra i zezwolił na zainstalowanie w pomieszczeniach produkcyjnych ciężkiego sprzętu oraz generatorów.

Robotnicy sygnalizowali pęknięcia w budynku

Zanim doszło do katastrofy, robotnicy na próżno sygnalizowali, że w starzejącym się budynku widać pęknięcia. Według świadków katastrofa nastąpiła błyskawicznie, a gmach złożył się jak domek z kart. W ramach śledztwa aresztowano właściciela budynku i kilka innych osób, w tym właścicieli zakładów tekstylnych.

W środę władze Bangladeszu poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa po katastrofie z 24 kwietnia zamknęły w sumie 18 fabryk odzieżowych w kraju.

Bangladesz jest jednym z największych światowych eksporterów odzieży. Eksport, głównie do USA i Europy, przyniósł krajowi w 2011 roku ok. 20 miliardów dolarów. 

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • melarkihai

  Oceniono 169 razy 151

  Kiedy był ten wielki zamach w Bostonie szacowny portal gazeta.pl, artykuły w tej sprawie ustawił na głównej stronie z wielkimi nagłówkami i co kilka sekund dopisywał coś nowego, aż się tutaj wchodzić nie chciało. Kiedy w Bangladeszu zginęło ponad 1100 osób, cóż... To się nadaje tylko na wzmiankę. No ale przecież to nie Ameryka, nasz wielki sprzymierzeniec.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 66 razy 58

  Przedstawiciele firm odzieżowych są spokojni o dostawy z Bangladeszu, jako że to państwo zamieszkuje 163,654,860 osób, zatem siły roboczej nie braknie...

  "Władze twierdzą, że właściciel budynku nielegalnie dobudował trzy piętra i zezwolił na zainstalowanie w pomieszczeniach produkcyjnych ciężkiego sprzętu oraz generatorów" - te władze też są o kant tyłka, bo przecież tych pięter nie dobudował dzień przed wypadkiem. Z ludźmi w biednych krajach jest jak z pieniędzmi publicznymi np. w Polsce - nie trzeba się z nimi liczyć.

 • sumacc

  Oceniono 58 razy 54

  To tyle ile w jednej wieży WTC (cały 11/9 to prawie 3000: dwie wieże, pentagon, 4 samoloty). WTC - symbol kapitalizmu na zachodzie; szwalnia w Bangladeszu - symbol kapitalizmu na wschodzie. Ciekawe, ile powstanie programów TV, pomników itp o ofiarach w Bangkladeszu?

 • cylam

  Oceniono 41 razy 29

  Czemu zachód nie wysłał pomocy? Czemu polscy strażacy nie pojechali odkopywać zaginionych? Wiadomo, że to jest biedny kraj bez odpowiedniego sprzętu. Ile osób można było uratować, ale nasze media wolą żyć Bostonem (3 ofiary).

 • wzornikieu

  Oceniono 34 razy 26

  Ważne że akcje LPP są już po 7 tysięcy. Super ciuchy z super fabryki. A lemingi niech dalej płacą krocie za szmaty produkowane w szmacianych fabrykach przez ludzi traktowanych jak szmaty

 • fawad

  Oceniono 22 razy 20

  Proszę nie winić posłańca. Popularne gazety pisza o tym o czym masy chcą czytać. W Bostonie było wszystko: odbajerowane samochody policyjne, uzbrojene po zęby i opancerzone od stóp do głow grupy antyterrorystyczne, pościg ze strzelaniną, odpowiednio stopniowane napięcie. Czego się czepiacie gazet? Nie oszukujmy się, ludzie nie będa MASOWO wykupywać nakład by poczytać jak przebiega akcja ratunkowa w zawalonej fabryce w Bangladeszu prowadzona przez ratowników w klapkach i dresach.

  - TomiK

 • khatun

  Oceniono 22 razy 20

  Za kilka miesięcy partyjni koledzy wypuszczą właściciela zawalonego budynku, a ten zwieje do jednego z krajów tzw."zachodu" Nikt nie pomoże kalekom pozostałym po zawaleniu fabryki.

 • cothbiro

  Oceniono 19 razy 19

  Trzeba będzie pamiętać także o tych ofiarach, pisząc kiedyś "Czarną księgę kapitalizmu".

 • m33h0w

  Oceniono 3 razy 3

  Pazerny właściciel fabryki skuteczniejszy od czeczeńskich terrorystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje