Grecy zaciskali pasa, a ich premier pławił się w luksusie

13.05.2013 06:55
Protesty w Grecji

Protesty w Grecji (Fot. YORGOS KARAHALIS REUTERS)

Miliony euro na podróże premiera i państwowych urzędników - grecki rząd trwonił fortunę, a obywateli nakłaniał do oszczędzania. Premier Papandreu potrafił wydać ponad 20 tys. euro na podróż służbowym helikopterem, by nawodnić swoje winnice. Sprawa wyszła na jaw dzięki audytowi w ówczesnej partii rządzącej, PASOK-u - informuje "Gazeta Wyborcza"
Gdy PASOK-iem rządził Papandreu, partia wydawała o jedną trzecią pieniędzy więcej, niż miała do dyspozycji. Znacznie zwiększyło to dług socjalistów. Pieniądze były przeznaczane m.in. na luksusy. I to w momencie, gdy Grecja starała się o pomoc finansową od UE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Gigantyczne pieniądze były przez członków partii rządzącej wydawane m.in. na podróże. Aż sześć milionów euro zostało przeznaczonych na wynajem helikopterów i samolotów o najwyższym standardzie. Co więcej, podróże opisane jako służbowe nie zawsze takie były. Papandreu potrafił polecieć wynajętym helikopterem do swojej letniej posiadłości na wyspie Keos. Latał tam, by nawodnić swoje winnice.

Były premier zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że sugestie, iż żył w luksusie i marnotrawił pieniądze, są nieprawdziwe. Mimo to niektórzy członkowie PASOK-u opowiadają się za wyrzuceniem Papandreu z partii.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 353 razy 275

  Wielka rzecz, bo Papandreu wydał 20 tys. € na podróż służbowym helikopterem, by nawodnić swoje winnice. W jednym z krajów Europy środkowo-wschodniej premier lata samolotem, żeby haratnąć w gałę z innymi członkami różnych władz, którzy na tę harataninę na pieszo też nie przybywają.

 • dziadekjam

  Oceniono 159 razy 139

  Wiadomość z Polski.

  Premier zaciska pasa, a obywatele pławią się w luksusie.

 • czarnohora1

  Oceniono 137 razy 117

  przeciez to gazeta pisala ile kosztuja cotygodniowe loty do Gdanska waszego premiera Tuska - w te i z powrotem !

 • bilu46

  Oceniono 105 razy 79

  My też mamy marszałka "samolocika" i płemieła "odrzutowca" . I też zaciskamy pasa . Więc o co chodzi ?!

 • gregoson

  Oceniono 90 razy 66

  Zawsze w końcu wyjdzie szydło z worka. To samo będzie z wojenką w Iraku, z zabójstwem cywili w Nanghar Khel, więzieniami CIA w Polsce, przekrętami przy autostradach i zakupach dla wojska i wielu innych sprawach. Drżyj solidarna bando poststyropianowych bojowników i postsocjalistycznych kawiorowych lewicowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje