Grecy zaciskali pasa, a ich premier pławił się w luksusie

Protesty w Grecji

Protesty w Grecji (Fot. YORGOS KARAHALIS REUTERS)

Miliony euro na podróże premiera i państwowych urzędników - grecki rząd trwonił fortunę, a obywateli nakłaniał do oszczędzania. Premier Papandreu potrafił wydać ponad 20 tys. euro na podróż służbowym helikopterem, by nawodnić swoje winnice. Sprawa wyszła na jaw dzięki audytowi w ówczesnej partii rządzącej, PASOK-u - informuje ?Gazeta Wyborcza?
Gdy PASOK-iem rządził Papandreu, partia wydawała o jedną trzecią pieniędzy więcej, niż miała do dyspozycji. Znacznie zwiększyło to dług socjalistów. Pieniądze były przeznaczane m.in. na luksusy. I to w momencie, gdy Grecja starała się o pomoc finansową od UE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Gigantyczne pieniądze były przez członków partii rządzącej wydawane m.in. na podróże. Aż sześć milionów euro zostało przeznaczonych na wynajem helikopterów i samolotów o najwyższym standardzie. Co więcej, podróże opisane jako służbowe nie zawsze takie były. Papandreu potrafił polecieć wynajętym helikopterem do swojej letniej posiadłości na wyspie Keos. Latał tam, by nawodnić swoje winnice.

Były premier zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że sugestie, iż żył w luksusie i marnotrawił pieniądze, są nieprawdziwe. Mimo to niektórzy członkowie PASOK-u opowiadają się za wyrzuceniem Papandreu z partii.

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Przynajmniej 27 zagranicznych pracowników zostało rannych w Grecji Grecja: imigranci żądali zapłaty za pracę. Właściciele firmy zaczęli do nich strzelać
 • Transparency International o najbardziej skorumpowanych krajach: Grecja najgorzej w UE, a Polska...
 • Atak Złotego Świtu na stragany imigrantów Grecja: politycy neofaszystowskiej partii demolują stragany imigrantów [WIDEO]
Komentarze (109)
Grecy zaciskali pasa, a ich premier pławił się w luksusie
Zaloguj się
 • hardy1

  Oceniono 1 raz 1

  Jak wszędzie - są równi i równiejsi. Oszczędności dla równych, luksusy dla równiejszych.

 • soldadura104

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli minister wygra sprawę to powinien od reklamy w przeprosinach zapłacić podatek, pewnie 50%.

 • soldadura104

  Oceniono 2 razy 2

  Po publikacji w gazecie ministrem powinna się zająć skarbówka. Zegarki mają datę produkcji, oświadczenie majątkowe ministra jest znane. Jeżeli zegarki są więcej niż zarabia powinien zapłacić od nich podatek.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Wszystko wina Merkel.

 • ossmolony

  Oceniono 8 razy 8

  A co niby w Polsce jest inaczej ??? Kant tysiąclecia z OFE, dwukrotnie droższe ceny wybudowania dróg i autostrad niż w cywilizowanym świecie,rozpie...lające się nowe stadiony ( Poznań) ,rozpier..lające się nowe lotnisko w Modlinie bo ktoś zrobil szwindel na materiałach ,Miro,Zbych,Rycho,wystawne kolacyjki i zegarki pana ministra,a cholota niech wpier..dala szczaw......Do tego , jak zawsze zadowolony i glupawo uśmiechnięty pan Tusk i infantylna marszałek sejmu mówiąca o Polsce jako kraju szczęsliwości,Ale odpowiedzialnych i winnych powyższego ,jak nie ma tak nie ma !!! Ale skąd moze byc skoro ten rzad jest unurzony w tych kantach po uszy !!!..... Oj długo to już tak nie wytrzyma ,a historia lubi się powtarzac więc Tuski,Nowaki ,Kopaczowe i reszta tej rządowo partyjniackie hałastry złodzieji,pasożytów i nieudaczników uciekac wam lepiej póki czas z tej zielonej wyspy bo wściekły naród wczesniej czy pózniej powywiesza was nas latarniach łbami na dół i podpali ....

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 2

  Latac helikopterem zeby odlac sie w winogronach - to jest styl!

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 1 raz 1

  Polak, Grek -dwa bratanki...przynajmniej na stołkach i u koryta.

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 5 razy 5

  To na pewno było w Grecji, czy może Gazeta już zaczyna aluzyjnie o innym kraju pisać?

 • vonsmroden

  Oceniono 1 raz 1

  Grecy co robią..., tam bezrobotny na zasiłku, żyje lepiej niż ja po studiach (może i ch...owych), ze średnią krajową!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje